1. خانه
 2. مقالات
 3. مقالات آموزشی فنی
 4. گشتاور خروجی موتور خودرو چیست ؟

مقالات مرتبط

گشتاور خروجی موتور خودرو چیست ؟

1 اردیبهشت 1393
 • 15
 • 67132
گشتاور خروجی موتور خودرو چیست ؟

مقالات آموزشی فنی

عامل مؤثر در گشتن هر جسم به دور محوری را گشتاور نیرو یا لنگر و یا تورک ( Torque ) می‌نامند .

گشتاور یک کمیت فیزیکی است در حرکت چرخشی که به بزرگی نیرو و مسیر و مکان اثر نیرو بستگی دارد . گشتاور یک کمیت برداری بوده و یکای آن در سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها، نیوتن متر است .

از تعریف فوق جز مهندسین مکانیکی که علاقه به این مبحث را دارند ، بیشتر کسی متوجه نخواهد شد ، البته این تعریف بسیار کامل ، جامع و درست است ، ولی در زبان خودرو ، که همه چیز به سادگی مطرح می¬شود ، این تعریف جایگاهی ندارد .

گشتاور به معنی ، نیروی وارد شده ( نیروی اعمال شده ) به جسمی می باشد ، که از فاصله محل وارد شدن نیرو به محلی که قرار است نیرو به آن وارو شود ، فاصله ای وجود داشته باشد ( حتی اگر این فاصله 1 میکرو متر یا یک میلیونوم متر باشد ) .

به عنوان مثال ، زمانی که آچاری را برای سفت نمودن پیچی استفاده می نمایید ، از دست شما که آچار را نگه داشته است ، به پیچی که در حال سفت نمودن آن هستید ، گشتاوری وارد می-شود . برای محاسبه این گشتاور ، میزان نیرویی که دست شما به آچار وارد می نماید را در طول آچاری که مورد استفاده قرار می دهید ، ضرب نموده و عددی که بدست می آید بر حسب نیوتن متر و یا پوند بر فوت می باشد .

در خودرو این اعداد با توجه به دستگاه دینامومتر (Dinamometro ) بدست می¬آید . البته همیشه بر روی نمودار ، اسب بخار بر حسب دور بر دقیقه ، نمودار دیگری وجود داشته که تورک به آن گویند و آن نیز بر حسب دور بر دقیقه سنجیده می شود .

برای اینکه درک بهتری از تورک داشته باشیم باید به این نکته اشاره داشته باشم ، که همه ما در موقع رانندگی پس از رسیدن به دور موتوری خاص ، نسبت به تعویض دنده اقدام می-نماییم ( در سیستم تعویض دنده دستی ) ، البته در خودروهایی که دارای جعبه دنده اتوماتیک هستند ، اینکه در چه دور موتوری عمل تعویض صورت گیرد با توجه به نوع رانندگی و نوع برنامه پیش فرض برای رانندگی در نظر خواهند گرفت .

البته این را باید بدانیم که موتور هر خودرویی در یک دور موتور مشخص حداکثر خروجی گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهد و این دور موتور که به صورت بازه و یا عددی خاص بوده است را ، بهترین زمان تعویض دنده بوده و بهترین حالت مصرف سوخت خودرو را اکثرا در این دور موتور بدست می آورند .

پس دانستن حداکثر گشتاور خودرو که در چه دور موتوری در اختیارمان قرار خواهد گرفت به ما کمک نموده تا بتوانیم ، بهترین زمان تعویض دنده را انتخاب نماییم و به بهترین سیکل مصرف سوخت برسیم .
نظرات

 • احسان احسان (13 اسفند 96 ساعت 14:45)

  اصلاحیه مثال شما
  سلام خسته نباشید بابت توضیحاتتون سپاسگذارم....ولی توی تعریف و نحوه بدست آوردن گشتاور در مثال آچار و پیچ مقدار نیرو نباید در طول آچار ضرب شه بلکه تعریف درست اینه که فاصله نقطه اثر نیرو تا مرکز پیچ باید در نظر گرفته شه...یعنی اگر نیرو به انتهای آچار وارد شه گشتاور بیشتری تولید میکنه تا اینکه نیرو به وسط آچار وارد شه

 • سامان سامان (25 شهریور 96 ساعت 15:48)

  فقط تعریف کردیه بودید که چی هست. و اینکه به درد تعویض دنده می‌خوره. ولی اینکه دقیقا چه تاثیری در خوردو و شتاب و قدرت و مانور و سایر مساپل داره توضیحی ارائه نکرده بودید.

 • زارع زارع (13 شهریور 96 ساعت 13:32)

  درود بر شما
  سپاس بابت راهنمایی شما
  آیا من درست متوجه شدم ؟
  هرچقدر طول شاتون بیشتر باشه گشتاور بیشتره ؟
  درسته ؟

 • ماشین اسپرت ماشین اسپرت (12 فروردین 96 ساعت 18:56)

  سلام بیخشید میشه نیوتن بر متر رو هم به صورت ژول گفت ؟و دوم این گشتاور در چرخ ماشین نیرو وارد شده از ارمیچر محاسبه میشه یا از محیط دایره ؟چرا؟سوم اینکه منظور از نیوتن بر متر یعنی چی زیاد متوجه نشدم؟

 • امین پیری امین پیری (7 مهر 93 ساعت 18:37)

  سلام مهندس . منظور از گشتاور (50Kg.cm) چیه ؟

  شایان خیری شایان خیری (22 دی 93 ساعت 21:51)

  سلام
  یعنی با هر یک سانتی متر فاصله ایی که از محور محرک میگیریم به اندازه 50 کیلوگرم به گشتاور اضافه میشه

  علی علی (3 شهریور 95 ساعت 11:06)

  به "شایان خیری" :
  اگه این جوری بود که شما میگی باید واحدشو میزاشتن Kg/cm , در صورتی که این طور نیست.
  در واقع یعنی هر نقطه از بازو رو که در نظر بگیریم حاصل ضرب وزن وارد بر اون نقطه ( که در واقع باید به نیوتن بیان میشد اما به صورت روزمره از کیلوگرم استفاده میشه) در فاصله اون نقطه از محور ( به سانتی متر) میشه 50 .

 • امین پیری امین پیری (7 مهر 93 ساعت 18:37)

  سلام مهندس . منظور از گشتاور (50Kg.cm) چیه ؟

 • عبدالرضا رضا عبدالرضا رضا (3 مهر 93 ساعت 15:27)

  توضیحات بسیار عمومی بود و این باعث میشه همه ی اقشار متوجه بشن. و این خودش یک پوون مثبت است. ممنون

 • رحمن رحمن (29 اردیبهشت 93 ساعت 10:30)

  آخرش نفهمیدم که گشتاور خودرو زیاد باشه بهتره یا کم باشه؟
  مثلا برای مرسدس بنز کلاس S نوشته
  حداکثر توان خروجی (دور بر دقیقه / اسب بخار) 445 اسب بخار در 5250 تا 5500 دور در دقیقه
  حداکثر گشتاور خروجی (دور بر دقیقه / نیوتن متر) 700 نیوتون متر در 1800 تا 3500 دور در دقیقه

  عبدالرضا رضا عبدالرضا رضا (3 مهر 93 ساعت 15:25)

  دوست من در کل گشتاور هرچی بیشتر باشه. بهتره.

  Mohamad Esf Mohamad Esf (31 شهریور 96 ساعت 09:08)

  باسلام
  ما در خودرو تلاش میکنیم در گشتاور پایین تر به حداکثر توان برسیم تا شتاب بهتر و سریع تری داشته باشیم و زودتر به سرعت بالا دست پیدا کنیم
  البته در عمل این مقدار از حدی پایین تر نمیاد با این حال بوگاتی شیرون این مقدار رو به 1500 دور و حتی کمتر رسونده. این غیر قابل تصوره ماشین در حالت ایستاده دوری برابر با 850 تا 900 دور بر دقیقه داره ...و البته رسیدن به حداکثر گشتاور 1500 دور به مدد توربو شارژر و سوپر شارژر خاص شرکت بوگاتی شدنیه این در حالیه که توربو شارژ موجود بر روی خودرو ef7 بعد از دور 3000 وارد مسیر میشه

 • مرسدس مرسدس (22 اردیبهشت 93 ساعت 08:28)

  قایل قبول بود،ولی اگه تخصصی تر بحث میشد زیباتر میشد،
  در ضمن روی محور افقی به جای rpm*100 نوشته شده rpm*1000

  عبدالرضا رضا عبدالرضا رضا (5 مهر 93 ساعت 22:46)

  دوست من اگه تخصصی تر بود که فقط بچه های مکانیک میفهمیدن.

 • اسپارتان اسپارتان (21 اردیبهشت 93 ساعت 11:04)

  عالی بود. ولی توضیحات برای یک مخاطب مهندس مکانیک خیلی روشن نبود.... ولی در هر حال مقاله خوبی بود . مرسی