1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. جزئیات بدست آمده از طرح واردات خودرو + جدول تعرفه ها

جزئیات بدست آمده از طرح واردات خودرو + جدول تعرفه ها

جزئیات احتمالی واردات خودرو + جدول تعرفه ها
1 خرداد 1401
 • 29

در حالی که آیین نامه اجرایی واردات خودرو هنوز در حد گمانه زنی های متعدد باقی مانده و این موضوع منجر به سردرگمی مخاطبان و فعالان حوزه خودرو شده است، پایگاه اطلاع رسانی عصرخودرو اظهار می کند که به داده هایی مرتبط با چگونگی اجرای طرح واردات خودرو دست پیدا کرده که گویا به زودی  تصویب و درفضای عمومی منتشر شود. 

جدول تعرفه ها، جزئیاتاحتمالی طرح واردات خودرو.webp

 

در این گزارش، خودروهایی که قوانین وارداتی بر آن‌ها اعمال می شود، شامل سواری معمولی، استیشن، سواری کار و با ظرفیت تا 15 نفر مشخص شده اند. در زمینه حقوق و عوارض گمرکی، برای خودروهای بنزینی نسبت به میزان حجم پیشرانه، میزان متفاوتی در نظر گرفته است. برای خودروهایی با حجم موتور کمتر از 1500سی سی، تعرفه 55 درصدی و برای خودروهایی با حجم پیشرانه 1500 تا 2000 سی سی، حقوق ورودی در گمرک، 75 درصد مشخص شده است. همچنین برای خودروهایی با 2000 تا 2500 سی سی حجم موتور، 95 درصد عوارض گمرکی تعیین شده است. 

میزان حقوق و عوارض گمرکی احتمالی 

در ردیف‌های بعدی، برای خودروهای هیبریدی که دارای یک موتور بنزینی و یک موتور برقی و بدون شارژ مستقیم و دارای حجم موتوری کمتری از 1500 سی سی هستند، 5 درصد و برای نوع دیگر خودروهای هیبریدی که حجم موتور 1500 تا 2500 سی سی را شامل می شود، 25 درصد تعرفه های گمرکی مشخص شده است. برای سایر خودروهای هیبریدی نیز حقوق ورودی گمرک، 5 تا 45 درصد در نظر گرفته شده است؛  یعنی هیبریدهای Plug-in  که موتور بنزینی یا دیزلی و  یک موتور الکتریکی دارند و باتری قابلیت شارژ با موتور دارد. این نوع خودروها که همیشه به عنوان کالاهای اقتصادی و سازگار با محیط زیست، از سوی مقامات و صاحبنظران حوزه واردات خودرو، مورد توصیه بوده اند، هنوز اطلاعات دقیقی از میزان عوارض و حقوق گمرکی آنان به دست رسانه ها نرسیده است. به نظر می رسد طیف وسیعی از 5 تا 45 درصد را شامل می شوند که تا این لحظه شفاف‌سازی کافی در مورد جزئیات آن صورت نگرفته است.

سایر مالیات های اعلام شده 

علاوه بر این ها، براساس اطلاعات به دست آمده، علاوه بر عوارض گمرکی ذکر شده، دولت قصد دارد معادل 9 درصد، به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، 4 درصد مالیات علی الحساب به معنی جمع ارزش گمرکی و حقوق ورودی، درصد نسبتاً کوچکی معادل یک درصد، به عنوان حقوق ورودی هلال احمر، 5 درصد روی ارزش فوب خودرو به عنوان عوارض خاص واردات خودرو و  8 درصد تحت عنوان ارزش سیف در گمرک، به معنی هزینه های بیمه و حمل و نقل بار را از واردکنندگان خودرو دریافت کند. در این طرح خودروهای با مصرف سوخت زیر 5 لیتر در 100 کیلومتر معاف از اسقاط اعلام شده و برای خودروهای با مصرف بین 5 تا 6 لیتر، اسقاط 2 خودرو فرسوده، مصرف بین 6 تا 7 لیتر چهار خودرو فرسوده، مصرف بین 7 تا 8 لیتر شش خودرو فرسوده و مصرف سوخت بالای 8 لیتر نیز اسقاط 8 خودرو فرسوده مشخص شده است؛ همچنین دولت هیچ هزینه ای به عنوان هزینه اسقاط هر خودرو را اعلام نکرده و این موضوع را بر عهده وارد کننده خودرو گذاشته است. هزینه های احتمالی که برای واردات خودرو اعلام شده، به همینجا ختم نشده است.

همچنین به هزینه هایی می توان اشاره کرد که به قیمت خودروهای وارداتی افزوده می شود و نیز 10 درصد ارزش گمرکی طبق سند ترخیصی برای شماره گذاری، 3 درصد ارزش گمرکی برای شماره گذاری به عنوان هزینه نقل و انتقال و 300 تا 700 هزار تومان به عنوان هزینه عوارض شهرداری متغیر که وابسته به نوع خودرو در هنگام شماره گذاری قابل تغییر خواهد بود.

 


نظرات

 • رضا رضا (9 خرداد 1401 ساعت 16:42)

  جدا از وضع خراب واردات خودرو در حال حاضر وضع واردات لوازم یدکی ماشین ها هم تعریفی نداره طوری که باید برای یک سری از لوازم خودرو های کم یاب تو ایران کل ایرانو بگردی آخر سرم نمیتونی قطعه موردنظرتو پیدا کنی اما از حق نگذریم بعضی شرکت ها لوازم یدکی خودرو ها رو خوب تامیین می کنند ولی تا زمانی که تولید و واردات قطعات خودرو از ریشه درست نشه باز همین سختی ها وجود داره.

 • کریم آق منگول کریم آق منگول (9 خرداد 1401 ساعت 13:46)

  چقدر درصد اضافه شد سرگیجه فلسفی گرفتیم
  چیزای دیگه یه وقت نخوان از ملت ????

 • مجید مجید (8 خرداد 1401 ساعت 16:50)

  دلار ۲۳ تومن و این تعرفه ها حداقل یک خودرو دو ۴۰۰ میلیون تومان میشه یعنی باز هم یک مصرف کننده با ۲۰۰ میلیون باید همون پراید رو بخره اینجوری بازم فقط به سود وارد کننده میشه

  مسعود مسعود (9 خرداد 1401 ساعت 11:36)

  با دلالی اینو میگی یا نمیتونی بازار رو درک کنی ؛ ماشین ۴۰۰ میلیونی بیاد ماشینای ۴۰۰ میلیونی قیمتشون میاد تا ۲۰۰ میلیون ؛ اونوقت کسی پراید نمیخره و پراید میره زیر ۱۰۰ میلیون ؛ درکش سخته انقد؟؟؟

 • Mas Mas (8 خرداد 1401 ساعت 01:08)

  به ولله اینارو که خوندم از خودم خجالت کشیدم بگم ایرانیم
  آخه طو کدوم کشور اینجوری مردمشونو می چاپن!!!
  یه خودرو لوکس طو کشورهای همسایه را با یک میلیارد میشه خرید طو این خراب شده همونو با ده میلیارد نمیشه گرفت چقدر با شعور مردم بازی میکنین !!! بسه دیگه برید بمیرید

 • رد من رد من (8 خرداد 1401 ساعت 00:20)

  من 4 تا بچە دارم.. میخوام از یک شرکت معتبر تو دنیا یک ماشین باایمنی روز بخرم.. وبه کسی غیر ازشرکت فروشنده پول مفت ندم مثل بقیه مردم جهان... کیو بابد ببینم

 • رضا رضا (7 خرداد 1401 ساعت 15:18)

  سلام .این که هیچ فرقی نکرده همش گمرکی و مالیات شد .خجالت بکشید شرم کنید .

 • Ali Ali (6 خرداد 1401 ساعت 14:00)

  وقتی میگیم تصمیمات کلان توی این مملکت در راستای این هست که آب توی دل مافیاها تکون نخوره، این یک نمونه هست! من موندم به ازای تولید این اشغالهای تولید داخل که صدی ده لیتر مصرف دارند به ازای تولیدشون چندتا خودرو اسقاط میکنند!؟???? اصلا اینها خودشون باید یک راست برن اسقاط!

 • محمد محمد (6 خرداد 1401 ساعت 05:25)

  همه سرکاریم. با این تعرفه گذاریها کاملا مشخصه که فقط از آشفته بازار خودرو خواستن سواستفاده کنن و برای یه سری ها بازم رانتهایی از طریق واردات خودرو ایجاد کنن، مثل همیشه????????????????

 • ممم ممم (5 خرداد 1401 ساعت 21:21)

  دیگه دارید شورشو در میارید
  یکباره بگید ۱۰۰ درصد عوارض بهشون میخوره????

 • رضا رضا (5 خرداد 1401 ساعت 20:54)

  دزدان کثیف کلاهبردار شما همیشه به ضرر مردم کار کردین. کاری میکنین که واردات کردن و نکردن فرقی نکنه. ملت گرفتار گرفتار خدا ریشتونه بکنه.

 • خریدار بیچاره خریدار بیچاره (5 خرداد 1401 ساعت 19:51)

  خدا به خیر کنه کی مبره این همه راهو آخرش با این همه تعرفه وعوارض و مالیات وغیره چه شیر تو شیری بشه. اگه چیز دیگه مونده بگید خجالت نکشید.همه رابارگردن مصرف کننده بدبخت کنید...

 • برایان برایان (5 خرداد 1401 ساعت 16:11)

  پول چایی و شیرینی خودتون یادتون نره یه وقت..مسخره کردن ملت رو

 • رحیم سیدکریمی رحیم سیدکریمی (5 خرداد 1401 ساعت 14:15)

  من نمیدانم چرا دولت هر طوری دوست دارد چرتکه می اندازد
  آخر مسلمان نه درصد ارزش افزوده شامل مالیات وعوارض شهرداری است مبلغ جداگانه ای که برای شهرداری به عنوان عوارض لحاظ شده دیگر چیست ؟
  روزی که قانون ارزش افزوده تصویب شد مقرر گردید که کلیه عوارض تجمیع ودرقالب ارزش افزوده اخذ شود
  عوارض هلال احمر و ... دیگر چه معنایی دارد ؟
  یعنی علنا خلاف قوانین عمل کرده و روز روشن دست در جیب ملت بیچاره کرده اند.

 • علی علی (4 خرداد 1401 ساعت 08:13)

  پس واردات کنید منتظر چی هستید هر روز با وعده های ده اخبار واردات خودرو بی عمل و عدم اجرا ..گفتن برج ۳خردادماه خودرو وارد میشه..ولی در شعار کردن وبی عمل..الان هم میگن برج ۶ همش در مسکن بودن و هیچ...

 • ناشناس ناشناس (3 خرداد 1401 ساعت 15:21)

  مافرهنگیان خودرو خارجی با کیفیت با تعرفه پایین می خوایم. ازدولت توقع وانتظارداریم.

 • ناشناس ناشناس (3 خرداد 1401 ساعت 15:19)

  خداوکیلی برای کارمندای دولت دیگه وظیفه تونه بدون تعرفه ویا با تعرفه زیر ده درصد وارد کنید. خداوکیلی یکبار هم که شده به فکرکارمند بدبخت باشید. ازطریق ادارات ثبت نام انجام بشه. کسانی که خودرو به نامشون نیست. بخصوص آموزش وپرورش

  احمد احمد (5 خرداد 1401 ساعت 14:39)

  چرا همش میگین معلما آخه معلم فرقش با بقیه مردم چیه از نظر شما یه پرستار که تو بدترین وضعیت ها با بیشترین فشار کار با همه سختی کار و خطرات جانی وتوهین های همراه مریض داره کار میکنه رو نباید بهش امتیاز داد یه معلم که سه ماه تابستون عید و تعطیلات رسمی و غیر رسمی تعطیل میشه بارون میزنه تعطیله کرونا میاد تعطیله گرد و خاکه تعطیله یعنی تو یک سال ۶۵ روز مفید کار نمیکنه رو باید همه امتیازات رو بهش داد

 • مقیمی مقیمی (2 خرداد 1401 ساعت 12:58)

  شیرینی بچه هارو حساب نکردین از قلم افتاده

 • hgf hgf (2 خرداد 1401 ساعت 09:50)

  تو این 40ساله به من ثابت شده که اینها هیچ قدمی برای مردم برنمیدارن هر کاری روهم که به اسم مردم انجام میدن درحقیقت برای پر کردن جیب خودشون از جیب مردمه.ظلم تا کی

 • همت همت (2 خرداد 1401 ساعت 08:37)

  حداقل در شهرهای بزرگ و آلوده،طرح تعویض خودروی فرسوده با خودرو هیبریدی و برقی اجرا کنید!

 • نوید نوید (2 خرداد 1401 ساعت 01:15)

  حکومت پول نداره. میخواد خودش کاسبی کنه. عملا با دلار 300 هزارتومنی داره به مردم ماشین میفروشه، ده برابر بالاتر از اروپا و آمریکا و کره و ژاپن.
  نمیخریم. هرکی هم خواست بره بخره. دوسال بدون ماشین باشم هیچیم نمیشه.
  به کوری چشم همه ی دلال ها و دولت، من رفتم بیتکوین و اتریوم خریدم حالا که پایین اومده بوده قیمتش.