1. خانه
  2. قیمت روز خودرو

قیمت روز خودرو

عنوان قیمت نمایندگی (تومان) قیمت بازار (تومان) آخرین بروز رسانی
موردی یافت نشد

تیم Car.ir علاوه بر انتشار شرایط فروش خودرو ها، قیمت خودرو صفر و کارکرده را نیز در روز به صورت هر چند ساعت توسط بروزرسانی می کنند. قیمت روز خودرو در ایران خصوصا در چند سال اخیر با بازگشت مجدد تحریم ها و افزایش چندباره نرخ دلار نیز رشد چشمگیری پیدا کرده است، به غیر از قیمت دلار و نوسانات مربوط به آن موارد دیگری مانند تصمیمات ناگهانی مسئولان مرتبط با این حوزه، کمبود عرضه و بسته شدن مقطعی واردات خودرو نیز به این رشد قیمت ها دامن زده و باعث شده هیچگاه نتوان پیشبینی قیمت خودرو را به درستی انجام داد؛ به صورتی که قیمت خودرو امروز ایران خودرو و یا قیمت خودرو امروز سایپا با قیمت فردای محصولات این شرکت ها متفاوت است و به طور کلی نه تنها می توان گفت که کاهش قیمت خودرو امروز امری دور از ذهن است؛ به راحتی می توان اذعان کرد دیگر چیزی به عنوان خودروهای ارزان قیمت در بازار ایران یافت نمی شود؛ در همین شرایط، کمبود تولید نسبت به تقاضا و الزام تولید کنندگان به عرضه محصولات در سامانه یکپارچه موجب شده دیگر خرید خودرو با اقساط نیز امکان پذیر نباشد.

قیمت خودرو صفر کارخانه

قیمت خودروها کارخانه با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی تعیین می شود، قیمت ارز، هزینه های تولید، مالیات و عوارض مختلف، هزینه های خدمات پس از فروش و... از مواردی هستند که در تعیین قیمت خودرو در 1402 نقش دارند، این قیمت معمولا با محاسبات تولید کننده، یا با نظارت وزارت صمت و حتی گاها با محاسبات پیچیده شورای رقابت تعیین می شود؛ این مدل قیمت که به نوعی قیمت گذاری دستوری نامیده می شود، باعث شده قیمت محصولات ایران خودرو و قیمت محصولات سایپا متناسب با تورم رشد نداشته باشند و اختلاف قیمت زیادی میان قیمت کارخانه ماشین ها با قیمت بازار ایجاد شود که سبب افزایش دلالی در بازار خودرو می شود.

 

قیمت خودرو امروز بورس کالا

همانطور که گفتیم، نوسانات عرضه خودرو توسط خودروسازان داخلی و ممنوعیت واردات خودرو، باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده و بر روی قیمت ماشین تاثیرات فراوانی داشته و دارد. این موارد سبب شده تا علاوه بر قیمت های عجیب و غریب در بازار، گاها اختلاف زیادی میان قیمت روز خودرو کارخانه و بازار وجود داشته باشد.

به همین علت اطلاع از قیمت روز خودرو ایران خودرو و سایپا اهمیت دوچندانی پیدا کرده؛ برای رفع این موارد اقدامات مختلفی صورت گرفته است. از ورود و عرضه خودرو در بازار بورس کالا گرفته تا یکپارچه شدن قرعه کشی خرید خودرو، اما این موارد تاکنون نتوانسته به قیمت امروز خودرو کمکی کند و تنها پیچیدگی بازار بیشتر شده است.

خودرو در بورس کالا قیمت ثابتی ندارد! به این صورت که خودرو ساز به همراه سازمان بورس برای هر دور عرضه خودروها در بورس یک قیمت پایه تعیین میکنند، اما این خریداران هستند که بسته به ارزش خرید خودرو برای تهییه آن باهم رقابت می کنند تا نهایتا خودرو در بورس به بالاترین قیمت های پیشنهادی به دست خریداران برسد.

قیمت خودروهای جدید وارداتی

بسته بودن طولانی مدت واردات خودرو و قدرت دلالان در این بازار، در کنار نوسانات شدید قیمت ارز سبب شده تا بازار با شرایط سخت و عجیبی دست و پنجه نرم کند.

ممنوع بودن واردات خودرو سبب می شود تا علاوه بر اینکه رقابتی میان خودروسازان داخلی وجود نداشته باشد، قیمت قیمت روز ماشین با مدل های قدیمی تر نیز افزایش بسیار زیادی پیدا کند. به عنوان مثال اکنون در بازار خودروی کشور یک خودروی اروپایی، کره‌ای و یا ژاپنی که برای 4 یا 5 سال پیش است قیمت بسیار بالاتری نسبت به مدل های روز همان خودرو در سایر کشورها دارد.

با این حال دولت با طرح های مختلف از جمله عرضه خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو می کوشد قیمت ها را تعدیل کند.، با این حال هیچ کدام از این طرح  ها تا کنون موفقیت آمیز نبوده و اوضاع نابسامان قیمت ها اثرات مخرب خود را بر قیمت پیش فروش خودروها نیز گذاشته است.

اکنون با باز شدن محدد واردات خودرو در سال 1401، خودروهای وارداتی جدیدی در راه بازار کشور هستند که به محض انجام فرایند قانونی و تعیین قیمت، در همین صفحه درج خواهیم کرد.

قیمت خودروهای دست دوم در بازار

متناسب با رشد قیمت خودروهای صفر کیلومتر در بازار، قیمت انواع خودروهای کارکرده نیز مکررا افزایش می یابد، در حال حاضر شاهد این معضل هستیم که خودروهایی که بیش از 10 سال از عمر آنها گذشته به علت نابسامانی های بازار خودرو و شرایط بد آن و عدم تناسب عرضه و تقاضا مورد توجه بسیاری قرار می گیرند و گاهلا قیمت هایی نجومی به خود می گیرند، چرا که طیف بیشتری از جامعه که توان خرید خودروهای نسبتا خوب با مدل روز را ندارند به جای خرید خودروهای بی کیفیت صفرکیلومتر، سراغ خودروهای کارکرده می روند. 

قیمت خودروی دست دوم چگونه تعیین می شود؟

تعیین قیمت انواع خودروی دست دوم در بازار به پارامترهای مختلفی بستی دارد، مواردی مانند نوع و میزان رنگ شدگی بدنه، داشتن یا نداشتن تصادف سنگین، سلامت فنی خودرو و... از عواملی هستند که در این موضوع تاثیر مستقیمی دارند، علاوه بر اینها، مواردی مانند قطع تولید یک خودرو، یا وجود نداشتن جایگزین صفر کیلومتر برای یک خودرو خاص نیز می تواند منجر به افزایش قیمت آن شود، در سمت مقابل، مثلا کمبود لوازم یدکی یک خودرو در بازار می تواند قیمت آن را کاهش دهد.

منتظرکاهش قیمت خودرو باشیم؟

در حال حاضر همچنان نوسانات دلار ادامه دارد و عرضه خودروسازان نیز پاسخگوی نیاز بازار کشور نیست، در صورتی که خودروسازان بتوانند تیراژ تولید خود را افزایش دهند، خودروهای وارداتی نیز به مقدار قابل توجهی به بازار عرضه شوند و نوسانات دلار نیز متوقف شود، می توان به ایجاد ثبات یا کاهش قیمت ها در بازار امیدوار بود، در غیر این صورت نمیتوان چشم انداز مثبتی برای این بازار متصور بود.

سوالات متداول

به طور خلاصنه می توان گفت در صورت ادامه وضعیت موجود از نظر تیراژ تولید خودروسازان، نوسانات نرخ ارز و محدودیت های واردات خودرو، نمیتوان دلایلی منطقی برای کاهش قیمت خودروها در بازار بیان کرد.
بله، معمولا قیمت پایه اعلام شده در بورس کالا بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه ها اعلام می شود، و این هزینه ها، پس از انجام رقابت در بورس و تعیین قیمت نهایی بورس به آن اضافه می شوند، در حالی که قیمت خودرو در کارخانه معمولا ثابت است.
شورای رقابت برای عرضه خودروها در بورس یک قیمت پایه تعیین میکند و این خریداران هستند که بسته به ارزش خرید خودرو برای تهیه آن باهم رقابت می کنند تا نهایتا خودرو در بورس به بالاترین قیمت های پیشنهادی به دست خریداران برسد.