1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. تویوتا
  4. کمری

تویوتا کمری (Toyota Camry)

  • کلاس بدنهسدان
  • کلاس اتومبیلD Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)4 نسل
  • سال های تولید2002 - اکنون
درباره تویوتا کمری

کمری یک سدان مید سایز ساخت کمپانی تویوتا ژاپن است که از سال 1982 تا کنون روی خط تولید تویوتا قرار دارد و یکی از معروف ترین و پرفروش ترین خودرو های جهان است. این خودرو در نسل های ابتدایی به عنوان یک سدان کامپکت شناخته شده و ورژن های دیگری مانند لیفت بک یا استیشن واگن آن نیز تولید می شدند. اما از ابتدای دهه 90، تویوتا با بزرگ تر کردن سایز بدنه، کمری را این بار به عنوان به سدان مید سایز به بازار عرضه کرد.

تویوتا کمری که به علت کیفیت ساخت بسیار بالا همواره به عنوان یکی از کم استهلاک ترین و قابل اعتماد ترین خودرو های جهان شناخته می شود و در ناوگان تاکسی های اکثر کشور ها مشغول به فعالیت است در ایران نیز سابقه طولانی ای دارد و همواره خودرویی محبوب و پر فروش در بازار داخلی ما بوده است. تعداد نسبتا کمی کمری در دهه 90 میلادی وارد بازار ایران شدند اما در آن سال ها دیگر محصولات تویوتا مانند کریسیدا و کرونا سهم بیشتری از بازار داشتند به طوری که کمری همواره سایه سنگین آن ها را روی خود حس می کرد. اما این روال از دهه 2000 تغییر کرد و با رفتن کرونا و کریسیدا از بازار، این بار خودرو های دیگر تویوتا مانند کمری و کرولا موفق شدند جای پای خود را در بازار ایران محکم کنند.

اولین مدل پر فروش کمری در بازار ایران اتاق XV30 بود که در سه تیپ GLi ،XLi و 6 سیلندر Grande توسط نماینده رسمی تویوتا یعنی ایرتویا به بازار عرضه شد. سپس در سال 2007 نسل بعدی این خودرو یعنی XV40 با 3 تیپ GLX ،GLi و SE وارد بازار شد و به فروش فوق العاده ای در ایران دست یافت. کمری XV40 در سال 2010 یک فیس لیفت مینور دریافت کرد و سپس در سال 2012 نسل جدید آن یعنی XV50 به بازار های جهانی معرفی شد. کمری XV50 نیز با دو تیپ GLi و GLX در ایران قابل تهیه است. در سال 2015 یک فیس لیفت ماژور روی این نسل از تویوتا کمری انجام شد و باعث شد تا ظاهر کمری از یک سدان خسته کننده خانوادگی به سمت جوان پسند بودن تغییر مسیر دهد.

کمری های XV50 فیس لیفت ابتدا به صورت هیبریدی به بازار ایران عرضه شدند و سپس مدل های بنزینی آن نیز خود را به بازار تحمیل کردند که البته هیچ گاه موفق نشدند به محبوبیت نمونه هیبریدی دست پیدا کنند. در نهایت، در سال 2017 جدید ترین نسل کمری با کد XV70 به بازار های جهانی معرفی شد؛ تولید این نسل از تویوتا کمری تا کنون ادامه دارد اما متاسفانه به دلیل قانون ممنوعیت واردات خودرو نتوانسته راهی به بازار ایران پیدا کند و تنها در مناطق آزاد بدون پلاک ملی قابل تهیه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدل های مختلف تویوتا کمری در ایران می توانید از طریق لینک های اقدام کنید:

تویوتا کمری XV30

تویوتا کمری XV40

تویوتا کمری XV50

تویوتا کمری XV50 فیس لیفت (هیبریدی)

تویوتا کمری XV50 فیس لیفت (بنزینی)