1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. رنو
  4. کپچر

انواع رنو کپچر (Renault Captur)

  • کلاس بدنهشاسی بلند , کراس اور
  • کلاس اتومبیل
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)2 نسل
  • سال های تولید2013 - اکنون
درباره رنو کپچر

رنو کپچر (Renault Captur) یک خودروی مینی کراس اور و دیفرانسیل جلو ساخت کمپانی فرانسوی رنو است. این خودرو که روی پلتفرم B رنو توسعه داده شده برای اولین بار در سال 2013 در نمایشگاه خودروی ژنو معرفی شد و چند ماه بعد روی خط تولید رنو رفت. به طور همزمان، این خودرو با نام رنو-سامسونگ QM3 نیز در نمایشگاه خودروی سئول معرفی شد تا روی خط تولید سامسونگ کره برود.

انواع رنو کپچر.webp
انواع رنو کپچر


کپچر در یک پلتفرم بزرگتر (B0) مشترک با داچیا داستر نیز تولید شده که با نام کپچر گلوبال اکسس شناخته می شود و هدف آن بازار های روسیه، برزیل و هند هستند. کپچر گلوبال اکسس فاصله محوری و ارتفاع بیشتری داشته و سیستم انتقال قدرت آن نیز از نوع AWD است.

رنو کپچر تاکنون در دو نسل مختلف تولید شده است؛ J87 و JB.

نسل اول رنو کپچر که با J87 در ایران نیز حضور داشت؛ این خودرو برای اولین بار در سال 2016 توسط ایران خودرو به ایران وارد شد. سری اول رنو کپچر های وارداتی به ایران تا حدودی درگیر فقر امکانات رفاهی بودند که باعث شد این خودرو نتواند به فروش مد نظر واردکننده دست پیدا کند. بنابراین ایران خودرو در سال 2017 هنگام واردات سری دوم کپچر، آپشن های بیشتری نظیر صندلی های چرمی، گرمکن صندلی، شیشه دودی عقب و زیر آرنجی کنسول میانی را برای این خودرو سفارش داد. اما با این حال باز هم این خودرو زیر سایه رقبای قدرتمند تر و آپشنال تری مانند پژو 2008، نیسان جوک و سانگ یانگ تیوولی قرار گرفت و هیچ وقت نتوانست به محبوبیت آن ها در بازار دست پیدا کند.

نسل اول رنو کپچر در ایران از یک موتور 4 سیلندر 1.2 لیتری توربو و گیربکس 6 دنده دوکلاچه DCT بهره می برد. ترمز های عقب این خودرو نیز از نوع کاسه ای بود.

نسل دوم رنو کپچر در سال 2019 معرفی شد. این نسل از کپچر از پلتفرم CMF-B نیسان استفاده می کند که مشترک با نیسان جوک، رنو کلیو و رنو آرکانا است. رنو کپچر جدید از زبان طراحی جدید رنو استفاده می کند که در تمام محصولات این برند دیده می شود. خط تولید این خودرو نیز در غرب از فرانسه به اسپانیا و در شرق از کره به چین منتقل شده است. برخلاف نسل قبلی، رنو کپچر 2023 در بازار کره نیز با نام رنو کپچر به فروش می رسد.

رنو کپچر نسل 2 در سال 1401 تبدیل به یکی از گزینه های واردات به ایران نیز شده است. اما این بار نه توسط ایران خودرو، بلکه توسط نماینده ای جدید که قرار است به کلی فروش و خدمات پس از فروش محصولات رنو را بر عهده بگیرد. احتمالا این خودرو با موتور 1.3 لیتری توربو به ایران خواهد آمد و باید دید آیا نمایندگی جدید این خودرو می تواند فروش مناسبی را برای آن رقم بزند؟