1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. سایپا
  4. تیبا

تیبا سایپا

  • کلاس بدنهسدان
  • کلاس اتومبیلB Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)1 نسل
  • سال های تولید1390 - اکنون
درباره سایپا تیبا

تیبا TIBA، یک خودروی کوچک شهری است که توسط گروه سایپا به عنوان جایگزینی برای پراید طراحی و ساخته شد، اما در عمل به علت سیاست های کمپانی سازنده هیچ گاه نتوانست به هدف اولیه خود برسد و همواره به عنوان خودرویی گران تر به طور موازی با پراید در بازار به فروش رسید. این خودرو که در ابتدا مینیاتور نام داشت و عنوان اولین خودروی ایرانی تولید شده توسط کمپانی سایپا را یدک می کشید اولین بار در آذر ماه سال 1387 معرفی شد. البته آغاز پروژه تولید این خودرو به سال 1375 باز می گردد اما این پروژه یکبار در سال 1383 متوقف شد و بعد ها در سال 1387 دوباره در دستور کار قرار گرفت تا نخستین خودروی ایرانی تولید شده توسط شرکت سایپا نام بگیرد. عرضه تیبا به بازار به طور رسمی از سال 1388 آغاز شد و تاکنون تولید این خودرو ادامه دار بوده است. تیبا ترکیبی از خودرو‌های پراید، ریو و رنو ال۹۰ است که در تیپ های مختلف و با مشخصات فنی و ظاهری متفاوت تولید شده است. طراحی بدنه یکنواخت و هماهنگ تیبا توسط یک شرکت ایتالیایی به نام ایتال انجام شده است. 

سایپا برای تولید تیبا پلتفرم جدیدی به عنوان X200 را توسعه داد که در واقع همان پلتفرم تقویت شده پراید بود. بر اساس ادعای سایپا این پلتفرم استحکام بیشتری در حوادث داشته و خودرو های توسعه یافته بر روی این پلتفرم پایداری و سواری بهتری را تجربه می کنند. تیبا به عنوان نخستین محصولی که از پلتفرم X200 استفاده می کرد عملکرد تا حدودی بهتر از پراید دارد اما همچنان از نظر ایمنی و پایداری با یک خودروی استاندارد چندین سال نوری اختلاف داشته و بسیار ناامید کننده ظاهر می شود.

سایپا همچنین برای تیبا از یک موتور جدید با کد M15 استفاده کرد که در واقع نسخه داخلی سازی شده و حجیم تر موتور پراید است. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند موتور تیبا با ریو مشترک است ولی در حقیقت این دو پیشرانه با کد های M15 و B5 شباهت چندانی به یکدیگر ندارند.

تیبا تاکنون در چند تیپ مختلف با تفاوت های جزئی در سطح امکانات یا طراحی ظاهری به بازار عرضه شده است. این تفاوت ها شامل امکانات پیش پا افتاده ای مانند شیشه بالابر های برقی عقب، رینگ های آلومینیومی و… است. اما در این میان پر تیراژ ترین و محبوب ترین نسخه تیبا، تیبا SX بوده که تولید آن در حال حاضر نیز ادامه دارد. تیپ های دیگر تیبا نظیر تیبا EX، تیبا SL، تیبا LX، و تیبا SX دوگانه سوز نیز هر کدام برای مدتی به تولید رسیدند و سپس به علت سیاست های گروه سایپا از خط تولید خارج شدند. برای مشاهده قیمت تیبا و قیمت تیبا 2 بر روی آن کلیک کنید.