1. خانه
  2. قیمت روز خودرو
  3. قیمت اشکودا
  4. قیمت فابیا

قیمت اشکودا فابیا

عنوان قیمت نمایندگی (تومان) قیمت بازار (تومان) آخرین بروز رسانی
موردی یافت نشد
اشکودا
اشکودا Skoda

اِشکودا یا SKODA خودروسازی از کشور جمهوری چک و از قدیمی ترین شرکت های تولید خودروی جهان است که هرگز خط تولیدش متوقف نشده، این شرکت در سال ۱۸۹۵ توسط واکلاو لورین و واکلاو کلمنت تأسیس شد و در ابتدا لورین اند کلمنت نام داشت.

با پایان یافتن جنگ جهانی، لورین اند کلمنت آغاز به ساختن کامیون کرد، ولی در سال ۱۹۲۴ پس از وقوع آتش‌سوزی در کارخانه و مواجهه با مشکلات اقتصادی فراوان، این شرکت با اشکودا ورکس، بزرگترین شرکت صنعتی در چکسلواکی که به تولید محصولات نظامی مشغول بود ادغام شد تا از آ« پس تولیدات شرکت با نام تجاری اشکودا عرضه شوند.

این شرکت در طول جنگ جهانی دوم در اشغال آلمان نازی قرار گرفت اما با پایان جنگ، کارخانه skoda بازسازی شده و مطابق برنامه اقتصادی کمونیستی کشور چک اسلواکی، به یک شرکت خودروسازی ملی تبدیل شد تا از شرکت مادر جدا شده و به‌ صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دهد. در سال‌های بعد و در دهه ۱۹۶۰ میلادی، اشکودا با وجود شرایط سیاسی نامطلوب و عدم ارتباط با کشورهای غیر کمونیستی، توانست به‌خوبی به فعالیت خود ادامه دهد.

در آن دوران محصولات اشکودا به دلیل قیمت پایین خود توان رقابتی مناسبی با خودروهای اروپای غربی داشتند و به مدد ارتباط این شرکت چک‌اسلواکیایی با خودروسازهای غربی، اختلاف تکنولوژی اشکودا با سایر خودروسازهای اروپایی روز به روز کاهش پیدا می‌کرد تا اینکه با فروپاشی کمونیسم در اروپایی شرقی، این شرکت نیز مانند بسیاری دیگر به یک شرکت خصوصی تبدیل شد.

 جدایی دو کشور چک و اسلواکی از یکدیگر، باعث شد که بسیاری از صنایع این کشورها تغییرات بزرگی را در قالب پروژه خصوصی‌سازی تجربه کنند. در سال ۱۹۹۰، دولت جمهوری چک، گروه فولکس‌واگن را به‌عنوان شریک تجاری اشکودا انتخاب کرد و در سال ۱۹۹۱ یک قرارداد شراکت جوینت ونچر بین اشکودا و فولکس‌واگن منعقد و ۳۰% از سهام اشکودا به گروه فولکس‌واگن انتقال یافت. البته بعدها و در سال ۱۹۹۴، فولکس‌واگن سهام خود را به ۶۰.۳% و بعد از آن در دسامبر ۱۹۹۵ به ۷۰% افزایش داد.
از آن زمان تا کنون اشکودا با بهره گیری از تکنولوژِ فولکس واگن توانسته به موفقیت های زیادی دست پیدا کند و اکنون این شرکت کارخانه هایی در هند، اسلواکی، جمهوری چک و چین دارد و توانسته محصولات خود را به اکثر کشور های اروپا و آسیایی صادر کند.

کارخانه‌های اشکودا همچنین سهمی از تولید محصولات دیگر شرکت‌های زیر مجموعه گروه فولکس‌واگن یعنی سئات و آئودی نیز بر عهده دارند.