1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. هیوندای
  4. توسان (‌ix35)

هیوندای توسان (‌ix35) (Hyundai Tucson (IX35))

  • کلاس بدنهشاسی بلند , کراس اور
  • کلاس اتومبیلJ Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)4 نسل
  • سال های تولید2005 - اکنون
درباره هیوندای توسان (‌ix35)

توسان، نام کراس اور متوسط هیوندای است که از سال 2004 به لیست محصولات هیوندای اضافه شد و تاکنون در 4 نسل در بازارهای مختلف عرضه شده و تا کنون بیش از 3 میلیون دستگاه از نسل های مختلف این خودرو در جهان فروخته شده است.

حضور هیوندای توسان در بازار ایران از همان نسل اول و در سال 2007 آغاز شد، این نسل از سال 2007 تا 2009 توسط آسان موتور نماینده وقت هیوندای به ایران صورت گرفت؛ این نسل که با کد JM شناخته میشد با موتور 2.7 لیتری 6 سیلندر و گیربکس خودکار راهی بازار ایران شد.

نسل دوم هیوندای توسان نیز همزمان با دیگر بازارها به بازار ایران وارد شد، این نسل که با کد LM شناخته می شود، در ایران با نام هیوندای توسان(ix35) 2.4 عرضه شد و از موتور 2.4 لیتری 4 سیلندر بهره می برد. این نسل از توسان در بازار ایران حضور قدرتمندی داشت و توانست به موفقیت های بسیاری دست یابد.

حضور موفق توسان در ایران باعث شد تا نسل سوم این خودرو نیز بلافاصله همگام با بازارهای جهانی به ایران صورت گیرد، این نسل که با کد TL شناخته میشد در ایران نیز با نام هیوندای توسان TL 2.0 عرضه شد، سومین نسل توسان اینبار با پیشرانه 2 لیتری تنفس طبیعی عرضه شد و برخلاف نسل های قبلی که همگی از سیستم انتقال قدرت 4 چرخ بهره می بردند، در مدل های لو آپشن به صورت دیفرانسیل جلو عرضه شده بود.

برخلاف روال قبلی، ورود نسل چهارم هیوندای توسان یا توسان NX4 به بازار ایران به دلیل ممنوعیت های واردات خودرو به کشور با تاخیر همراه بود تا این که در سال 1402 با آزادسازی محدود واردات خودرو، این خودرو در مدل 2023 و با نام هبیوندای توسان 2023 به بازار ایران وارد شد.