1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. سئات
  4. آتکا

سئات آتکا (Seat Ateca)

  • کلاس بدنهشاسی بلند
  • کلاس اتومبیلJ Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)1 نسل
  • سال های تولید2016 - اکنون
درباره سئات آتکا

سئات یا سیات(SEAT) یک خودروساز اسپانیایی زیر مجموعه گروه فولکس واگن است، SEAT مخفف عبارت اسپانیایی «Sociedad Española de Automóviles de Turismo» به معنی انجمن خودروهای گردشگری اسپانیایی است.
سئات در سال 1950 توسط انستستو ملی صنعت اسپانیا و با کمک فیات تاسیس شد، این شرکت تا مدت ها عضو گروه آئودی بود که از اتحاد سئات و آئودی تشکیل شده بود، اما با منحل شدن گروه آئودی، سئات هم به همراه آئودی توسط غول خودروسازی آلمان یعنی فولکس واگن خریداری شد تا اکنون به طور کامل تحت مالکیت گروه فولکس‌واگن قرار داشته باشد.
محصولات فعلی سئات معمولا با استفاده از پلتفرم های شرکت مادر یعنی فولکس واگن تولید می شوند و به طور کلی، ماشین های سئات همان خودروهای فولکس هستند با طراحی متفاوت و البته لوگوی سئات، دیگر مزیت محصولات سئات نیز عرضه با قیمتی پایین تر از ماشین های خود فولکس واگن است.
نخستین حضور سئات در ایران به سال 1395 باز میگردد، زمانی که کیهان موتور آرین قصد عرضه مدل سئات لئون به ایران را داشت، هاچبکی جذاب که بر مبنای فولکس واگن گلف توسعه داده شده بود...، با وجود جذابیت های فراوان سئات لئون اما، وارد کننده نتوانست فعالیت پر رنگی در بازار ایران داشته باشد و خیلی زود واردات این خودرو متوقف شد.
پس از گذشت 6 سال اما، با باز شدن دوباره واردات خودرو بنظر می رسد سئات دوباره وارد بازار خواهد شد، اینبار اما با وارد کننده ای متفاوت! در ابن دور از واردات خودروهای سئات، نام مدل هایی مانند اتکا و ایبیزا دیده می شود.