1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. کیا
  4. سراتو کوپه

کیا سراتو کوپه (Kia Cerato Koup)

  • کلاس بدنهکوپه
  • کلاس اتومبیلS Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)2 نسل
  • سال های تولید2010 - اکنون
درباره کیا سراتو کوپه

سراتو کوپه که در واقع با نام سراتو کوپ(koup) نیز شناخته می شود یکی از خودروهای تولیدی کمپانی کره‌ای کیا موتورز و نسخه دو درب سراتو است.

کیا سراتو خودرویی است که از سال 2004 معرفی و در 3 نسخه سدان، هاچ بک و کوپه به بازار عرضه شده است. این خودرو تا کنون 4 نسل را داشته که نسل اول تا سوم آن در بازار ایران حضور دارد. همانطور که اشاره شد نسخه دو درب و 4 نفره کیا سراتو با نام کیا سراتو کوپه از سال 2009 تا سال 2016 و تنها در نسل های دو و سه سراتو به بازار های جهانی معرفی و عرضه شده است. این خودرو در واقع یک خودروی کامپکت اسپرت است که توانست نظرات بسیاری را به خود جلب کند.

سال 2009 این خودرو برای اولین بار در نمایشگاه خودروی نیویورک به عموم معرفی شد و از همان ابتدای عرضه به بازار با اینکه یک خودروی اسپرت دو درب بود اما قیمت ارزان تری نسبت به سایر هم کلاسی ها و هم رده هایش داشت و به همین خاطر استقبال زیادی از آن شد.

پلت فرم این خودرو با هیوندای النترا یکی است و همچنین این نسخه کوپه از نظر فنی تفاوتی با سایر مدل های دیگرش ندارد و صرفا یک خودروی کوپه یا دو درب از سراتو است.

نکته قابل توجه این است که طراح ارشد این خودروی جذاب آقای پیتر شرایر بوده که خودروهای بسیار موفقی همچون آئودی تی تی و فولکس واگن بیتل جدید را در کارنامه طراحی خود دارد. بنابراین کیا سراتو کوپه توسط یک تیم حرفه ای و کاربلد طراحی و توسعه داده شده که البته ظاهر جذاب این خودرو نیز گویای همین مورد است.

سراتو کوپه از نسل دوم سراتو به این خانواده اضافه شد و تا قبل از متولد شدن نسل چهارم این خودرو از خط تولید کیا موتورز کنار رفت.

اولین سری از این خودروی کوپه کره‌ای از سال 2009 به بازار آمد و تنها یک سال پس از عرضه این مدل در بازار های جهانی یعنی در سال 2010 شرکت اطلس خودرو این مدل را به همراه نسخه سدان سراتو به بازار ایران معرفی و عرضه کرد.

کیا سراتو کوپه نیز همانند نسخه سدان سراتو با دو موتور 1/6 و 2 لیتری با عنوان کیا سراتو کوپه 1600 و کیا سراتو کوپه 2000 به بازار ایران عرضه شد و توانست همانند بازارهای جهانی در بازار خودروی ایران نیز طرفداران زیادی را پیدا و فروش خوبی را تجربه کند.

سرانجام در سال 2013 نسل سوم کیا سراتو به بازار های جهانی معرفی شد و در همان سال شرکت اطلس خودرو که تجربه بسیار موفقی از واردات نسل قبلی این خودرو به بازار ایران را داشت تصمیم گرفت نسل سوم این خودروی کره‌ای را باز هم در دو تیپ سدان و کوپه به ایران بیاورد.

عوامل مختلفی همچون قیمت گذاری درست و سابقه خوب کیا در ایران باعث شد تا این نسل هم با استقبال و فروش خوبی مواجه شود و تا سال 2017 نیز به بازار ایران آمد.

در سال 2016 کیا موتورز تغییراتی را نظیر بروز کردن ظاهر چراغ های جلو و عقب و طراحی مجدد سپرهای جلو و عقب روی نسل سوم سراتو اعمال و تحت عنوان فیس لیفت به بازار عرضه کرد که این خودرو به ایران هم رسید.

این نسل از کیا سراتو کوپه برخلاف نسل قبلی تنها در نسخه 2 لیتری به بازار ایران عرضه شد.

سوالات متداول

این خودرو از سال 2008 به بازارهای جهانی معرفی شد و عرضه آن در دو نسل تا سال 2017 ادامه داشت.
این خودروی کوپه کره‌ای در دو مدل 1/6 و 2 لیتری عرضه شده و با نام های کیا سراتو کوپه 1600 و کیا سراتو کوپه 2000 شناخته می شود.