1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. چری
  4. آریزو 5

چری آریزو 5

  • کلاس بدنهسدان
  • کلاس اتومبیلB Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)1 نسل
  • سال های تولید1395 - اکنون
درباره چری آریزو 5

چری آریزو 5 یک خودروی سدان شهری (سگمنت C) است که از سال 2015 تاکنون توسط کمپانی چری تولید و به بازار های جهانی عرضه می شود. این خودرو در ابتدا به صورت یک طرح مفهومی در سال 2014 در نمایشگاه خودروی پکن به نمایش درآمد که در آن زمان از لحاظ طراحی اختلاف سطح زیادی با خودرو های در حال تولید چری داشت و به همین علت مورد استقبال بسیار زیادی از مشتریان این برند قرار گرفت. یک سال بعد، چری تصمیم به تولید کردن آریزو 5 گرفت و طرح نهایی این خودرو را در نمایشگاه خودروی شانگهای 2015 به نمایش گذاشت و پس از آن تولید این خودرو آغاز شد.

مدتی پس از شروع تولید آریزو 5 در کشور چین، مدیران خودرو به عنوان نمایندگی رسمی چری در ایران نیز اقدام به وارد کردن و مونتاژ این محصول در ایران کرد و در تابستان سال 1395 اولین آریزو 5 های مونتاژ داخل خیابان های ایران را لمس کردند.

چری آریزو 5 در ابتدا با موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی به بازار ایران عرضه شد که 3 تیپ مختلف لاکچری دنده ای، لاکچری اتوماتیک و اکسلنت اتوماتیک داشت. در این میان اکسلنت مدل فول آپشن آریزو 5 بود که مورد استقبال بیشتری در بازار قرار گرفت. آریزو 5 اکسلنت نسبت به نسخه های لاکچری امکانات بیشتری نظیر ایربگ های جانبی، سیستم کنترل پایداری، سانروف و… داشت که برای خریداران جذاب و مهم بود.

از سال 96 مدیران خودرو برای رفع مشکل ضعف قوای حرکتی آریزو 5 اقدام به تولید این خودرو در یک تیپ جدید با موتور توربو کرد. چری آریزو 5 توربو در یک تیپ چری آریزو 5 TE به بازار عرضه شد و از یک موتور 1.5 لیتری توربو و گیربکس CVT استفاده می کرد. آریزو 5 توربو همچنین در زمینه امکانات رفاهی نیز نسبت به مدل های قبلی کمی غنی تر بود.

در نهایت در سال 1400 مدیران خودرو اقدام به تولید فیس لیفت جدیدی از آریزو 5 کرد که با نام آریزو 5 جدید یا همان تیپ IE شناخته می شود. آریزو 5 توربو جدید تغییرات اندکی در ظاهر داشت اما کابین این خودرو به طور کلی متحول شد و نمایی شبیه به چری آریزو 6 به خود گرفت. در زیر کاپوت نیز گیربکس CVT قبلی جای خود را به یک گیربکس CVT جدید با 9 ضریب دنده مجازی داد که باعث بهبود چشمگیر عملکرد آریزو 5 شد. تولید این تیپ از چری آریزو 5 تا کنون ادامه دارد. قیمت آریزو 5 در برابر خودروهای هم سطح داخلی و خارجی و باتوجه به شرایط فروش منعطف منطقی به نظر میرسد.