1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. پژو
  4. پارس

پژو پارس (Peugeot Pars)

  • کلاس بدنهسدان
  • کلاس اتومبیلD Segment
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)1 نسل
  • سال های تولید1379 - اکنون
درباره پژو پارس

پژو پارس خصوصا  یکی از محبوب ترین خودروهای بازار ایران است که از همان ابتدای عرضه به بازار تا کنون فروش بسیار خوب و بالایی داشته و محبوبیت بسیار زیادی میان خانواده ها و جوانان ایرانی دارد.

در سال 1379 شرکت ایران خودرو تصمیم گرفت برای خودروی محبوب پژو 405 یک جانشین شایسته انتخاب کند. خودرویی با طراحی بروزتر و امکانات رفاهی بیشتر نسبت به پژو 405 خواسته ایران خودرو بود. در نتیجه این شرکت دست بکار شد و به سراغ طراحی یک خودرو بر روی پلت فرم پژو 405 رفت و همچنین با الهام از پژو 406 خودرویی جذاب را برای آن سال های بازار ایران بوجود آورد.

خودروی جدید تولید شده توسط ایران خودرو در ابتدا پژو پرشیا نام گرفت اما چند سال بعد ایران خودرو تصمیم گرفت نام پژو پرشیا را به پژو پارس تغییر دهد و تاکنون نیز با همین نام این خودرو به تولید رسیده است. این خودرو از نظر طراحی و ظاهر خودرویی پویا و جذاب البته برای همان سال های اولیه تولید است اما با گذشت نزدیک به 20 سال از تولد آن هنوز میان مردم و خصوصا جوانان محبوبیت زیادی دارد. در واقع می‌توان گفت که پژو پارس یک فیس لیفت موفق برای پژو 405 است.

 پارس جزو خودروهای برون مرزی و صادراتی ایران خودرو است و پای آن به کشورهایی همچون سوریه، عراق و سایر کشورهای همسایه باز شده است. لازم به ذکر است این خودرو در بعضی از بازار ها با نام پژو سفیر نیز عرضه شده است.

این خودرو طی سال هایی که روی خط تولید ایران خودرو بوده است تیپ های مختلفی از آن به تولید رسیده که هر کدام از این تیپ ها تنها از نظر فنی و امکانات رفاهی با یکدیگر تفاوت دارند و از نظر ظاهری تغییر خاصی در آن ها دیده نمی‌شود.

تیپ های تولیدی این خودرو در حال حاضر عبارتند از:

پژو پارس سال، پارس LX، پارس ELX، پارس اتوماتیک و پارس دوگانه سوز.

این تیپ ها همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم از نظر فنی و امکانات رفاهی با یکدیگر تفاوت دارند و از نظر ظاهری و طراحی تفاوت خاصی ندارند. میان تمام تیپ های پژو پارس، تیپ ELX قوی ترین تیپ این خودرو است که در ابتدا با موتور زانتیا تولید می‌شد و از این رو به پژو پارس زانتیایی معروف شد اما تا سال 1392 روی خط تولید ایران خودرو قرار داشت.

پر طرفدار ترین تیپ پژو پارس نیز تیپ LX است که نسبت به پژو پارس سال از موتور بهتر و امکانات رفاهی بیشتر بهره می‌برد. موتور این خودرو همان موتور معروف TU5 است. از نکات مثبت این تیپ استهلاک کم، هزینه نگهداری و امکانات رفاهی مناسب است.

پژو پارس از ابتدای تولد تا سال 1393 با داشبوردی شبیه به داشبورد پژو 405 تولید می‌شد اما در سال 1393 ایران خودرو داشبورد پژو پارس را باز طراحی کرد. این داشبورد جدید طراحی بهتر و ارگونومیک تری نسبت به داشبورد نسل قبل داشت.

پژو پارس از نظر بازار خرید و فروش بخاطر خدمات پس از فروش مناسب، امکانات رفاهی قابل قبول و هزینه نگهداری پایین  رونق خوبی دارد.