1. خانه
  2. خودرو‌ ها
  3. ایران خودرو
  4. تارا

تارا ایران خودرو

  • کلاس بدنهسدان
  • کلاس اتومبیل
  • تعداد نسل ها (بازار ایران)1 نسل
  • سال های تولید1399 - اکنون
درباره ایران خودرو تارا

تارا TARA، یک خودروی سدان کلاس B است که توسط کمپانی ایران خودرو بر پایه پژو 301 ساخته شده است.در ابتدا بنا بود که ایران خودرو و پژو طی همکاری های مشترک اقدام به مونتاژ پژو 301 در ایران کنند و در همین راستا شرکت ایکاپ تاسیس شد. اما با شدت گرفتن تحریم ها و رفتن پژو از ایران، ایران خودرو پروژه ای جدید به نام خودروی تارا را شروع کرد.

ماشین تارا که در ابتدا با نام پروژه K132 شناخته می شد روی پلتفرم پژو 301 طراحی و ساخته شده اما طراحی ظاهری متفاوتی از 301 دارد. تارا از یک موتور 1.6 لیتری با کد TU5P بهره می برد که در واقع مشابه همان موتور EC5 پژو است. تارا در 2 تیپ دنده ای و اتوماتیک به بازار ایران عرضه می شود که تفاوت اصلی آن ها در نوع گیربکس و سطح امکانات رفاهی و ایمنی در نظر گرفته شده برای خودرو است. تارا اتوماتیک از یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک تیپ ترونیک بهره می برد، به سیستم کنترل پایداری و ایربگ های جانبی مجهز است و همچنین امکاناتی نظیر صندلی برقی راننده، کی لس استارتر، سنسور نور و باران، سانروف و آینه های جانبی تاشونده برقی دارد که در تیپ دنده ای یافت نمی شوند.

تارا دنده ای برای اولین بار در اوایل سال 1400 به بازار عرضه شد و با چند ماه تاخیر تیپ اتوماتیک آن نیز اواخر سال 1400 به بازار راه یافت. تارا نخستین محصول تولیدی ایران خودرو است که سیستم کنترل پایداری ESP مجهز شده است و از این رو تولید این خودرو را می توان گامی مهم در راستای تولید خودرو های ایمن تر توسط این خودروساز دانست.

سوالات متداول

در حال حاضر دو مدل خودروی تارا در بازار وجود دارد. یکی از این مدل ها مجهز به گیربکس اتوماتیک و دیگری گیربکس معمولی است.
از معایب خودروی تارا میتوان به کیفیت پایین متریال کابین و ساخت قطعات این خودرو اشاره کرد.