1. خانه
  2. ویدئو ها
  3. نقد و بررسی
  4. کنترل جیپ چروکی توسط هکرها

کنترل جیپ چروکی توسط هکرها

14 مرداد 1394
  • 566
  • 0
  • 19695

شاید کمتر کسی بداند که کنترل عملکرد سیستم خودروهای امروزی چقدر برای هکرها آسان است. ویدیویی که در ادامه خواهید دید، یک هشدار برای خودروسازان برای بهبود امنیت خودروهایی است که روز به روز بر امکانات ارتباطی آنها افزوده می‌شود.

مجله Wired به کمک هکرهایی با نام‌های چارلی میلر (Charlie Miller) و کریس والاسک (Chris Valasek) نشان داده که آخرین نسل از جیپ چروکی چقدر از نظر امنیتی آسیب‌پذیر است. این هکرها با استفاده از لپ‌تاپ خود و یک اتصال اینترنتی به کل عملکردهای چروکی، از جمله سیستم فرمان، ترمز، انتقال قدرت و …، از راه دور دسترس پیدا کرده‌اند.

البته در اینجا هکرها با استفاده از نرم‌افزار دستوراتی در سیستم اطلاعات و سرگرمی، کنترل هوا، رادیو و برف‌پاک‌کن‌ها اجرا کرده‌اند و دیگر به سراغ موارد حساسی مانند موتور و گیربکس یا ترمزها نرفته‌اند. امّا واقعاً چطور چنین چیزی ممکن است؟ در این رابطه هیچ‌گونه جزئیاتی بیان نشده است، امّا همه اینها به خاطر سیستم Uconnect فیات کرایسلر است که در آن یک کامپیوتر متصل به اینترنت، تمام سیستم راهبری و اطلاعات و سرگرمی را کنترل می‌کند، امکان تماس و جواب دادن تلفن را دارد و می‌تواند یک نقطه اتصال وای‌فای نیز ایجاد کند.

هکرها یک نقطه آسیب‌پذیر در این سیستم پیدا کرده‌اند که اساساً برای هر کس که آدرس IP خودرو را بداند، امکان دسترسی از هر مکانی را فراهم می‌کند. تمام این فرآیند دلهره‌آور در ویدیوی زیر نمایش داده شده است.

منبع:

پدال
نظرات