1. خانه
  2. ویدئو ها
  3. ویدئوهای رسمی
  4. سوختن هزاران خودرو در انفجار بندر تیانجین در چین

سوختن هزاران خودرو در انفجار بندر تیانجین در چین

28 مرداد 1394
  • 772
  • 0
  • 35893

صبح روز پنجشنبه، انفجاری هولناک بندر تیانجین در چین را با خاک یکسان کرد و بیش از ۷۰۰ تن را زخمی و حداقل ۵۰ نفر دیگر را به کام مرگ فرستاد.

در کنار آسیب‌های جبران‌ناپذیر انسانی، این انفجار ضرر قابل توجهی بر پیکره کمپانی‌های خودروسازی وارد ساخت، چرا که بندر تیانجین یکی از نقاط عمده واردات خودرو است. هزاران خودرو از حداقل چهار کمپانی خودروسازی در آتش انفجار سوختند.

با استناد بر رسانه‌های چینی، ۲٬۷۵۰ عدد از قربانیان تحت برند فولکس‌واگن بوده‌اند. از بخت بد، یکی از انبارهای این خودروساز در نزدیکی این بندر واقع شده بود. کمپانی گفته که هنوز آماری رسمی از تعداد خودروهای نابودشده در اختیار ندارد. فولکس‌واگن اضافه کرد که در بازه زمانی که بندر تیانجین قابل استفاده نیست، خودروها را از طریق بندر شانگهای و گوانژو تحویل خواهد داد.

گزارش‌های دیگر ۴٬۰۰۰ هیوندای و کیا (که بیشترشان مدل‌های گران‌قیمت بوده‌اند) و ۱٬۵۰۰ رنو را در زمره خودروهای از بین رفته قرار می‌دهند. با احتساب قیمت خرده‌فروشی، حداقل ۳۳ میلیون دلار به خودروهای رنو خسارت وارد شده. رنو تأیید کرده که هنگامی‌که خودروها در انبار بودند طعمه حریق شده و دچار آسیب‌های بسیاری گشته‌اند.

تویوتا هم از شر این واقعه جان سالم به در نبرده و تعدادی از محصولاتش قربانی شده‌اند اما با استناد بر کمپانی میزان خسارت هنوز مشخص نیست. خودروسازهای آمریکایی هنوز در رابطه با خسارت سخنی به میان نیاورده‌اند.

اما همه این داستان‌ها زاده انفجار یک کارخانه در تیانجین است که باعث ایجاد ابر قارچی شده و مناطق بزرگی از بندر شهر را به ویرانه‌ای تبدیل کرد، بندری که رتبه دهم را بین بزرگ‌ترین بندرهای جهان در اختیار دارد. همچنین تیانجین یکی بزرگ‌ترین بنادر حمل و نقل اتومبیل در چین است و به خودروهایی که به شمال کشور فرستاده می‌شوند رسیدگی می‌کند. معمولاً خودروهای وارداتی پیش از فرستاده شدن به قسمت‌های مختلف کشور در بنادر انبار می‌شوند و این یعنی با حادثه‌ای این‌چنین بسیاری از آن‌ها در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

منبع:

پدال
نظرات