1. خانه
  2. ویدئو ها
  3. ویدئوهای رسمی
  4. معرفی پژو 2008 مخصوص رالی داکار

معرفی پژو 2008 مخصوص رالی داکار

5 مهر 1394
  • 656
  • 0
  • 27587

پژو مدل مسابقه‌ای دیفرانسیل عقب 2008 DKR را برای رالی داکار ۲۰۱۶ ارتقا داده که در آن بهینه‌سازی‌ها بر روی طراحی بدنه، آئرودینامیک، سیستم تعلیق و موتور متمرکز بوده‌اند. پژو 2008 DKR در حال حاضر به اندازه ۲۰۰ میلی‌متر کشیده‌تر، ۲۰۰ میلی‌متر عریض‌تر و کم‌ارتفاع‌تر است و نسبت به مدل قبلی، پیشرانه قدرتمندتری دارد. در همین حال، تغییر در ابعاد، موجب یک چهره تهاجمی‌تر برای این خودرو شده است.

پژو در این مدل، میزان پیش‌آمدگی‌های جلو و عقب را به منظور بهبود قابلیت‌های آفرود کاهش داده است؛ چرا که پیش‌آمدگی کوتاهتر باعث می‌شود که خودرو راحت‌تر بتواند از موانعی مانند تپه‌های ماسه‌ای، بستر رودخانه‌ها و سنگ‌های بزرگ عبور کند. همچنین پژو 2008 DKR از یک آئرودینامیک بهینه‌تر بهره‌مند شده است. کاپوت و هواکش سقفی در این مدل، مورد تجدیدنظر کلی قرار گرفته‌اند تا به این وسیله تعادل بیشتری بین نیروی داون‌فورس در جلو و عقب ایجاد کنند. همچنین یک مجرای هوای جدید برای اطمینان از جریان بهتر هوا درنظر گرفته شده است.

در زیر پوسته کربنی این خودرو، تغییرات قابل‌توجهی انجام گرفته است. سیستم تعلیق در طراحی جدید خود، سعی کرده عملکرد بهتری در مسیرهای سخت و صعب‌العبور داشته باشد. ضمن اینکه توزیع وزن به شکل بهینه‌تری انجام گرفته و 2008 DKR برای اولین بار، صاحب چرخ‌های منیزیومی یکپارچه شده که در پوششی از تایرهای سبک‌وزن میشلن پوشیده شده‌اند. این چرخ‌های جدید که جایگزین چرخ‌های آلومینیومی دو تکه در مدل سال قبل شده‌اند، صرفه‌جویی قابل‌توجهی را در وزن کلی خودرو به دنبال دارند.

پیشرانه پژو برای داکار ۲۰۱۶ نیز همراه با قدرت بیشتر، ارتقا یافته است. موتور ۳ لیتری دو توربوشارژر V6 دیزل، در حال حاضر دارای قدرت ۳۵۰ اسب‌بخار و گشتاور حداکثر ۸۰۰ نیوتن‌متر است؛ یعنی ۱۰ اسب‌بخار بیشتر از مدل قبلی. مطابق گفته پژو، نرمی و پایداری موتور در شتاب‌گیرها افزایش یافته که به خصوص در پیست‌های پر پیچ و خم، می‌تواند بسیار مفید واقع شود. استفان پیترهنسل (Stephane Peterhansel)، راننده‌ای که اولین پیروزی 2008 DKR را در رالی جاده ابریشم چین کسب کرد، درباره این مدل می‌گوید:

با وجود طول و عرض بیشتر در این خودرو، می‌توانید واقعاً تفاوت را احساس کنید، با کاهش مرکز گرانش، تعادل بیشتری دارید و بنابراین، سرعت در پیچ‌ها افزایش می‌یابد. همین‌طور، تفاوت را در موتور نیز می‌توانید احساس کنید؛ این موضوع، نه‌تنها در قدرت بیشتر، بلکه در «در دسترس‌بودن» قدرت در دور موتورهای پایین نیز می‌تواند حس شود.

منبع:

پدال
نظرات