1. خانه
 2. ویدئو ها
 3. مسابقات و حرکات نمایشی
 4. تواتارا، پادشاه جدید خودروهای دنیا با 533 کیلومتر سرعت!

تواتارا، پادشاه جدید خودروهای دنیا با 533 کیلومتر سرعت!

ثبت رکورد سریع ترین خودروی دنیا با 533 کیلومتر سرعت
30 مهر 1399
 • 1808
 • 2
 • 16289

در سپتامبر سال ۲۰۰۷، شرکت آمریکایی SSC با ثبت میانگین سرعت ۴۱۲ کیلومتر بر ساعت در دو جهت مختلف، تاج پادشاهی سریع‌ترین خودروی تولیدی دنیا را بر سر گذاشت؛ اما طی این سیزده سال گذشته، عنوان سریع‌ترین خودروی تولیدی دنیا چند بار دست‌به‌دست شده و در حال حاضر این عنوان رسماً در اختیار کوئنیگ‌زگ آگرا RS با رکورد ۴۴۷ کیلومتر بر ساعت است. البته سال گذشته بوگاتی شیرون سوپراسپرت هم به سرعت ۴۹۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرد اما چون این سرعت فقط در یک جهت به ثبت رسید، رکورد بوگاتی به‌طور رسمی در گینس ثبت نشد.

SSC-Tuatara-5-1-767x511.jpgحال اما اهمیتی ندارد که رکورد بوگاتی صحیح بوده یا نه زیرا هم‌اکنون یک پادشاه جدید یعنی SSC تواتارا بر اریکهٔ سرعت تکیه زده است. این هایپرکار آمریکایی در جادهٔ ۱۶۰ نوادا یعنی همان جاده‌ای که در نوامبر سال ۲۰۱۷ کوئنیگ‌زگ در آن با ثبت رکورد ۴۴۷ کیلومتر بر ساعت تاریخ‌سازی کرد، رکورد سریع‌ترین خودروی جاده‌ای دنیا را شکسته است. SSC با یک تواتارای تولیدی با لاستیک‌های خیابانی و سوخت غیرمسابقه‌ای، به سرعت خیره‌کنندهٔ ۵۳۲.۹ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرده است. سپس در جهت مخالف هم سرعت ۴۸۴.۵ کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده و بدین ترتیب تواتارا با میانگین سرعت ۵۰۸.۷ کیلومتر بر ساعت در دو جهت مخالف، رسماً سریع‌ترین خودروی تولیدی دنیا شده است.

ssc-tuatara-becomes-the-fastest-production-car02.jpg

برای این رکورد زنی، رانندهٔ حرفه‌ای مسابقات اتومبیلرانی «اُلیور وب» پشت فرمان تواتارا نشسته است. وی گفته است در آن سرعت خارق‌العاده، خودرو هنوز به‌خوبی کشش داشت و قدرت هنوز تمام نشده بود و اگر بادهای عرضی وجود نداشت، تواتارا می‌توانست حتی از این هم سریع‌تر باشد. وی دراین‌باره می‌گوید:

من میدانم که با شرایط بهتر می‌توانستیم سریع‌تر پیش برویم. وقتی به سرعت ۵۳۰ کیلومتر بر ساعت نزدیک می‌شدم، تواتارا ظرف پنج ثانیه

حدود ۳۰ کیلومتر بر ساعت به سرعت خود می‌افزود. هنوز قدرت ماشین تمام نشده بود. بادهای عرضی تنها چیزی بود که ما را از درک محدودیت‌های خودرو بازداشت.

SSC-Tuatara-7-767x511.jpg

SSC با استفاده از یک دستگاه اندازه‌گیری GPS و حضور دو شاهد رسمی ثبت رکورد جهانی در محل، اقدام به رکوردشکنی در کتاب گینس کرده است. این دستگاه اندازه‌گیری برای تعیین دقیق شتاب و سرعت چشمگیر تواتارا در دو جهت مختلف، به‌طور متوسط از حدود پانزده ماهواره استفاده کرده است. این هایپرکار فوق‌العاده به لطف نیروگاه ۵.۹ لیتری V8 توئین توربوی خود که با سوخت E85 قدرت خیره‌کنندهٔ ۱۷۵۰ اسب بخار تولید می‌کند، توانست این رکورد خارق‌العاده را به ثبت برساند. البته قطعاً وزن ۱۲۴۷ کیلوگرمی و ضریب درگ ۰.۲۷۹ خودرو هم در دستیابی به این سرعت دیوانه‌وار نقش داشته‌اند. تولید تواتارا به تنها ۱۰۰ دستگاه محدود است و قیمت آن از ۱.۶۲ میلیون دلار آغاز شده و حداکثر به ۱.۹ میلیون دلار برای نسخهٔ کاملاً مجهز با پکیج High Downforce Track می‌رسد.

ssc-tuatara-becomes-the-fastest-production-car03.jpg

ssc-tuatara-becomes-the-fastest-production-car.jpg

مدیرعامل SSC «جرود شلبی» در مورد این رکوردشکنی گفته است:

ما تقریباً به اعداد تئوری نزدیک شدیم که انجام این کار در دنیای واقعی آن‌هم در یک جادۀ عمومی بسیار شگفت‌انگیز است

حال فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم که هنسی با ونوم F5 و کوئنیگ‌زگ با جسکو ابسلوت چگونه به SSC پاسخ خواهند داد.

SSC-Tuatara-9.jpgSSC-Tuatara-4-1.jpg
نظرات

 • محمد مختاری آذر محمد مختاری آذر (20 آبان 1399 ساعت 10:25)

  قطعا کویینگزگ جسک ابسلوت در شرایط مناسب رکورد اس اس سی تواترا را خواهد زد با سرعت 330 مایل

 • Kamy Kamy (3 آبان 1399 ساعت 15:18)

  خیلی باحال بود. واقعا حال کررم