1. خانه
  2. ویدئو ها
  3. کارکست
  4. تست کمپرس موتور؛ تشخیص قطعی علت روغن سوزی!

تست کمپرس موتور؛ تشخیص قطعی علت روغن سوزی!

چطور علت روغن سوزی موتور خودرو را تشخیص دهیم؟
28 تیر 1401
  • 348
  • 0
  • 5418

کمپرس موتور چیست؛ عوامل کاهش کمپرس موتور چه مواردی هستند؟ نشانه های کاهش کمپرس موتور خودرو چه مواردی اند؟ علت اصلی روغن سوزی موتور ماشین چیست؟ اصلا چرا کمپرس موتور خودرو را اندازه میگیریم؟ روش صحیح اندازه گیری کمپرس موتور ماشین؟ در این ویدیوی Car.ir، پاسخ همه این سوالات را خواهید یافت!

می دانید که موتور همه خودروهای مرسوم بازار کشور، نیروی لازم برای به حرکت دراوردن خودرو را ارز طریق انرژی حاصل شده از انفجار سوخت درون سیلندر‌های موتور تامین می‌کنند و برای اشتعال بهتر سوخت درون سیلندر هم لازم است که هوای وارد شده درون سیلندر به اندازه کافی فشرده یا کمپرس شود، کمپرس یا فشرده کردن هوای وارد شده به محفظه احتراق با بالا آمدن پیستون و کاهش حجم محفظه احتراق انجام می شود و زمانی که این اتفاق به درستی نیفتد، کارکرد موتور خودرو با لرزش همراه شده و قدرت تولیدی آن نیز کاهش می یابد و در صورت افزایش این مشکل، موتور خودرو به روغن سوزی خواهد افتاد، روش قطعی تشخیص روغن سوزی موتور ماشین و راه حل نهایی برای اینکه دریابیم موتور خودرو چقدر از شرایط ایده ال فاصله گرفته و آیا نیاز به تعمیر موتور داریم یا خیر، اندازه گرفتن میزان کمپرس هر سیلندر است.

در این ویدیو فرایند اندازه گیری کمپرس سیلندر موتور خودرو را به طور کامل شرح دادیم و همچنین توضیح دادیم چطور می توان اعداد بدست آمده از کمپرس موتور را تحلیل کرد. برای اندازه گیری کمپرس موتور، لازم است ابتدا اجازه دهیم موتور خودرو به دمای نرمال کارکرد خود برسد، سپس شمع ها و ورودی هوای خودرو را باز میکنیم، همچنین لازم است با جدا کردن سوکت کویل ها و پمپ بنزین، سیسیتم پاشش سوخت و جرقه زنی موتور را نیز قطع نماییم. سپس دستگاه کمپرس سنج را با استفاده از سری مناسب در جای شمع ها می بندیم و با فشردن کامل پدال گاز، استارت میزنیم تا عقربه نمایشگر کمپرس به بالاترین حد خود برسد، این فرایند را برای همه سیلندر‌ها تکرار میکنیم. از مهمترین دلایل کاهش کمپرس موتور، می توان به سوختن واشر سرسیلندر، کثیفی بیش از حد پشت سوپاپ‌ها و ضعیف شدن رینگ‌های پیستون اشاره کرد، همه این موارد در صورت سرویس و نگهداری صحیح خودرو و استفاده از روغن و لوازم مصرفی با کیفیت، قابل پیشگیری هستند.
نظرات