1. خانه
  2. ویدئو ها
  3. تیزرهای تبلیغاتی
  4. زلزله 12 سیلندری، فراری انزو 2002

زلزله 12 سیلندری، فراری انزو 2002

9 بهمن 1392
  • 2195
  • 1
  • 13211

در سال 2002 یک شایعه بر سر تمام زبان ها بود . F60 کی به بازار می آید ، چه قیمتی دارد ، چه نمایی دارد و از همه مهمتر چه اطلاعات فنی دارد ؟

پس از F50 تا سال 2002 ، دیگر شاهد حضور هیچ خودرویی خاص از کمپانی فراری نبودیم ، تا آنکه فراری مدلی را معرفی نمود که نام آن به یاد کسی که این پرچم زرد و قرمز که در میانه آن اسبی سرکش از مودنا را به رخ همه می کشد ، به عاریه گرفته و آنرا به همگان معرفی نمود .

انزو فراری زندگی پر فراز و نشیبی داشت ، زندگی که شاید کمتر کسی آنرا خواهان باشد ، اما موفقیت هایی داشت که تمام جهانیان خواستار آن ها بوده و برای رسیدن به حتی ذره ای از این موفقیت ها چه هزینه ها و چه سرمایه های انسانی و زمانی از دست نداده اند .

سالهای بین 2002 تا 2006 را شاید برای علاقه مندان به خودرو و خودروهای سوپر اسپرت ، بتوان سالهایی رویایی نام گذاشت ، سالهایی که شاید دیگر نتوانیم تکرار آن ها را با توجه به استانداردهای سخت گیرانه اروپا شاهد باشیم .

در این سال ها ، پورشه ، لامبورگینی ، فراری ، مرسدس بنز ، پاگانی ، کونینگ زگ ( کونیخ زگ ) و بسیاری از کمپانی های سوپر اسپرت سازی ، مدلهایی خاص را به همگان معرفی نموده اند که بسیاری در آن زمان عکس این خودرو را به صورت پوستر و یا ماکت آنها را تهیه و در اتاقشان قرار داده اند .

فراری انزو به مانند بسیاری از مدل های تولید محدود این کمپانی ، به صورت محدود و در 399 عدد تولید گشته است . دلیل اینکه فراری مدل های تولیدی محدود خود را بر روی عدد دهگان 99 ثابت می نماید ، این است که یک مدل از هر خودروی تولیدی را در موزه خود که در کنار کارخانه فراری در مودنا واقع شده ، نگهداری می نماید .

این مدل نیز به مانند همه مدل های خاص دارای اطلاعات فنی خاصی می باشد ، از موتور 12 سیلندر 6 لیتری آن تا گیربکس نیمه اتوماتیک آن که در خودروهای فرمولا 1 آن زمان در حال استفاده بوده است . این گیربکس در مدت زمان 150 میلی ثانیه با پدالهایی که در پشت فرمان تعبیه شده است ، دنده را عوض نموده و هنوز هم یکی از بهترین گیربکس های جهان به شمار می رود .

موتور این زیبای پر ادعای ایتالیایی ، توانی برابر 660 اسب بخار در 7800 دور بر دقیقه و گشتاور 657 نیتون متری را در دور موتور 5500 دور بر دقیقه در اختیار راننده خویش قرار می دهد . جالب اینجاست که بدانید موتور این خودرو تا 8000 دور بر دقیقه می تواند دوران نماید و این همان Red Line این خودرو می باشد .

تایرهای این خودرو در جلو به ابعاد 245/35ZR19 و در عقب به ابعاد 345/35ZR19 بوده و توسط دیسک ها و بوسترهای ترمزی که ساخته برمبو می باشد مجهز شده اند . این دیسک ها از ساختار سرامیک کربن استفاده می نمایند ، ساختاری که تا آن زمان تنها خودروهای فرمول 1 از آن بهره می بردند .

وزن این خودروی خاص تنها 1255 کیلوگرم بوده که آن هم به دلیل استفاده بیشمار از فیبر کربن در شاسی و بدنه این خودرو می باشد .

طراحی فراری انزو به نحوی بوده که اکنون نیز که نزدیک به 12 سال از ارائه آن می گذرد هنوز جذاب و گیرا می باشد و بدون استفاده از هیچ باله و یا کنترل کننده آیرودینامیکی ( مانند مرسرس SLR و یا پورشه کررا جی تی ) توانسته چنین فشار هوا و چنین سرعتی را تحمل نماید و حتی در سرعت های بالا نیز این خودرو کاملا در دستان راننده خود رام بوده و قابلیت کنترل بالایی را بر روی خودرو دارد .

شتاب صفر تا 100 کیلومتر این خودرو 3.65 ثانیه و حداکثر سرعت 350 کیلومتر بر ساعت این خودرو در زمان خویش و در کلاس خودش هیچ رقیبی نداشته و خودروهای برندهای دیگر تنها به عرضه اندام در کنار آن پرداخته و به دنبال جایگاه دومی بوده اند ( البته بوگاتی ویرون و خودروهای مشابه در کلاسی بالاتر از انزو قرار داشته اند ) .

این خودرو در زمان خویش چنان خودروی پر کاربردی بود که مدل FXX ، مازراتی MC12 ، Ferrari P4/5 by Pininfarina ، Maserati Birdcage 75 و Maserati MC12 Corsa ،Ferrari FXX Evoluzione و Ferrari Millechili از روی این خودرو ساخته شد و هنوز این خودرو در جایگاهی قرار دارد که شاید لافراری نتواند به راحتی به آن جایگاه دست پیدا نماید .

در ادامه شما را به دیدن کلیپی زیبا از این خودروی خاص و زیبا دعوت می نماییم که دیدن آن خالی از لطف نیست .
نظرات

  • احسان احسان (9 بهمن 1392 ساعت 16:53)

    فراری و دیگر هیچ