1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. کمتر از 5 خودرو لوکس در تهران روزانه به فروش می رسد

کمتر از 5 خودرو لوکس در تهران روزانه به فروش می رسد

27 آذر 1397
  • 0

در ماه های ابتدایی سال با افزایش نرخ ارز برخی با نگاه سرمایه ای اقدام به خرید خودرو کردند و امروز که قیمت ارز کاهش یافته نگران از هدر رفت سرمایه شان هستند البته بارها فعالان و کارشناسان بازار خودرو عنوان کرده اند در نظام قیمت گذاری دستوری، عدم عرضه و کمبود در بازار، باعث تعیین سلیقه ای قیمت ها توسط صاحبان خودروها شده و جیب دلالان در این میان پر تر می شود.

بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران در خصوص آخرین وضعیت بازار خودرو در پایتخت اظهار داشت: بازار خودرو کماکان در رکود به سر می برد و تغییراتی که اخیرا در اعلام قیمت ها صورت گرفته، تفاوتی در بازار خودرو به وجود نیاورده است.

نعمت الله کاشانی نسب در ادامه افزود: فروشندگان خودروهای لوکس پایتخت نیز شرایط مساعدی ندارند و روزانه کمتر از 5 خودرو لوکس در تهران خرید و فروش می شود و باید گفت بازار به طور کامل قفل شده است.

وی گفت: روند نزولی قیمت دلار و مشخص نبودن آن باعث کاهش حجم معامله در بازار خودرو شده است زیرا هم خریداران و هم فروشندگان با ترس از اینکه مبادا قیمت خودرو متاثر از تغییرات نرخ ارز نوسان داشته باشد اقدام به خرید و فروش خودرو نمی کنند.

این فعال بازار خودرو با ابراز نارضایتی از روش قیمت گذاری کنونی و عدم تدوین قانونی مشخص به منظور تعیین قیمت خودرو اظهار داشت: باید قانونی مدون برای تعیین قیمت خودرو با در نظر گرفتن سطح کیفیت تدوین و به شرکت های بزرگ خودروساز ابلاغ شود تا با پیروی از قانون، اقدام به عرضه خودرو با قیمت های واقعی نمایند اما متاسفانه تعیین قیمت خودرو بین زمین و آسمان معلق مانده است.

بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران خاطرنشان کرد: نظام قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که تولیدکنندگان متحمل ضرر و زیان نشوند و از سوی دیگر هزینه سوء مدیریت و فقدان بهره وری از جیب خریداران پرداخت نشود اما متاسفانه امروز شاهد گلایه دو شرکت بزرگ خودروساز از قیمت ها هستیم که باعث عرضه قطره چکانی خودرو به بازار و شرایط را برای سوء استفاده صاحبان خودرو برای تعیین سلیقه ای قیمت فراهم ساخته است.

کاشانی نسب تصریح کرد: از آنجاکه در هر بازاری، تعیین کننده قیمت میزان عرضه و تقاضا بوده و تعادل بازار در گرو متعادل بودن میزان عرضه و تقاضا است در برحه ای که به دلیل افزایش نرخ ارز با سرازیر شدن سرمایه ها به بازار خودرو مواجه بودیم با توجه به عرضه کم خودرو و حجم بالای تقاضا شاهد افزایش بی رویه قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم شدیم که در نهایت منجر به رکود فعلی در بازار خودرو شد.

به اعتقاد وی شکاف قیمتی موجود به دلیل عرضه قطره چکانی خودرو است و اگر خودرو به اندازه کافی در بازار وجود داشته باشد شاهد کاهش این شکاف قیمتی خواهیم بود.نظرات