1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. عامل آلودگی هوا کدام است! خودرو یا بنزین؟

عامل آلودگی هوا کدام است! خودرو یا بنزین؟

26 آذر 1398
 • 3

وحید مرندی مقدم معاون سازمان ملی استاندارد در گفتگوی ویژه خبری با بیان این که حجم سوخت مصرفی خودرو‌های کشور از استاندارد جهانی بیشتر است افزود: نظارت بر استاندارد مصرف سوخت بر عهده سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و بررسی آلایندگی سوخت خودرو‌ها هم بر عهده سازمان محیط زیست است.

امیرحسین کاکایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو نیز گفت: تقریباً بیشتر مشخصه‌های فناوری بنزین یورو 4 در ایران وجود دارد، اما آنچه سبب افزایش مصرف سوخت و بالا رفتن مصرف خودرو‌ها می‌شود را می‌توان شرایط محیطی همچون ترافیک بالا و یا نوع رانندگی ایرانی‌ها بیان کرد.

مرندی مقدم با اشاره به ارتقاء مشخصه‌های کمی و کیفی استاندارد خودرویی از 55 به 85 مورد در سال 96 افزود: از همان سال، استاندارد‌های 85 گانه برای خودرو‌های وارداتی هم اعمال شد، اما برای خودرو‌های تولید داخل به علت نیازمندی به تولید و تامین قطعه، زمان بندی 3 مرحله‌ای در نظر گرفته شد و تا امروز هم 2 مرحله از این مسیر انجام شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اعمال 3 استاندارد برای خودرو‌های سواری و 3 استاندارد برای خودرو‌های تجاری (اتوبوس و کامیون) امکان پذیر نیست بر این اساس تولید خودروی پراید باید تا تاریخ اول فروردین 99 متوقف و خودروی پژو هم به طور موقت بصورت گاز سوز تولید شود.

تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در معاینات فنی ویژه که برای خودرو‌های با عمر زیر 4 سال و سالانه انجام می‌شود بیش از 55 درصد خودرو‌ها به علت داشتن آلایندگی بالاتر از یورو 4 مردود می‌شوند.

محمد رضایی مشاور مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بیش از 90 میلیون لیتر بنزین تولید روزانه کشور دارای شاخص‌های در حد یورو 5 می‌باشد.

حمید رضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکل آلایندگی هوای کشور با رسیدگی به وضع کیفی خودرو‌ها و سوخت تولیدی در کشور برطرف می‌شود البته شکی نیست که صنعت خودروسازی باید به سمت هیبریدی کردن خودرو‌ها حرکت کند.

وی ادامه داد: وضع فعلی استاندارد‌های خودرویی و تولید سوخت در کشور قابل قبول نیست، اما نسبت به قبل می‌توان حرکت رو به جلویی را مشاهده کرد.

تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه ارتباط تصویری با این برنامه گفت: ساختار بنزین یورو 4 و یورو 5 تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و در ارتباط با این موضوع کشور‌های بسیاری هستند که خودروی یور 5 دارند، ولی سوخت یورو 4 استفاده می‌کنند و مشکلی هم برای خوروهایشان پیش نمی‌آید لذا همه چیز را نباید به بخش خورو یا سوخت انداخت.

کاکایی عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس حوزه خودرو گفت: با ارتقاء خودرو‌ها از یورو 4 به یورو 5 قطعا قیمت خودرو‌ها بالا می‌رود و ممکن است دولت بصورت دستوری، مدتی جلوی گران شدن خودرو‌ها را بگیرد، اما بالاخره قیمت این کالا بالا می‌رود.

وی بعنوان راهکار جلوگیری از آلایندگی در شرایط فعلی به افزایش عوارض خودرو‌های شخصی اشاره کرد و افزود: تقویت ناوگان عمومی می‌تواند راه مناسبی برای جایگزین سازی خودرو‌های شخصی باشد و این مهم بر عهده دولت است.

تجریشی نیز گفت: وقتی دولت به برخی لابی‌ها متصل می‌شود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که اتقاق خاصی در روند بهبود شرایط رخ دهد. اما بعنوان نماینده سازمان محیط زیست اجازه نمی‌دهیم خودروی آلاینده وارد بازار مصرف شود لذا خودروساز‌ها باید به سمت رعایت استاندارد‌ها بروند.

منبع تسنیم


نظرات

 • کارمند2 کارمند2 (26 آذر 1398 ساعت 14:48)

  سلام آقای کاکایی بیشتر مشخصه ها ی یورو 4را دارد را خوب گفتی .اما نوع رانندگی ایرانی ها از اول هم همینطور بوده فرقی نکرده.ترافیک هم که فقط تو ایران دیده شده. اولی میگه بنزین تا حدودی مشخصه های یورو 4 را دارد دومی میگه در حد یورو 5 است .اینها اول باید تفاوت عدد 4 و 5 را یاد بگیرند.لابد یک مشخصه از بنزین یورو 6 را هم دارد و ما نمیدانیم. یکی هم میگوید تولید خودرو یورو 5 قیمت را بالا میبرد .دیگر بیشتر از این؟

 • رضا راد رضا راد (26 آذر 1398 ساعت 13:21)

  کاملا دقیق و کارشناسی بود. اخسنت

 • ایلیا ایلیا (26 آذر 1398 ساعت 12:44)

  هر دو