1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه
  4. چگونه در اتومبیل شخصی از کرونا در امان بمانیم؟

چگونه در اتومبیل شخصی از کرونا در امان بمانیم؟

23 اسفند 1398
  • 0

این روزها توصیه اکید متخصصان،حداقل کردن رفت و آمد های بیرون منزل است . اما درصورتی که مجبور به خروج از خانه هستیم ،در هنگام استفاده از اتومبیل شخصی با رعایت نکات بهداشتی میتوان ریسک ابتلا به ویروس را به حداقل رساند.

 

مهمترین توصیه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ، در خانه ماندن است.اما ممکن است برخی از ما در شرایطی مجبور به خروج از خانه شویم .

در شرایط فعلی برعکس همیشه، توصیه میشود برای تردد به جای وسایل نقلیه عمومی از اتومبیل شخصی استفاده کنیم.اما در شرایط شیوع اپیدمی،حفظ بهداشت اتومبیل شخصی نیز موضوعی است که باید به آن توجه کرد.

ضد عفونی کردن خودرو ، باید با تمیز کننده کلر دار ( مانند وایتکس ) انجام شود.اما این ضدعفونی کننده ها به علاوه ضرر هایی که برای تنفس و پوست انسان دارند ، به روکش های صندلی و فرمان اتومبیل آسیب میرسانند و ممکن است باعث تغییر شکل آنها شوند .به همین جهت لازم است پیش از استفاده ، این ترکیبات را با نسبت 1 به 200 رقیق کنید .برای این منظور به ازای یک پیمانه ( مثلا در قوطی تمیزکننده ) 199 پیمانه آب اضافه کنید.
تمیز کننده های الکل دار به هیچ عنوان برای تمیز کردن خودرو مناسب نیستند . سرعت اشتعال بالای الکل ، باعث میشود استفاده از آنها در اتومبیل ، ریسک آتش سوزی را بالا ببرد .از سوی دیگر ترکیب این تمیز کننده ها با تمیز کننده کلر دار ، ایجاد گاز های سمی خواهد کرد و خطرناک خواهد بود.
در حالت عادی نیاز به ضدعفونی مداوم خودرو نیست .اما در صورتی که فردی مشکوک به بیماری سوار خودرو شما شد،پس از پیاده شدن او حتما بایدتمام خودرو را با تمیز کننده رقیق شده ضدعفونی کنید و برای مدتی شیشه های خودرو را پایین نگه دارید.
هنگام تردد با اتومبیل،اگر خیابان خلوت بود،جهت تهویه هوا بهتر است شیشه های خودرو را پایین بکشید.اما توجه کنید که پیش از خروج از پارکینگ های سربسته از سیستم تهویه داخلی خودرو استفاده کنید و به هیچ عنوان شیشه ها را پایین نکشید.
اگر مسافر خودرو شما فردی با علائم کروناست ،حتما از ماسک استفاده کنید و شیشه های خودرو را پایین بکشید.اگر سرنشین دیگری نیز در خودرو وجود دارد،لازم است از ماسک استفاده کند.همچنین رعایت فاصله توصیه شده نیز در چنین شرایطی الزامی خواهد بود . توجه کنید در این شرایط به هیچ عنوان نباید از سیستم های تهویه خودرو استفاده کرد،چرا که این سیستم ها هوای تنفس شده توسط فرد بیمار را در خودرو میگرداند و باعث ابتلای سایرین خواهد شد.
اگر برای انجام امور روزانه،مانند خرید ، بنزین زدن ، استفاده از ای تی ام و... از اتومبیل پیاده شدید ، هنگام ورود ،حتما پیش از دست زدن به فرمان اتومبیل دستهایتان را ضد عفونی کنید.اگر از دستکش استفاده کرده اید ،قبل از سوار شدن آن را در بیاورید و در کیسه در بسته بیندازید.اگر در اطراف شما سطل زباله وجود ندارد ، میتوانید تا رسیدن به سطل زباله ، کیسه با در گره زده را گوشه ای از اتومبیل نگه دارید.
توجه و عمل به این توصیه ها ، زنجیره ابتلا را از هم خواهد گسست و با همکاری هم، زودتر کرونا را شکست خواهیم داد .نظرات