1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. وزارت صمت بیان کرد: افزایش حداقلی قیمت خودرو

وزارت صمت بیان کرد: افزایش حداقلی قیمت خودرو

5 مرداد 1399
 • 3

 

تولید یک میلیون دستگاه انواع خودرو و تحویل به موقع به متقاضیان از برنامه‌های سال جاری خودروسازان است و آن طور که مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صمت می‌گوید برای تحقق این هدف وزارت صمت به‌دنبال واقعی‌سازی قیمت خودرو است.

مهدی صادقی‌نیارکی واقعی‌سازی و منطقی‌کردن قیمت خودرو هدف وزارت صمت است و این وزارتخانه به‌دنبال افزایش قیمت نیست و افزایش قیمت بازار را نیز به رسمیت نمی‌شناسد.

اظهارات معاون امور صنایع وزارت صمت در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند تنها زمانی قیمت خودرو واقعی خواهد شد که به مدیران خودروساز اجازه داده شود تا محصولات خود را بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و با قیمت‌ها حاشیه بازار عرضه کنند.همچنین این مقام مسوول در وزارت صمت به رشد 18 درصدی تولید و 30 درصدی تحویل خودرو به مشتریان از سوی دو شرکت بزرگ خودروساز کشور اشاره کرده است. ابراز رضایت صادقی‌نیارکی از تولید و تحویل محصولات قابل عرضه توسط دو شرکت بزرگ خودروساز در حالی بیان شده است که چندی پیش یاسر رایگانی، سخنگوی تعزیرات از عدم انطباق تولید و تحویل خودرو توسط خودروسازان با وعده‌های اعلامی سیاست گذار خودرویی انتقاد کرده و گفته بود خودروسازان باید تا پایان تیرماه 400 هزار خودرو به بازار عرضه می‌کردند این در حالی است که تعداد خودروهای عرضه شده از این مقدار بسیار کمتر بوده است.

همچنین صادقی نیارکی افزایش قیمت‌های اعمال شده را حداقلی می‌داند و معتقد است با اینکه قیمت‌ها افزایش یافته است اما همچنان شاهد فاصله قیمتی میان قیمت کارخانه و بازار هستیم.

معاون امور صنایع سرپرست وزارت صمت معتقد است با توجه به اینکه اقلام اصلی خودرو در بورس ارائه می‌شود و بخشی از نهاده‌های تولید به دلیل وارداتی بودن به نرخ ارز وابسته هستند با این حال حداقل افزایش قیمت به منظور کاهش فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار مورد نظر سیاست‌گذار خودرویی قرار دارد. 

صادقی‌نیارکی اظهار کرده که افزایش قیمت خودرو با هماهنگی شورای رقابت اتفاق افتاده است.

معاون امور صنایع وزارت به این نکته نیز اشاره کرده که خودروسازان از بهمن 97 تا اردیبهشت ماه سال جاری افزایش قیمتی را روی محصولات تولیدی خود اعمال نکرده‌اند، اما شاهد بودیم که در مدت زمان یاد شده بخش عمده‌ای از نهاده‌های مورد استفاده در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز افزایش چند برابری قیمت را تجربه کردند. صادقی‌نیارکی عنوان کرده است که 30 رشته فعالیت صنعتی با بخش خودروسازی مرتبط است و هرگونه اشتباه در این بخش تاثیرگذار خواهد بود.این مسوول در وزارت صمت با اشاره به میزان اشتغال مرتبط با خودروسازی می‌گوید: 400 هزار نفر در زنجیره تولید و لجستیک بخش خودرو و صنایع وابسته به آن شاغل هستند و این مساله باید بیش از پیش در هنگام گرفتن تصمیم برای این صنعت مورد توجه قرار گیرد. 

 

 

 

 

منبع ایرنا


نظرات

 • کاظم کاظم (5 مرداد 1399 ساعت 20:55)

  سلام، واقعا برای خودروسازی های داخلی مایه شرم و تاسف نیست، که بجای افزایش کیفیت این چهارچرخه ها ،با امکان واردات خودرو استاندارد جهانی، بر موج گرانی سوار شده و براحتی ۳۰ درصد افزایش قیمت میدهند، مگر مقصر گرانی دلار و..این مردم بیچاره اند.
  یا امام زمان بداد این مردم برس

 • مهدی مهدی (5 مرداد 1399 ساعت 16:28)

  سلام شما هربار قیمت بازار را افزایش دهید و قیمت کارخانه را به همان سمت هدایت کنید . به قول معروف قیمت باز بدو قیمت کارخانه بدو . سر مردنم را باین حف ها شیره بمالید .

 • ایرانی جانم فدای وطنم ایرانی جانم فدای وطنم (5 مرداد 1399 ساعت 08:36)

  با سلام: آقای نیارکی عزیز، شما و عزیزان شورای رقابت و اعضای هیئت دولت و مخصوصا وزیر صمت دست به یکی کرده اید تا وطن را به آشوب بکشید با این طرز تفکر و بی تدبیری تان. تنها 8 ماه مانده تا دولت نا کار آمدیتان صحنه را ترک کنند.
  دیگر فکر نکنم هم وطنی به شما ها اعتماد کنند. چون هرچه کشیده اند در زمان دولت شما بود. سفره خالی، جیب بی پول، شرمنده اهل خانواده، شرمنده خانواده همسر برای خرید جهازیه و کرایه مسکن وووو بابا مردم را به حال خودشان بگذارید. شما اگر شورای رقابت را راضی نگه ندارید 30 درصد به شما ها افزایش نمی دهد.شورای رقابت را همان رئیس های عزیزیتان ایجاد نموده اند> آیا در شورای رقابت نماینده گانی از احاد مردم هست؟ البته که نه مردم در این جریان چکاره هستند. خودتان می برید و خودتان می دوزید.تعزیرات حکومتی هم سرشان در کار خودشان هست و منتظرن ساعت 2 بشه برن خانه و کاشانه و سر ماه حقوق میاد خدا برک ، مردم هم استا کریم به دادشان می رسه. شعار شما دیگر به درد نمی خورد .. دولت تدبیر و امید واهی