1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. سرانجام وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس کالا موافقت کرد

سرانجام وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس کالا موافقت کرد

22 شهریور 1400
 • 4

سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشتر در این مورد گفته بود: صنعت خودرو از جمله بخش‌های پیشران اقتصادی است و برنامه‌ریزی برای ایجاد تحرک در پیشران‌های اقتصادی موجب اشتغال‌زایی خواهد شد.

 روح‌ الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به برنامه مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار خودرو، گفت:‌ طرح مجلس یازدهم برای ساماندهی بازار خودرو که یکی از بحث‌های اصلی آن عرضه خودرو در بورس کالاست، در یک سال اخیر در کمیسیون صنایع مورد بررسی قرار گرفته و متن آن هم‌اکنون آماده ارائه به صحن است. 

مضاف بر اینکه بر خلاف وزیر سابق صمت که تمایلی به اجرایی شدن این طرح نداشت، طی صحبت‌هایی که با آقای فاطمی امین در این مدت داشتیم، ایشان آمادگی خود را برای همراهی با این طرح اعلام کرده است.

سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشتر در این مورد گفته بود: صنعت خودرو از جمله بخش‌های پیشران اقتصادی است و برنامه‌ریزی برای ایجاد تحرک در پیشران‌های اقتصادی موجب اشتغال‌زایی خواهد شد.

وی از هدف‌گذاری تولید یک میلیون دستگاه خودرو تا پایان سال و سه میلیون خودرو تا سال 1404 خبر داد و گفت: ما باید این تعداد خودرو تولید کنیم، چرا که تولید تعداد کم خودرو صرفه اقتصادی ندارد و اگر بخواهیم خودروساز باشیم یا باید بالای 2 میلیون دستگاه تولید کنیم و یا اصلاً تولید نکنیم.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم قیمت و کیفیت در صنعت خودرو به حد قابل قبول برسد باید توجه به مقیاس تولید، رقابتی کردن صنعت خودرو و در کنار آنها اصلاح ساختارهای مدیریتی و اقتصادی به صورت همزمان انجام شود تا اهداف صنعت خودرو محقق شود.

فاطمی امین به ایده مجموعه‌سازها در ساختار مدیریتی حوزه خودرو اشاره کرد و با بیان اینکه در این طرح به جای کار با تعداد زیاد قطعه‌ساز با تعداد کمتری مجموعه ساز کار می‌شود، اصلاح ساختار مدیریتی را موجب کاهش شدید قیمت‌ها و ارتقاء کیفیت خودرو‌های تولیدی دانست.

در مقابل، علیرضا رزم حسینی، وزیر سابق صنعت یکی از مخالفان عرضه خودرو در بورس بود. وی در این مورد گفته بود: با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا موافق نیستم، زیرا اجرای این طرح کار کارشناسی شده‌ای نیست.

رزم حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برای متعادل سازی قیمت خودرو وزارت صمت چه پیشنهادی بهتر از عرضه خودرو در بورس را دارد، گفته بود: همکاری خوبی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی وجود دارد، لذا طرحی وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودروها به مجلس ارائه داده است که کمیسیون اقتصادی مجلس هم با آن طرح موافقت کرده است. بنابراین در انتظار فرصتی برای اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با اجرای این طرح قیمت‌ها بهتر شود.

منبع فارس


نظرات

 • جهرم جهرم (22 شهریور 1400 ساعت 16:17)

  خبرهای خوش ازسفرگروسی، قریب الوقوع بودن توافق، ازاد شدن واردات خودروو...منتظرریزش ۲۰۰تا۳۰۰درصدی ماشین باشید هرکی تاحالا پول مفت وحرام وباداورده ازاین معاملات ماشین کرده ازدماغش میادبیرون

 • نوشین نوشین (22 شهریور 1400 ساعت 15:36)

  با درود فراوان
  اینها آب در هاونگ کوبیدن است.تا واردات خودرو هلان وعلنی نشود و رقابت بین فرغون سازهای داخلی نیفتد وضعیت هر روز بد و بدتر میشود
  از ماست که بر ماست
  ما هم در این گرانیها و بازار آشفته شریک هستیم
  نه به خودروهای بیکیفیت و گرون داخلی
  بنده 17 دفعه است که ثبت نام خودرو کرده ام اما دریغ و صد افسوس
  امان از مافیای خودرو.....کشور مسلمون و .....
  خیلی بعید میدونم ثبت و نشر دهید
  باز هم درود بر شما

 • اشکان اشکان (22 شهریور 1400 ساعت 12:43)

  مافیای خودرو صمت را خواهد بلعید.فکر کردن اینا مثل سیمانی ها هستن.منتظر پژو یک میلیاردی باشید

 • کارشناس سیاسی کارشناس سیاسی (22 شهریور 1400 ساعت 10:17)

  بورس ایران امنیت سرمایه گذاری ندارد دولتی که با وجود تحریمها از کمبود نقدینگی رنج میبرد دست به هر کاری میزند حتی برداشت از سرمایه های مردم در بورس