1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. میزان تاثیر تحریم‌های ایران بر قیمت بنزین در کره جنوبی چقدر است ؟

میزان تاثیر تحریم‌های ایران بر قیمت بنزین در کره جنوبی چقدر است ؟

7 مهر 1397
  • 0

ازآنجایی که میعانات گازی ایران مدت طولانی است که یکی از مقرون به صرفه‌ترین منابع تامین تولید بنزین کره به شمار می‌رود، جایگزینی آن با دیگر مشابه‌ها در جهان به علت تحریم‌های آمریکا، قیمت بنزین در سئول را به شدت افزایش داده است.

اعمال مجدد تحریم‌های ایران احتمالا دسترسی کره جنوبی به میعانات گازی پارس جنوبی را مسدود خواهد کرد؛ یک مانع تجاری که می‌تواند به افزایش قیمت خرده‌فروشی سوخت خودرو در سئول منجر شود زیرا مدت طولانی است که نفت بسیار سبک ایران یکی از مقرون به صرفه‌ترین منابع تامین تولید بنزین کره به شمار می‌رود.

 میزان تاثیر تحریم‌های ایران بر قیمت بنزین در کره جنوبی چقدر هست ؟

در جریان کنفرانس اس‌اند پی ایشیا پسفیک پترولیوم در سنگاپور، مدیران صنعتی گفتند در نتیجه تحریم‌ها، حدود 1.5 تا 2میلیون بشکه نفت و میعانات گازی ایران از بازار کم خواهد شد.

منابع صنعتی در سئول گفتند دسترسی محدود به میعانات گازی پارس جنوبی، پالایشگاه‌های بزرگ کره جنوبی را مجبور کرده است تا این نوع نفت سبک را با نفت سبک اقیانوسیه، آفریقا، آمریکا و شمال اروپا با هزینه بیشتر جایگزین کنند و این امر در اصل فشار افزایشی بر قیمت بنزین برای هم فروش داخلی و هم فروش خارجی وارد می‌کند.

به گفته یک کارشناس انرژی، میعانات گازی «Eagle Ford » می‌تواند به عنوان یک جایگزین خوب برای میعانات گازی پارس جنوبی برای مصرف‌کنندگان نهایی آسیایی در نظر گرفته شود.

با این حال، تاجران آسیایی خاطرنشان کردند که یافتن یک نوع جایگزین برای میعانات پارس جنوبی با قیمت مشابه دشوار است زیرا میعانات ایران مدت طولانی است که به صرفه ترین میعانات برای مصرف‌کنندگان نهایی در شرق دور است.

یک تاجر میعانات گازی در یک پالایشگاه ژاپنی گفت: «پارس جنوبی به طور نرمال انتخاب شماره یک برای آن دسته از مصرف‌کنندگان نهایی که خواستار محتوای سلفور بالا و الکل گوگردار هستند، است... ارزان و فراوان است.»

آمارهای پلاتس نشان می‌دهد که میعانات گازی ایران با تخفیف بسیار در برابر دیگر مشابه‌های خود در غرب آسیا و اقیانوسیه عرضه می‌شود.

یک مقام شرکت ملی کره جنوبی گفت: «کاهش شدید در واردات نفت ارزان ایران، در مجموع هزینه‌های واردات نفت خام کره جنوبی را افزایش خواهد داد که هزینه خرده‌فروشی محصولات نفتی را بیشتر افزایش خواهد داد.»

وی افزود تاثیر افزایش هزینه‌های تهیه میعانات گازی سبب شد تا قیمت خرده‌فروشی سوخت خودرو در کره جنوبی به شدت افزایش یابد و سریع‌ترین سرعت افزایش در 16 هفته گذشته را ثبت کند. این امر تقاضای آشفته کنونی را بیشتر کاهش خواهد داد.

این مقام شرکت ملی نفت کره گفت در هفته سوم سپتامبر هزینه 92 RON بنزین به طور متوسط به ازای هر لیتر 1641 ون (واحد پول کره) یا 1.47 دلار بود که از 1492 ون به ازای هر لیتر در مدت مشابه پارسال بیشتر است. این افزایش پس از افزایش 10.5 درصدی در سئول در هفته دوم سپتامبر رخ داد که سریع‌ترین افزایش قیمت در 16 هفته گذشته به شمار می‌رود.

قیمت بنزین 95 RON نیز در همین مدت نسبت به مدت مشابه پارسال 5.1 درصد افزایش یافته است. قیمت گازوئیل نیز افزایش 12.4 درصدی را ثبت کرده است.

این مقام شرکت ملی کره جنوبی گفت: «قیمت سوخت خودرو این هفته بیشتر افزایش یافته است.»

وی تصریح کرد: «اگر پالایشگاه‌های محلی پول بیشتری برای جایگزینی نفت ایران پرداخت کنند، قیمت محصولات نفتی داخلی بیشتر افزایش می‌یابد.»

منبع فارس


نظرات