1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. دامن ‌زدن شورای رقابت به دلالی در بازار خودرو

دامن ‌زدن شورای رقابت به دلالی در بازار خودرو

9 مهر 1397
 • 8

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: نقشی که در حال حاضر شورای رقابت در صنعت خودرو بازی می‌کند کمک به جریان دلالی و واسطه‌گری در بازار خودرو است.

حسن کریمی سنجری اظهار کرد: شورای رقابت با قیمت‌گذاری دستوری و جلوگیری از واقعی شدن قیمت خودرو نه تنها به تولیدکنندگان این محصول آسیب می‌زند بلکه حق مصرف‌کنندگان واقعی خودرو را هم ضایع می‌کند.

 دامن ‌زدن شورای رقابت به دلالی در بازار خودرو

وی ادامه داد: در شرایطی که قیمت خودرو در بازار آزاد فاصله صد درصدی با قیمت‌ها در کارخانه‌های سازنده دارد هر چه خودروسازان تلاش کنند و فیلترهایی را برای حذف دلالان از چرخه خرید خودرو ایجاد کنند باز هم خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: به عنوان مثال در پیش‌فروش اخیر ایران خودرو شاهد بودیم در شرایطی که این شرکت برای حذف واسطه‌ها شرط عدم مالکیت خودرو در زمان خرید خودرو را مطرح کرد، این بار برخی افراد فاقد خودرو اقدام به اجاره کارت ملی خود به دلالان و واسطه‌ها کردند.

وی افزود: در واقع به دلیل تفاوت شدید قیمت‌ خودرو در کارخانه و بازار، این دلالان هستند که به انحاء مختلف قوانین را دور زده و مانع از رسیدن خودروهای تولیدی به دست مصرف‌کنندگان واقعی می‌شوند.

کریمی سنجری با بیان اینکه از آن سو نیز کارخانه‌های خودروسازی و قطعه‌سازی به دلیل قیمت‌گذاری دستوری مجبور هستند محصول خود را با قیمتی کمتر از نرخ‌های تمام شده و واقعی عرضه کنند و زیان می‌کنند، خاطرنشان کرد: در واقع شورای رقابت با اقدام خود در جلوگیری از واقعی شدن قیمت خودرو هم به خودروسازان و قطعه‌سازان و هم به مصرف‌کنندگان و مردم آسیب می‌زند.

وی ادامه داد: مشخص نیست چه منافعی وجود دارد که شورای رقابت اصرار بر ادامه یک سیاست غلط و جلوگیری از واقعی شدن قیمت‌ها دارد. وقتی هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده از این سیاست ضربه می‌خورند چه منافعی در میان است که از اصلاح وضعیت و واقعی شدن قیمت‌ها جلوگیری می‌شود!؟.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: در حال حاضر شاهدیم که به دلیل واقعی نبودن قیمت خودرو در کارخانه‌های سازنده، برای خرید ۵۰ هزار دستگاه خودرو حدود ۱۱ میلیون نفر به سایت فروش خودروساز مراجعه می‌کنند. طبیعی است که ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار نفر از این افراد موفق به خرید خودرو نشده و دچار نارضایتی می‌شوند در حالیکه اگر قیمت خودرو در کارخانه‌های سازنده واقعی بود دیگر این هجوم تقاضا به طرح‌های فروش خودروسازان وجود نداشت و مصرف‌کنندگان واقعی نیز از خرید خودرو محروم نمی‌شدند.

منبع ایسنا


نظرات

 • امیر امیر (9 مهر 1397 ساعت 17:58)

  کسی نیست این کارشناسا رو *** کنه؟
  تو اگه مصرف کننده ماشینی مثل پراید بودی، چقدر پول میدادی براش؟
  پول زحمتکشی ها... نه اون پولی که درمیاری...
  ******** دیگه *************** نزن... به بقیه همطیفهات هم بگو...

 • علی علی (9 مهر 1397 ساعت 15:39)

  تنها شورای رقابت به فکر مردم است . خودروساز که پدر مردم را دراورده

 • احمد احمد (9 مهر 1397 ساعت 14:36)

  متاسفم که افراد نالایقی مثل شما وامثال شما در باره مسائل حساس اقتصادی تصمیم میگیرن ،خوب قیمت دلار رو هم آزاد سازی کردین چی شد؟چرا تواین خراب شده هرکی ازراه میرسه به فکر جیب خودشه ؟

 • اکبر اکبر (9 مهر 1397 ساعت 12:52)

  اقا چقدر میگیری دیگه کارشناسی نکنی

 • اکبر اکبر (9 مهر 1397 ساعت 12:52)

  اقا چقدر میگیری دیگه کارشناسی نکنی
  کارشناسیت تو حلقم

 • الیاس الیاس (9 مهر 1397 ساعت 12:14)

  این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: در حال حاضر شاهدیم که به دلیل واقعی نبودن قیمت خودرو در کارخانه‌های سازنده، برای خرید ۵۰ هزار دستگاه خودرو حدود ۱۱ میلیون نفر به سایت فروش خودروساز مراجعه می‌کنند. طبیعی است که ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار نفر از این افراد موفق به خرید خودرو نشده و دچار نارضایتی می‌شوند
  در حالیکه اگر قیمت خودرو در کارخانه‌های سازنده واقعی بود دیگر این هجوم تقاضا به طرح‌های فروش خودروسازان وجود نداشت و مصرف‌کنندگان واقعی نیز از خرید خودرو محروم نمی‌شدند.
  خوب الان هم قیمت واقعی تو بازار هست برن بخرن- لااقل الان 50 هزار نفر به قیمت منطقی خودرو اشغال رو میخرناونجوری این 50 هزار نفر هم باید با قیمت بالا بخرن که !!!! -حرف زدن بلد نیستین، حرف نزدن هم بلد نیستین؟؟

 • اکبر اکبر (9 مهر 1397 ساعت 11:00)

  اقا چقدر میگیری دیگه کارشناسی نکنی
  کارشناسیت تو حلقم

 • ناشناس ناشناس (9 مهر 1397 ساعت 10:39)

  باز هم از این استدلال های مسخره ی آبکی!
  آقای به اصطلاح کارشناس که فقط سنگ فرغون سازا رو به سینه می زنی، شما یا واقعا نادان هستی یا خودت رو به نفهمی زدی!
  یعنی شما واقعا فکر کردید که اگه به قیمت حاشیه بازار بفروشید، دلال جماعت دیگه به دنبال خرید ماشیناتون نمیاد؟! وقتی مثلا شما بیای 405 رو بفروشی 60 تومن، دلال های غیر محترم باز هم میان می خرنش، اما حالا می فروشنش 100 تومن! این تحلیل رو به یه بچه ی 2 ساله هم بگید خندش می گیره!