1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات آموزشی فنی
  4. تفاوت واحدهای اسب بخار PS

تفاوت واحدهای اسب بخار PS

8 آذر 1393
  • 0

 مشکل تفاوت واحدهای اسب بخار

کمپانی های خودروسازی در کشورهای مختلف واحدهای اسب بخار متفاوتی در نظر گرفته اند و قدرت محصولات خود را بر اساس آن اعلام می کنند که تفاوت میان این واحدها تا حدی باعث هرج و مرج شده است.

نشریات انگلیسی به اسب بخار ترمزی یا Brake Horpsepower اشاره می کنند. این واحد تقریبا مشابه واحدی هست که در بقیه قسمتهای اروپا به کار می رود اما نه به طور کامل. این اختلاف واحد در موتورهای کوچکتر زیاد به چشم نمی آید ولی وقتی صحبت از خودروهای سوپر اسپرت با توان بالا می شود این تفاوت قدرت بین واحدها چشمگیر و آزاردهنده است. مثلا بوگاتی ویرون بر اساس واحد PS قدرتش 1000 اسب بخار است که بر اساس واحد BHP یا همان اسب بخار ترمزی 986.4 اسب در بریتانیا اعلام می شود.

این اختلاف نه تنها درک خواننده را دچار مشکل می کند بلکه در بازاریابی سازنده نیز تاثیر منفی می گذارد. به همین خاطر اکثر موارد به واحد متریک PS برخورد می کنیم که واحد اسب بخار آلمان است و با واحد CV که مخصوص ایتالیاست یکسان می باشد. استفاده از واحد PS آنقدر فراگیر شده است که حتی در اطلاعات رسمی ژاپنی که برای اینفینیتی اعلام شده به چشم میخورد.

اکنون این سوال پیش می آید که وجود بیش از یک واحد برای اسب بخار چه مشکلی ایجاد می کند؟

برای تازه واردها، حتی خبرنگاران باعث گیجی و ابهام می شود. در اغلب موارد مشخص نیست سازندگان در بروشورهای خود از چه واحدی استفاده کرده اند. به عنوان مثال بی ام و و آئودی قدرت بعضی مدلهای خود در آمریکا را بر اساس واحد PS اعلام کرده اند. خودروهایی نظیر BMW M6 و Audi RS6 را می توان نام برد که قدرتشان بر اساس واحد PS به 560 می رسد ولی اگر بخواهید با خودرویی مثل شورولت کوروت آنها را مقایسه کنید باید قدرت آنها بر اساس واحد HP را در نظر بگیرید که 552 می شود. این داستان در مورد پورشه و بسیاری از خودروسازان آلمانی دیگر نیز صدق می کند.

خودروی Mini Cooper نیز گریبانگیر این مشکل است. در حالی که قدرت اعلامی برای مدل 2 لیتر توربوی آن 192 اسب ظاهرا بر اساس واحد BHP اعلام شده ولی در اصل قدرت آن 192 PS است که برابر با 189 BHP است!

مورد آزاردهنده دیگر قدرت لامبورگینی آونتادور است که در بعضی نشریات عدد 690 را به واحد HP برای آن می شنویم. با توجه به اینکه خود لامبورگینی حتی در اسم این مدل که LP700-4 است عدد 700 را به واسطه قدرت اعلامی در نظر گرفته است.

از نظر تئوری مفهوم HP و BHP متفاوت هستند. در واحد BHP میزان انرژی باقی مانده پس از اتلاف نیرو در اثر چرخاندن اجزایی مثل گیربکس، دینام و واتر پمپ سنجیده می شود در حالی که HP برابر با BHP مِنهای نیروهای اتلافی ذکر شده است. در نتیجه تمام خودروها 2 بار بر اساس دو واحد مختلف قدرتشان سنجیده می شود. برای تبدیل PS به HP باید رقم اعلامی بر اساس PS را در عدد 0.9864 ضرب کنید که تکرار این کار برای هر خودرو خوشایند نیست.

در بعضی موارد نادر که قدرت خودروها دوبار سنجیده می شود باز هم ابهاماتی ایجاد می شود. مثلا آمریکاییها دوست دارند توان خودروهای اسپرت خود را بسیار دقیق اعلام کنند زیرا باعث می شود مشتریان به اعداد تستهای داینو اعتماد کنند. وقتی فورد قدرت فوکس 2 لیتری را بر اساس استاندارد آمریکا سنجید 252 اسب HP به دست آمد که برابر با 5/255 اسب به واحد PS است. در حالی که اروپایی ها قدرت آن را 250 PS اعلام کردند! در این مورد تفاوت به حدی گیج کننده است که قدرت به واحد HP حتی بالاتر از PS شده است!

پس آیا هدف از بازی با ارقام و اعداد پیچیده چیزی جز مغشوش کردن و سردرگمی ماست؟

این فقط بخش کوچکی از مشکلات به وجود آمده است. این مشکل تفاوت واحد حتی به بحث وزن نیز سرایت می کند. مثلا یک پاوند 0.45 کیلوگرم است که در تئوری بسیار ساده است ولی در عمل هنگام سنجش وزن موارد دیگری پیش می آید که مجددا باعث سردرگمی می شوند. مثلا در آمریکا وزن خودرو با مقداری بار، یک راننده متوسط از نظر وزن و سوخت در باک سنجیده می شود. ولی آیا مفهوم دقیق راننده فوق مشخص است که چقدر وزن دارد؟ آیا مفهوم دقیق از وزن بار مشخص است؟ خیر.

بنابراین تا وقتی مشکل تفاوت واحدها حل نشود و همه از یک واحد ثابت و مشخص استفاده نکنند این قبیل سر در گمی ها باعث ایجاد ابهامات و اشتباهات خواهد شد. برای اینکه کمتر دچار دوگانگی شوید باید به کشور سازنده خودرو و واحد اسب بخار آن توجه کنید.

منبع: http://www.autoevolution.comنظرات