1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات نگهداری خودرو
  4. ریزگردهای موجود در هوا و آسیب به کولر خودرو

ریزگردهای موجود در هوا و آسیب به کولر خودرو

7 بهمن 1393
  • 0

 ریزگردهای موجود در هوا و آسیب به کولر خودرو

تصور قدم زدن در هوایی که پر از ریزگرد است بدون ماسک و تجهیزات کمی سخت است، ممکن است چشم آسیب ببیند یا تنفس به سختی انجام شود، اما این مشکلات ممکن است برای خودرو شما نیز پیش بیاید.

با قرار گرفتن در آستانه فصل گرما، هجوم ریزگردها در برخی از شهرهای کشور آغاز شده است و علاوه بر تمام مشکلاتی که برای شهرواندان به همراه می آورد، مشکلاتی را هم برای خودروهای شهروندان به همراه می آورد.

اما از آنجا که به نظر می رسد برنامه ای جدی برای پیشگیری از هجوم ریزگردها به کشور اندیشیده نشده است و شهرهایی از کشور هر سال میزبان این میهمان ناخوانده هستند، بهتر است که ساکنان این شهرها خودشان اقدام های لازم را برای پیشگیری از آسیب بیشتر در نظر داشته باشند.

بیشترین آسیبی که ممکن است از وجود این ریزگردها به خودرو وارد شود، صدمه دیدن کولر خودرو است، خصوصا که گرمای هوا و هجوم ریزگردها در آغاز فصل گرم سال با یکدیگر همز مان شده اند.

بر همین اساس کارشناسان توصیه می کنند اگر در جایی زندگی می کنید که ریزگردها در هوا پراکنده هستند، بهتر است فیلتر هوای اتاق خودرو را زود به زود عوض کنید، چرا که این فیلترها مانند ماسکی هستند برای خودرو شما. به این ترتیب بهترین زمان پیشنهادی کارشناسان، تعویض فیلتر هوای کولر خودرو بعد از هر ۲ یا ۳ هزار کیلومتر استفاده است تا کولر خودرو شما از آسیب ریزگردها در امان بماند.

قیمت این فیلترها در حال حاضر بین ۵ هزار تا ۲۵ هزار تومان است که به نظر می رسد نسبت به آسیبی که ریزگردها به کولر خودرو وارد می کنند و هزینه ای که روی دست صاحب خودرو می گذارند، خیلی گران نباشند.

ریزگردها چه آسیبی به کولر خودرو وارد می کنند؟

به عقیده کارشناسان ریزگردهای موجود در هوا ضمن ایجاد اختلال در عملکرد کولر خودرو، زمینه ساز عیوبی مانند خنک نکردن کولر می شود.

مشکل خنک نکردن کولر خودرو از آنجا ناشی می شود که گرد و غبار باعث می شود کمپرسور خودرو که به نوعی قلب تپنده کولر خودرو است، نقش اصلی اش را که به گردش درآوردن سرد کننده است به خوبی انجام ندهد و به این ترتیب سیستم سرمایش به درستی عمل نکند. در نتیجه خنک کنندگی کولر خودرو کاهش می یابد. مطابق آخرین اخبار این ریزگردها با ورود زود هنگام خود آسمان چند استان غربی و مرکزی را خاکستری کرده اند و به مرز هشدار رسانده اند. البته هیچ بعید نیست که مانند سال های قبل این ریزگردها به تهران و شهرهای اطراف آن هم برسد که در این صورت پایتخت نشینان علاوه بر آلودگی هوا، باید ریزگردها را هم تحمل کنند. ریزگردهایی که گاهی آنقدر زیاد می شوند که حتی محدوده دید را هم کاهش می دهد.

اما آیا علاوه بر راه حل های گفته شده، راه حل دیگری هم برای مبارزه با ریزگردها وجود دارد؟

برخی کارشناسان با توجه به گرد و غبار موجود در هوای تهران پیشنهاد می کنند که بهتر است از کولر خودرو استفاده نشود، اما با توجه به افزایش شدید دما در شهرهای مختلف، از جمله تهران و غیرقابل تحمل بودن گرمای هوا کارشناسان پیشنهاد می کنند که بهتر است در صورت استفاده از کولر در چنین شرایطی، سیستم سرمایش در وضعیت گردش هوا در داخل خودرو قرار گیرد تا هوای خارج خودرو داخل آن نشود.

یک پیشنهاد دیگر اینکه کولر را در دورهای بالا روشن نکنید و اگر دور موتور بالا است، باید کلاچ را بگیرید و سپس کولر را روشن کنید.

بهتر است در همان لحظه که کولر را روشن می شود شیشه پنجره ها را بالا نکشید تا کولر چند دقیقه ای کار کند و هوای اولیه آن خارج شود، سپس شیشه ها را بالا بکشید.

ریزگردهای سمباده ای

اما از آنجایی که جنس ریزگردها از سنگ است و حالتی سمباده ای دارند، به رینگ و پیستون خودرو هم آسیب وارد می کنند، البته این آسیبی است که در دراز مدت پیش می آید، اما حواستان باشد، اگر خودرو شما هنگام حرکت اصطلاحاً عطسه می زند، احتمال پاره شدن فیلتر هوا وجود دارد. به این ترتیب ممکن است به خاطر این مشکل، بدون اینکه حواستان باشد فیلتر هوای کولرتان پاره شود و گرد و غبار مستقیماً وارد خودرو شود. بنابراین بازرسی دوره ای فیلتر هوای خودرو را در نظر داشته باشید. اینها مشکلات احتمالی ریزگردها برای خودروها هستند، مشکلاتی که به هر حال هر سال در انتظار خودرو شما هست. هرچند چنین مشکلاتی برای خودرو در چنین هوایی وجود دارد، اما با توجه به توصیه کارشناسان زیست محیطی مبنی بر عدم رفت و آمد در هوای غبارآلود، استفاده از خودرو در چنین هوایی اجتناب ناپذیر است و استفاده از کولر آن هم برای فرار از گرما گزینه مورد نظر همه است. ضمن اینکه در هوایی که از شدت وجود ریزگردها غیر استاندارد اعلام می شود، پایین کشیدن شیشه خودرو نادرست به نظر می رسد؛ بنابراین بهتر است با رعایت توصیه های کارشناسان برای پیشگیری از مشکلات کولر خودرو، هم خودمان را از خطر ریزگردها در امان بداریم و هم خودرومان را.

منبع:

شبکه اینترنتی آفتابنظرات