1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. مشاهده نرخ‌های عجیب و غریب در بازار خودرو کشور

مشاهده نرخ‌های عجیب و غریب در بازار خودرو کشور

21 آذر 1397
 • 3

معلوم نیست چرا نهادهای نظارتی و سازمان تعزیرات یا سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده در قبال شکاف ایجادشده بین قیمت بازار و کارخانه سکوت اختیار کرده‌اند. از یک سو کارخانه‌های تولیدکننده خودروی داخلی فریاد می‎زنند که با ادامه روند ثبات قیمت‌های خودرو، ورشکست خواهند شد و از سوی دیگر مصرف‌کننده هم اگر نخواهد در صف طویل تحویل خودروی خودروسازان داخلی منتظر بماند، باید خودروی گرانی را بخرد که سود آن نصیب دلالان بازار خودرو می‌شود.

 «چند وقتی است بر سر قیمت‌گذاری خودرو بحث‌های زیادی مطرح می‌شود. دولت زیر بار افزایش قیمت خودرو نمی‌رود اما این رفتار، هم واحدهای تولیدی را تحت تأثیر قرار داده و آنها را به بنگاه‌های زیان‌دهی تبدیل کرده است و هم مصرف‌کننده با توجه به شکاف زیاد ایجاد‌شده بین قیمت کارخانه و بازار، تورمی را تجربه می‌کند که در هیچ حساب و کتاب رسمی، محاسبه نمی‌شود. اگر چه قیمت خودروهای ساخت داخل در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تقریبا حدود ۱۰ درصد یا کمتر افزایش یافته است اما بررسی قیمت‌های ۱۹ آذر امسال در مقایسه با ۱۹ ‌آذر سال قبل نشان می‌دهد که تفاوت نرخ خودروهای ساخت داخل در بازار و کارخانه بسیار معنی‌دار شده است. این اختلاف فاحش، به مفهوم ایجاد حاشیه سود بالا برای دلالان خودرو و زیان مصرف‌کننده است.

بررسی جداول قیمت منتشرشده در سایت اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو در تهران نشان می‌دهد که تفاوت قیمت پراید ۱۵۱ در کارخانه و بازار در ۱۹ آذر سال ۹۶، فقط ۱۱۵ هزار تومان بود اما این تفاوت قیمت دیروز به ۱۲‌میلیون‌و ۲۰۰ هزار تومان رسید. خودروی پژو ۲۰۶ تیپ پنج، در سال ۹۶ در کارخانه ۹۳ هزار تومان گران‌تر از بازار آزاد عرضه می‌شد اما امروز این اختلاف قیمت به ۳۰‌میلیون‌و ۵۸ هزار تومان، آن‌ هم به نفع دلالان بازار، رسیده است. تفاوت قیمت سمند EF7 در بازار در مقایسه با کارخانه در سال گذشته یک‌میلیون‌و ۴۰۸ هزار تومان بود اما این شکاف قیمتی امسال به ۲۷‌میلیون‌و ۱۶۱‌هزار‌و ۸۰۰ تومان رسیده است. رنو ساندرو اتوماتیک هم که در سال گذشته در بازار با کارخانه فقط سه‌میلیون‌و ۹۰۰ هزار تومان اختلاف قیمت داشت، امسال تفاوت قیمتی ۶۷‌میلیون‌و ۳۵۶ هزار تومانی را تجربه می‌کند.

این روند به نفع هیچ‌کس نیست اما معلوم نیست چرا نهادهای نظارتی و سازمان تعزیرات یا سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده در قبال شکاف ایجاد‌شده بین قیمت بازار و کارخانه سکوت اختیار کرده‌اند. از یک سو کارخانه‌های تولید‌کننده خودروی داخلی فریاد می‎زنند که با ادامه روند ثبات قیمت‌های خودرو، ورشکست خواهند شد و از سوی دیگر مصرف‌کننده هم اگر نخواهد در صف طویل تحویل خودروی خودروسازان داخلی منتظر بماند، باید خودروی گرانی را بخرد که سود آن نصیب دلالان بازار خودرو می‌شود.

رایزنی برای افزایش قیمت خودرو

نسخه‌ای که کارشناسان خودرو برای حل مشکل تفاوت قیمت بازار و کارخانه تجویز می‌کنند، این است که قیمت‌ها بر‌ اساس نظام عرضه و تقاضا واقعی شود و منظورشان از این جمله این است که با در‌ نظر‌ گرفتن بهای خودرو در بازار آزاد و لحاظ‌کردن یک اختلاف پنج‌درصدی در قیمت، نرخ مدل‌های مختلف خودرو در کارخانه مشخص شود. البته صاحبان صنایع خودرو که می‌گویند صدایشان به جایی نمی‌رسد، بی‌کار ننشسته‌اند و جلسات متعددی با مقامات تصمیم‌ساز دارند. سه روز پیش شهاب‌الدین بی‌مقدار، رئیس فراکسیون حمایت از صنعت قطعه‌سازی، به مهر گفته بود که خودروسازان در جلسه با رئیس مجلس شورای اسلامی به این تصمیم رسیده‌اند که نرخ خودروهایی را که تحت قیمت‌گذاری شورای رقابت به شمار نمی‌روند، بر‌ اساس شرایط بازار تغییر دهند. بر‌ اساس‌ این تغییرات قیمت چهار محصول ایران‌خودرو نیز کلید خورده است. به گفته بی‌مقدار بر‌ اساس مصوبات شورای رقابت، خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان عملا از شمول قیمت‌گذاری خارج بوده و قیمت آنها با توجه به شرایط بازار تعیین می‌شود.

به‌زودی اخبار نحوه قیمت‌گذاری خودرو منتشر می‌شود

آن‌ طور که در اخبار آمده است، ایران‌خودرو قیمت چهار محصول خود را افزایش داده است اما سعید مدنی، مشاور مدیر‌عامل سایپا، در گفت‌وگو با «شرق» هرگونه افزایش قیمت در محصولات سایپا را رد می‌کند.

او می‌گوید: درباره مسئله تعیین قیمت خودرو هنوز تصمیم‌گیری نشده است. بر‌ اساس گفته‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت کارگروهی روی این بحث کار می‌کنند. البته ما هم در این کارگروه هستیم و تلاش می‌کنیم تا به فرمولی برای تعیین قیمت همه خودروها برسیم.

مدنی عنوان می‌کند: به‌زودی اخباری درباره نحوه قیمت‌گذاری خودروها منتشر خواهد شد.

او درباره دلیل افزایش قیمت چهار مدل از خودروهای تولیدی ایران‌خودرو هم بیان می‌کند: شاید ایران‌خودرو مجوزی گرفته باشد. در‌این‌باره خبر ندارم. شنیده‌ام که این شرکت برخی خودروهای خود را گران کرده است. به احتمال زیاد مجوز گرفته است اما برخی از سازمان‌ها هم می‌گویند شاید این افزایش قیمت‌ها بدون مجوز بوده باشد. هنوز این مسئله حل نشده است.نظرات

 • p-s p-s (22 آذر 1397 ساعت 10:03)

  مسئولینی که دائم از زیان دهی خودروسازان حرف میزنید آیا ازوضعیت اقتصادی مردمی که ازیکسال پیش از این مدیران بی تدبیر شما خودرو خریده اند خبر دارید؟چرا میخواهید تاوان همه ناکارآمدیهای خود را از جیب این مردم بدبخت بپردازید؟خیلی بی انصافی است که هیچکس در مورد مردمی که باهزار جان کندن پول تهیه وتقدیم خودروسازان کرده چیزی نمی گوید!

 • مجید مجید (21 آذر 1397 ساعت 17:14)

  تمام این برنامه‌ها یک سناریوی از پیش طراحی شده است که خود خودرو سازان آماده کرده‌اند. عرضه نکردن خودرو، بالا رفتن قیمت در بازاری که دست خود خودرو سازه تا جایی که جا داره، بعد هم افزایش قیمت ۵ درصد زیر قیمت بازار. واقعا مضحکه. انگار دارند بچه گول میزنند. یه سری به نمایندگی ها بزنید متوجه میشید که اکثرشون دارند با کارخونه همکاری میکنند. یعنی خودرو سازی داره هم از آخور میخوره هم....
  به جای اینکه خودرو را مستقیم بده دست مشتری، میده به نمایندگی و نمایندگی هم به قیمت آزاد میفروشه فیفتی فیفتی. سایپا در حال حاضر داره ماهیانه چندین میلیارد تومان هزینه پارکینگ میده برای خودروهایی که آماده تحویله تا قیمت افزایش پیدا کنه. نهایت اینکه ماهی ۲۰۰ تومان میده به خریدار برای خسارت و بعد ۱۵ میلیون گرونتر میفروشه. مردم را چی فرض کردند؟ ماشین را ناقص گذاشتند میگند قطعه نیست. چطور این همه قطعه اصلی پیدا شده و فقط لنگ پخش ماشین یا فلان قطعه اید که اتفاقا فراوانه. دولت مردان غیور هم که همیشه در صحنه اند و آماده که خون مردم را به جوش بیارند. چون درد ندارند. نمیفهمند که خط فقر کجاست. چون زیر پاشون را نگاه نمیکنند که قشر ضعیف داره له میشه.
  توجیه استاد دانشگاه راببینید: اگر خودرو گران شود خودروهایی که در دست مردم است عمر بیشتری میکند و مردم به خرید موتور سیکلت روی می آورند و ترافیک و آلودگی کمتر می شود.
  علی برکت الله الی برزخ الله

 • آرزومند آرزومند (21 آذر 1397 ساعت 10:51)

  سلام تمام این بحث ها به یک نقطه ختم میشه، خالی کردن جیب مردمه زندانی ایران خودرو و سایپا. هرچی گران شد سریع دروازه واردات باز شد، اما در واردات ماشین بسته مانده تا آقایان به قیمت دلخواهشان برسند. سکوت مسئولین مانند سکوت جهان در قبال یمن شده.