1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. چه عواملی بر واقعی‌سازی قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

چه عواملی بر واقعی‌سازی قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

25 آذر 1397
 • 6

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: مدنظر قرار دادن نرخ ارز، توجه به امکان تامین مواد اولیه و قطعات و همچنین نگاه ویژه به فاصله بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار آزاد، از مواردی است که باید در واقعی‌سازی قیمت خودرو مدنظر قرار بگیرد.

ابوالفضل خلخالی اظهار کرد: از الزامات واقعی‌سازی قیمت خودرو بخشی مربوط به نرخ ارز است که باید در نظر بگیریم قیمت آن نسبت به سال‌ گذشته افزایش حداقل سه برابری داشته است؛ بنابراین قیمت‌گذاری‌ها باید مطابق نرخ ارز در بازار صورت پذیرد.

وی افزود: از موارد دیگر می‌توان گفت که مواد اولیه‌ای که در داخل کشور تولید می‌شوند در حال حاضر کم شده و همچنین افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده‌اند. در تامین قطعات خارجی که وارداتی هستند نیز برای واردات مشکلاتی وجود دارد؛ بنابراین دسترسی کم به قطعات و افزایش قیمت آن‌ها نیز باید در قیمت‌گذاری خودرو لحاظ شود.

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت تاکید کرد: در کنار همه این‌ها بحث بازار آزاد نیز مطرح است. وجود فاصله زیاد بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار آزاد دردسرساز شده است. در قیت‌گذاری‌ها باید قیمت بازار آزاد نیز در نظر گرفته شود و به این مهم توجه شود که پایین و واقعی نبودن قیمت‌ها در کارخانه، فرصت دلالی را پیش می‌آورد در صورتی که همیشه باید حمایت جدی از تولیدکننده وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: سیاست‌ها باید به سمت‌و سویی برود که تولید خودرو افزایش پیدا کند. برای افزایش میزان تولید نیز باید جذابیت ایجاد شود و سرمایه‌گذاران جذب شوند تا به جای آن‌که کشش به سمت واردات داشته باشند، به تولید جذب شوند. این‌ها مواردی است که باید در نظر گرفته شود تا قیمت‌ها واقعی شوند و جذابیت تولید داخلی برای سرمایه‌گذاران افزایش پیدا کند.

خلخالی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمتی که خودروسازان برای قطعه‌سازان تعیین می‌کنند، در برخی موارد یک دوم هزینه‌ تمام شده‌ آن‌ها است، ضمن این‌که بسیاری از خودروسازان به تامین‌کنندگان قطعات خود قول داده‌اند که قیمت‌ها اصلاح و واقعی خواهد شد؛ بنابراین باید منافع یک زنجیره تامین بزرگ را نیز در نظر داشت. در حال حاضر برای این‌که یک خودرو وارد بازار شود حدود ۲۰۰۰ شرکت بایستی به‌صورت دقیق و مرتب با یکدیگر کار کنند.

وی افزود: هر چه فضا به لحاظ منطق اقتصادی جذابیت بیشتری داشته باشد، رشد، توسعه و افزایش کیفیت در مجموعه خودروسازی و قطعه‌سازی ایجاد می‌شود. در حال حاضر در زنجیره تامین، قطعه‌سازان با مشکل مواجه هستند. برخی قطعه‌سازان واحدهای خود را تعطیل کرده، تا ۵۰ درصد تعدیل نیرو داشته یا شیفت‌های کاری خود را کاهش داده‌اند که به تولید لطمه وارد می‌کند.

به عقیده خلخالی، باید این فرهنگ جا بیفتد که اگر کالایی را با قیمت گران نه، اما به قیمت واقعی خریداری کنیم کمک‌کننده به اقتصاد داخل است و لزوما بد نیست. در تمام دنیا مردم با خرید کالاهای داخلی با قیمت واقعی، به اقتصاد کشور خود کمک می‌کنند. از طرف دیگر باید قیمت را کنترل کرد به نوعی که مطابق قدرت خرید مردم باشد و مردم داخل کشور از این موضوع دچار آسیب نشوند.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: از طرف دیگر ضروری است که دست دلالان در این حوزه کوتاه شود. در حال حاضر فضایی وجود دارد که سرمایه‌گذاری جذابی برای خرید خودرو ایجاد شده که با قیمت پایین از کارخانه خرید صورت می‌گیرد و در فضای بازار آزاد به فروش می‌رسد.

منبع ایسنا


نظرات

 • ناشناس ناشناس (26 آذر 1397 ساعت 13:14)

  این افزایش قیمت خودرو خیلی کا نا عادلانه ایه خیلی ظلم به مردمه مردم بدبختند بیچاره اند مردم زیر بار گرانی کمرشون شکسته است
  امیدواریم ریاست جمهوری با افزایش قیمت خودرو شدیدا مخالفت نمایند بخاطر مردم

 • mohamad mohamad (26 آذر 1397 ساعت 10:55)

  شخصی یا گروهی به مردم مملکتشون خیانت کردن اینا ک وضعیتشون مشخصه ! ولی کسایی که بعنوان دلسوز و کارشناس میان برای تلطیف اذهان عمومی اراجیف بهم میبافن دیگ صفتی نمیشه بهشون نسبت داد .
  "ما این کتاب را به حق بر تو نازل کردیم، تا به آن‌چه خداوند به تو آموخته، در میان مردم قضاوت کنی و از کسانی مباش که از خائنان حمایت کند."نساء 105

 • P-s P-s (26 آذر 1397 ساعت 10:02)

  آقای محترم،کمک به اقتصاد کشور با گرفتن پول مردم ازسال96 وتحویل ندادن خودرو به خریدار به بهانه نبود قطعه عوامفریبی نیست؟چراشما مسئولین به محض روبروشدن با کوچکترین مشکل ازجیب مردم خرج میکنید؟کو آن روحیه ایثار وجوانمردی که اوایل انقلاب مردم ومسئولین داشتند؟چرا با این مصاحبه ها میخواهید بربی تدبیری مدیران خودرو کشور سرپوش بگذارید؟این حق خریداراست که با دلار آن زمانی که در پیش فروش شرکت کرده،خودرو تحویل بگیرد نه باقیمت آشفته بازار دلالان.از نظر شرعی این کار خودرو سازان درست است؟متاسفیم برای خودمان که به این شرکتها اعتمادکردیم وبرای مسئولینی که جز به سود بیشتر خودروسازها به چیز دیگری فکرنمیکنند!

 • مهدی مهدی (25 آذر 1397 ساعت 15:04)

  سلام.پیش فروش به ریال بوده وباید به ریال هم خودرو تحویل شودواینجا دنیا نیست چون درتمام دنیا خودروسازبرای فروش به ملت التماس میکندولی درایران همه چیزبرعکسه!

 • مسعود مسعود (25 آذر 1397 ساعت 11:23)

  آقا درسته دلار رفته بالا باید همه چی بره بالا اما یه سوال چرا همه چی با دلار حساب میکنید اما درآمد مردم با ریال حساب میکنید شمات که به ظاهر متفکر هستید نمیگید طی این یک سال همه چی رفته بالا جز حقوق و درآمد مردم
  واقعا شما متفکرید یا متفکرنما؟

 • امیر امیر (25 آذر 1397 ساعت 10:37)

  در جواب این یارو...
  1. پولایی که وقتی دلار 3800 بود گرفتید هم به دلار حساب کنید. و اینکه مگر درآمد من و امثال من سه برابر شده؟
  چون خیلیها سوء استفاده کردند و گرون کردند، باید تو و امثالت هم از آب گل آلود ماهی بگیرید؟ با اینکه تا 7 ماه دیگه اگه مطابق با روال قبل تولید کنید، قطعه قایم کردید که با ارز 3800 تومنی تهیه شده

  2. بازار رو که خودتون با معامله های صوری به گند کشوندید. پس حرف مفت نزن
  ببینید کی حرف از فرهنگ میزنه.
  یه عده بیشعور افتادین به این خاک و دارین مال مردم رو تاراج میکنید
  باید خودروسازان و حامیانشان مخصوصا این یارو خلخالی و... بعلت 40 سال بطالت، عقب ماندگی صنعت ایران، خون عده زیادی از هموطنانمان، دروغ و فریب، و.... محاکمه و به شدت مجازات بشوند