1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. آیا لکسوس UX تمام الکتریکی در راه است!؟

آیا لکسوس UX تمام الکتریکی در راه است!؟

7 دی 1397
  • 0

تحرکات اخیر شرکت خودروسازی تویوتا و زیرمجموعه آن یعنی لکسوس، شایعاتی مبنی بر توسعه و ساخت لکسوس UX تمام الکتریکی بوجود آورده است.

در نمایشگاه بین المللی ژنو امسال خودروی لکسوس UX با تفاوت‌های بسیار زیاد نسبت به نسخه کانسپت خود معرفی شد و جزییات فنی آن را در پرشین خودرو مورد بررسی قرار دادیم، اما این تمام برنامه ریزی لکسوس برای شاسی بلند جدید خود نیست و خبرهایی به گوش می رسد که این خودروساز ژاپنی به دنبال راه اندازی یک نسخه تمام الکتریکی از برند UX است، این درحالیست که پیش از این یک نسخه بنزینی و یک نسخه هیبریدی از سوی شرکت سازنده تایید شده است.

 2.jpg

شاید از این موضوع اطلاع داشته باشید که شرکت خودروسازی لکسوس در فروش ماشین‌های بنزینی و هیبریدی موفق بوده است، اما سابقه آن برای تولید و عرضه ماشین های تمام الکتریکی با شکست مواجه شده است. با این حال ممکن است پیشرفت های خوبی که در صنعت خودروسازی بویژه سیستم های ذخیره ساز انرژی حاصل شده است، بتواند موفقیت لکسوس در فروش ماشین های الکتریکی را تضمین کند.

3.jpg

باتوجه به ادعای منابع خبری، کمپانی خودروسازی تویوتا و زیرمجموعه آن لکسوس قصد دارد نسخه تمام الکتریکی این اتومبیل را با نام مستعار UX300e صدا بزند، هرچند تا به امروز کمپانی خودروسازی تویوتا و یا حتی لکسوس به طور رسمی در رابطه با یک خودروی کراس اوور تمام الکتریکی صحبتی نکرده اند و تنها کانسپت LF-1 به عنوان یک خودروی الکتریکی در نمایشگاه NAIAS رونمایی شد که برای آن سیستم محرک هیبریدی، پلاگین هیبریدی و یک گزینه تمام الکتریکی پیش بینی شده است، بنابراین می توان اشتیاق تویوتا و شرکت خودروسازی لکسوس برای راه اندازی یک کراس اوور تمام الکتریکی را تایید کرد، اما برای تایید نهایی و مشخص شدن جزییات آن باید صبر کنیم.

4.jpg

در ادامه بد نیست بدانید که برای توسعه و ساخت شاسی بلند لکسوس UX، شرکت سازنده از پلتفرم جدید GA-C استفاده کرده است که در واقع یک نسخه اصلاح شده از پلتفرم TNGA برای تویوتا خواهد بود که حالا با انعطاف پذیری بالاتری ساخته شده است، هرچند بد نیست بدانید که براساس پلتفرم اصلی TNGA، تاکنون محصولات مختلف تویوتا از جمله تویوتا پریوس نسل جدید، تویوتا کمری، تویوتا کرولا، تویوتا اونسیس، تویوتا C-HR و همچنین خودروی جدید تویوتا آئوریس توسعه پیدا کرده‌اند.

با تایید شرکت خودروسازی لکسوس، خودروی لکسوس UX با طول کلی 4495 میلی متر و همچنین با فاصله بین دو محور 2640 میلی متر ساخته شده است که با قفل کردن فرمان به یک سمت، می‌توان شعاع چرخ 17 متری و تشکیل یک دایره کامل به قطر 34 متر را ترسیم کرد که در کلاس خود بهترین بوده و مانورپذیری بالایی در محیط‌های شهری به همراه خواهد داشت.

5.jpg

علاوه بر این، خودروی لکسوس UX در دو مدل مختلف عرضه خواهد شد که مدل اول با کد UX 200 معرفی شده و در زیر کاپوت خود به یک موتور 2 لیتری چهار سیلندر با خروجی قدرت 168 اسب بخاری مجهز شده است که برای دریافت و انتقال نیروی خود به سمت چرخ‌ها، از جعبه دنده اتوماتیک CVT با شبیه ساز تعویض دنده استفاده خواهد کرد.

نسخه دوم لکسوس UX که در حال حاضر از سوی این خودروساز ژاپنی تایید شده است، در واقع یک نسخه هیبریدی بوده و تحت عنوان UX 250h معرفی شده است که دارای قدرت 176 اسب بخاری بوده و از پیشرانه درون سوز بنزینی برای تحرک چرخ‌های جلو و همچنین یک موتور الکتریکی برای گردش چرخ‌های عقب سود می‌برد که درست همانند نسخه استاندارد لکسوس UX 200، پیشرانه درون سوز آن 2 لیتری بوده و از جعبه دنده اتوماتیک CVT برای انتقال نیروی آن به سمت چرخ‌ها استفاده می‌شود.نظرات