1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. برقراری توازن قیمت کارخانه و بازار محصولات ایران خودرو تا اردیبهشت ۹۸

برقراری توازن قیمت کارخانه و بازار محصولات ایران خودرو تا اردیبهشت ۹۸

24 دی 1397
 • 15

طبق اعلام مدیرعامل شرکت خودروسازی ایران‌خودرو، بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از اول شهریور تا آخر دی‌ماه امسال، قراردادهای فروش ایران‌خودرو با افزایش ۳۰ درصد خواهند بود. در قراردادهای فروش هر میزان که قیمت قطعی ثبت شده باشد، خودرو تحویل داده می‌شوند. علاوه بر این، تا پایان اردیبهشت سال آینده توازن در قیمت تولیدات کارخانه و بازار خودرو ایجاد می‌شود.

هاشم یکه‌زارع در گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه شب تلویزیون در پاسخ به اینکه با کدام منطق، ١٧٠ هزار دستگاه خودرو پیش‌فروش شد که در نهایت تبدیل به معوقات شود؟ اظهار کرد: تا اردیبهشت سال جاری، تولید خودروسازان جریان جاری و عادی خود را طی می‌کرد؛ لذا بسیاری از پیش‌فروش‌ها مربوط به قبل از آن بوده و شرکت ایران‌خودرو تقریبا هیچ معوقه‌ای از خرداد امسال به بعد ندارد؛ اما بحثی که روی تدارک قطعات از سوی قطعه‌سازان مطرح شد، باعث شد کاهش تولید ایجاد شود. امیدوارم با رویکردهایی که وزرات صنایع در پیش دارد و مکانیسم‌هایی که خودروسازان اتخاذ کرده‌اند، به سمت و سویی حرکت کنیم که معوقات کمتر و روند تحویل سریع‌تر شود.

وی درباره تحویل ندادن خودروهایی همچون پژو ۲۰۷ صندوقدار  که در سال ٩۶ ثبت‌نام شده و موعد تحویل آن خرداد ۹۷ بوده اما بعد از گذشت هشت ماه، درصد بیشتری از مشتری طلب شده، ضمن اینکه خودرو هم تحویل داده نشده است، گفت: همین مورد خودرو (٢٠٧ صندوقدار)، خودروی جدیدی بوده است. نسبت به مبلغ دریافتی از مشتری، بعدا محاسبات صورت گرفته و با قیمت ۱۰۴ میلیون تومان به مشتری عرضه شده است. بنابراین خودرویی نبوده که قبلا تولید شده و ما نسبت به خودروی قبلی افزایش قیمت لحاظ کرده باشیم. در مورد پژو ۲۰۰۸ نیز ۶۰ میلیون تومان دریافت کردیم اما قیمتی که در حال حاضر تحویل می‌دهیم ١٠۴ میلیون تومان است. اکنون بیشتر شکایت مشتریانی که پژو ۲۰۰۸ خریداری کردند، به دلیل تاخیر است وبر روی قیمت گمان نمی‌کنیم مشکلی وجود داشته باشد.

یکه‌زارع افزود: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از اول شهریور تا آخر دی‌ماه سال جاری، قراردادهای فروش ایران خودرو با افزایش ۳۰ درصد خواهند بود. هرچه در قراردادهای فروش، قیمت قطعی ثبت شده باشد خودروها بدون حتی یک ریال افزایش به مصرف‌کنندگان تحویل داده می‌شوند. البته قراردادهای فروش پژو پارس تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود.

وی با طرح این پرسش که "چرا باید ۱۰ هزار میلیارد تومان پول مشتری و مصرف‌کننده به جیب دلالان برود؟" گفت: اگر زودتر برای افزایش قیمت خودرو تصمیم‌گیری انجام می‌شد، ما هم زودتر به تعهداتمان عمل می‌کردیم.

مدیرعامل ایران‌خودرو با اشاره به اینکه این شرکت در سال ۹۳،  یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد خود را فروخته است، اظهار کرد: اکنون بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان ملک در ایران خودرو برای فروش وجود ندارد. البته در پی آن هستیم که شرکت‌های قطعه‌ساز را با شرایط خوب به بخش خصوصی واگذار کنیم.

یکه‌زارع افزود: مجموع اعضای هیأت مدیره شرکت‌های ایران‌خودرو ۲۳۲ نفر است که سعی در کاهش آنان داریم.

وی با تأکید بر لزوم کمک به قطعه‌سازان کشور گفت: ۹۵ درصد از کمک‌های نقدی به ایران خودرو به قطعه‌سازان پرداخت می‌شود.

یکه‌زارع در پایان اعلام کرد: تا پایان اردیبهشت ۹۸ شاهد ایجاد توازن در قیمت تولیدات کارخانه و بازار خودرو خواهیم بود.

منبع ایسنا


نظرات

 • رضا رضا (28 دی 1397 ساعت 00:05)

  میگن اگه دولت زودتر مجوز گرانی صادر کرده بود اینهمه پول به جیب دلالها نمی رفت . بحال مردم بدبخت چه فرقی داره اونا بخورن یا شما بخورین ؟
  هر دو تا مثل همین .

 • رضا رضا (27 دی 1397 ساعت 23:56)

  وای بحال گله ای که چوپانش با گرگ تبانی کرده باشه

 • صامت صامت (24 دی 1397 ساعت 16:45)

  لطفا دیگه از بازرسین و دستگاه نظارتی حرفی نزنید.یاد مصرف قرص متوکلروپرامید می افتم

 • صامت صامت (24 دی 1397 ساعت 16:37)

  تا اریبهشت نمی خواد.همین الان با بازار هماهنگ کنید و هر چی دلالاتون فروختند شما هم قانونی بفروشید.

 • فرزاد فرزاد (24 دی 1397 ساعت 14:12)

  برقراری توازن قیمت کارخانه و بازار محصولات ایران خودرو تا اردیبهشت ۹۸ در صورتیکه فردا اعلام کنن که دروپیکر کارگاه مونتاژکنی *****برای همیشه**** شده میسر خواهد شد،

 • علی م علی م (24 دی 1397 ساعت 13:18)

  واقعاً متاسفم درچنین قرنی هنوز تکنولوژی قدیم چند ساله را به مردم بدبخت باقیمت گزاف تحمیل می کنیم.وجدان داشته باشید....

 • محمد محمد (24 دی 1397 ساعت 12:12)

  باسلام کاش کسی پیدامیشدواین سوال را مطرح میکردکه قیمت خودرو در بازار توسط چه کسی وبا چه فرمولی انجام شده که خودروسازان می خواهند از آن تبعیت کنند آیا این وضعیت را خودشان درست کرده اند

 • Poorya Poorya (24 دی 1397 ساعت 10:59)

  منظورشون از توازن دقیقا چقدره؟ کارشناس بیارن بگن دقیقا اردیبهشت چند درصد نسبت به الان تو بازار کاهش قیمت خواهیم داشت. ۲ الی ۳ میلیون که کاهش حساب نمیشه اینو تخفیف هم پای معامله میشه گرفت. اگه کاهش محقق نشد اونوقت آیا میان قیمتو از دستشون بگیرن و کاهش اجباری ایجاد کنن؟بازاریو که خودشون بهم ریختن انقدر جذاب هست که اینو از دست ندن.**** همه جوره هواشونو داشت کاش هوای مردم رو هم داشتن.

 • ارش ارش (24 دی 1397 ساعت 10:45)

  سلام من می خواستم یک دنا معمولز بخرم گفتم بعد از عید می خرم که مدیر عامل ایران خودرو لطف کردند وگرانش کردند حالا با افزایش فیمت خودرو چگونه می خواهند بازار توازن پیدا کند با این شرایط هیچ کس خودرو نمی تواند بخرد یعنی ۳/۴قشر مردم فقیر هستندبا این وجوود می گویند که می خواهیم توازن بر قرار شود

 • اکبر اکبر (24 دی 1397 ساعت 10:34)

  آقای ***** پولی که 1 سال است در حساب شرکت هست و اون زمان دلار 4 تومن بو د را الان تبدیل کنید به دلار 12تومنی ماهم افزایش قیمت رو قبول کنیم .مگر در اسلام سود و زیان نباید متوجه هردو طرف معامله بشود .فردای قیامت باید جواب بدین -کمی نهج البلاغه بخوانید

 • فقط مسئولین مقصرن فقط مسئولین مقصرن (24 دی 1397 ساعت 10:15)

  خیلی جالبه واقعا
  من و همه مردم انتظارشون از رسانه ها خیلی بیشتره کاش با یه کارشناس بیطرف اینجور مسائلم مصاحبه میکردین ببینین این حرفهای صددرصدبه نفع خودشونوچرا میزنن
  مردموواقعا...فرض کردن بابا بهانه نیارید دیگه اون بابایی ام که بقول معروف پشت کوهه هم میدونه این حرفها چرت و پرته کافیه بگید ماو دولت محترم تصمیم داریم برای رسیدن به سودهای بیشتر ماشینوگرون کنیم مامردم که حرفی نزدیمونمیزنیم

 • محمد محمد (24 دی 1397 ساعت 10:08)

  کاش یکی پیدا میشود بین دریافتی و مخارج مردم هم توازن برقرار کنه

 • محمد محمد (24 دی 1397 ساعت 08:33)

  فقط سود*********** مهمه مردم که مهم نیستن .این همه حمایت از این دو تا شرکت تا کی

 • امیر امیر (24 دی 1397 ساعت 08:23)

  آقای یکه زارع تا دیروز تحریم بودیم و قطعه برای تولید نداشتید!
  امروز که قیمت ها را بالا بردید **** در آوردید و خودروهای احتکار شده در پارکینگ هایتان را با 20 میلیون بالا تر پیش فروش میکنید!؟
  مگر تحریم برداشته شد! با دلار 3800 دارید تولید میکنید!
  ما ملت بدبخت را ****

 • اکبر اکبر (24 دی 1397 ساعت 08:09)

  توازنی که دو طرفش خودتون هستید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون عالیه