1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. عدم توافق درباره سهمیه روزانه بنزین به هر ایرانی؛ چون به نفع فقرا و به ضرر ثروتمندان است؟

عدم توافق درباره سهمیه روزانه بنزین به هر ایرانی؛ چون به نفع فقرا و به ضرر ثروتمندان است؟

10 بهمن 1397
 • 5

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز درباره نرخ بنزین تصمیمی گرفته نشده است، گفت: مجلس و دولت هنوز به یک مدل اجماعی برای تغییر نرخ بنزین نرسیدند.

سهمیه روزانه بنزین به هر ایرانی توافق نشد چون به نفع فقرا و به ضرر ثروتمندان است؟

غلامرضا تاجگردون با حضور در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه بودجه شامل دو بخش شرکت ها و موسسات و بودجه عمومی دولت است، افزود: بر اساس لایحه بودجه سال 98، بودجه عمومی دولت در سناریوی نخست با فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت به قیمت هر بشکه 54 دلار و درآمد 407 هزار میلیارد تومان و سناریوی دوم با فرض فروش نفت به قیمت بالاتر و درآمد 447 هزار میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا طرح اختصاص سهمیه روزانه 0.8 یا 1 لیتر بنزین به هر ایرانی، علیرغم اینکه به نفع دهک های پایین است و جبران افزایش قیمت هم در آن نهفته است، در مجلس توافق نشد، گفته که، هر چند این طرح به نفع فقرا همچون مشمولان کمیته امداد و بهزیستی است، ولی برای متوسط به بالا مشکلاتی ایجاد می کند.

وی ادامه داد: از این مبلغ حدود 150 هزار میلیارد تومان پول نفت و حدود 150 هزار میلیارد تومان مالیات و گمرک و 50 هزار میلیارد تومان سایر درآمدهای دولت و حدود 50 هزار میلیارد تومان هم از طریق فروش اوراق مشارکت است.

تاجگردون افزود: در صورت افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت، از این 407 هزار میلیارد تومان، 310 هزار میلیارد تومان فقط برای پرداخت حقوق و مزایاست. 60 هزار میلیارد تومان هم برای فعالیت های عمرانی و بقیه برای حقوق جاری دستگاه هاست.

وی درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت گفت: این را مانند سال 97 به صورت پلکانی تصویب کردیم تا همه با هم برابر نباشند اما امسال دولت برای همه، 20 درصد افزایش حقوق را لحاظ کرده است.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه نرخ تورم امسال بالاست سعی می کنیم کف معافیت مالیاتی را بالاتر ببریم و حقوق حدود 2 میلیون و 700 هزار یا 3 میلیون تومان را از پرداخت مالیات، معاف کنیم که این موضوع چهارشنبه 10 بهمن تعیین تکلیف می شود.

تاجگردون درباره نرخ حامل های انرژی هم گفت: حدود 900 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که از این میزان یارانه مربوط به انرژی از جمله ، آب، برق، نفت و بنزین و مانند آن تقریباً نزدیک به بودجه کل کشور است که این موضوع منطقی نیست اما نماینده ها و دولت ملاحظه مردم را می کنند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از 90 هزار میلیارد تومان فرار­ مالیاتی­ داریم، گفت: تکالیفی برای دولت برای وصول این مالیات ها قرار دادیم.

غلامرضا تاجگردون در ادامه با بیان اینکه دولت و مجلس در پی افزایش نرخ مالیات نیستند، افزود: پایه های مالیاتی را باید گسترش دهیم .

وی با اشاره به اینکه فرار مالیاتی در کشورمان بسیار بالاست، ادامه داد: گروه گسترده معافیت های مالیاتی داریم که باید پالایش شود. لیستی را در حدود 200 تا 300 مورد در این زمینه تهیه کردیم تا دولت، آن ها را پالایش کند. این کار برای اصلاح ساختاری بودجه لازم است.

تاجگردون با بیان اینکه­ در سال آینده 21 میلیارد دلار درآمد نفتی داریم افزود: دولت می خواهد 14 میلیارد دلار آن را با نرخ 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی­ اختصاص دهد و از این میزان حدود 6 میلیارد دلار فقط برای دارو و روغن اختصاص می یابد اما با این حال تورم و افزایش قیمت این کالاها تا 50 درصد است و این به معنای آن است کسانی که این ارز را دریافت کرده اند نفع آن را برده اند اما مردم فشار آن را تحمل کرده اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بدهی های دولت حدود 282 هزار میلیارد تومان است و مطالبات او هم حدود 139 هزار میلیارد تومان است بنابراین خالص بدهی های دولت حدود 142 هزار میلیارد تومان است .

تاجگردون ادامه داد: دولت 79 هزار میلیارد تومان به اشخاص از جمله پیمانکاران و نیروگاه ها بدهکار است و 72 هزار میلیارد تومان به نهادهای عمومی غیر دولتی و 130 هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم قابل توجهی از این بدهی را باید تهاتر کرد، اضافه کرد: دولت 79 هزار میلیارد تومان از اشخاص و 24 هزار میلیارد تومان از نهادهای عمومی و 34 هزار میلیارد تومان از بانک ها طلب دارد، این ترکیب مجموعه بدهی های حسابرسی شده است.

تاجگردون درباره افزایش وام ازدواج هم گفت: وام ازدواج به 30 میلیون تومان افزایش یافته است و اولویت پرداخت وام های قرض الحسنه باید به ازدواج باشد و سعی می کنیم این وام ها را پرداخت کنیم.

وی افزود: دولت در قالب طرحی در بودجه پیشنهاد داد که استانداران، سه دهک درآمدی را از دریافت یارانه حذف کنند اما کمیسیون تلفیق مجلس، آن را حذف کرد زیرا ممکن بود چالش ها و مشکلاتی ایجاد شود.

تاجگردون اضافه کرد: به علت محدودیت های تحریمی و نفتی تلاش شد بودجه سال 98 انقباضی تر شود و اینکه اصلاح ساختاری انجام شود اما دولت نتوانست این اصلاح ساختار را انجام دهد.

وی افزود: مجلس سعی می کند بودجه را مردمی تر و به اقشار ضعیف توجه کند.

منبع تسنیم


نظرات

 • نوید نوید (12 بهمن 1397 ساعت 09:57)

  «به نفع فقرا و به ضرر ثروتمندان است» با این تیتر کاملا مخالفم... کسانی که ثروتمند به شمار می آیند و حداقل حقوق ماهیانه ۷ ۸ میلیون به بالا دارند برایشان زیاد تفاوتی ندارد که بنزین لیتری مثلا ۳ هزاری بزنن (بماند که برای فوق ثروتمندان که اصلا این تفاوت به چشم نمی آید) اما برای اقشار فقیر که مثلا با یک وانت یا یک پیکان یا پراید مدل پایین مشغول کار است سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین یعنی فاجعه... بماند که افزایش قیمت تمام اجناس و اقلام دیگر به سبب افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت خواهند داشت که خود قوز بالا قوز است...

 • ali ali (10 بهمن 1397 ساعت 22:15)

  اما نماینده ها و دولت ملاحظه مردم را می کنند.... ملاحظه شما درد داره. مدیریت بلد نیستید اسمشو گذاشتید ملاحظه. دارید پدر ملتو با این مدیریت در می ارید دارید این پولو دور می ریزید. درست مدیریت می کردید این همه پولو دور نمی ریختید.

 • فرزاد فرزاد (10 بهمن 1397 ساعت 22:11)

  نمیدونم تو دروس تعلیمات دینی و تاریخی بعضی‌ها چی خوندن، در همه،ی اسناد تاریخی یکی از دلایل دشمنی شیخها و ثروتمندان آنزمان با امامان و پیامبران، مساوی بودن پرداخت مثلا یارانه یا هر کالایی به همه مردم سرزمین به صورت مساوی بود و نه اینکه کلا بزنی بپوکونی و ثروتمند و فقیر رو دشمن هم کنی.،.بعدشم ما شنیدیم که خدا انسانها رو از خاک آفریده ولی سوال اینجاست که برخی دلسوزان غمخوار رو از چی آفریده که هی تو ۲۴ ساعت دارن خاک تو چش و چال و سر و تن مردم میریزن!

 • کیومرث کیومرث (10 بهمن 1397 ساعت 14:41)

  متاسفانه عوامفریبی و ترس از تخطئه مانع از اصلاح قیمت سوخت در کشور شده است. اگر پا به پای افزایش قیمت بقیه اجناس هر سال قیمت سوخت هم به صورت تریجی افزایش یابد قاچاق سوخت به صفر می سید که منفعت آن در درجه اول به نفع فقرا است. ثروتمندان که در هر صورت ضرر نمی کنند

 • امیر امیر (10 بهمن 1397 ساعت 10:33)

  من ثروتمند هستم...
  باید برای کمک خرجی در کنار حقوق کارگری که با سه ماه معوق میگیرم، با ماشینی که تکنولوژی ۴۰ سال پیش رو هم نداره مسافرکشی کنم و بنزینی بریزم توی باکش که قیمتش قیمت خون است.
  ماشینهاتونم که صدی ******ر مصرف میکنه
  با ماهی ۶۰ لیتر. چون به علت فشارهای مالی نمیتونیم بیشتر از ۲نفر بشیم.
  یا شاید طرح آقایونه برای رشد جمعیت.
  حداقل ۹۰ درصد همین جمعیت*****************میخواین بیشتر بشن؟؟؟
  من ثروتمند هستم اما ثروت من را جای دیگه ***********