1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. سرنوشت پیش‌فروش‌های جدید چه خواهد شد؟

سرنوشت پیش‌فروش‌های جدید چه خواهد شد؟

9 اردیبهشت 1398
  • 1

با وجود آنکه خودروسازان بزرگ کشور با انبوهی از تعهدات معوق مواجهند، از هفته گذشته اعطای مجوزهای جدید پیش‌فروش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز و به‌نظر می‌رسد این روند طی روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

اگرچه پیش‌فروش یک روش مرسوم در بازار خودروی ایران است و مشتریان نیز سال‌هاست با همه دردسرهای آن کنار آمده‌اند، با این حال پرسش اینجاست که با توجه به تجربیات قبلی به‌خصوص در سال گذشته، آیا خودروسازان توان عمل به تعهدات جدید را خواهند داشت؟ در سال گذشته عنوان شد که خودروسازان نزدیک به یک میلیون دستگاه پیش‌فروش داشته‌اند و در حال حاضر نیز هنوز بخش عظیمی از این تعهد بزرگ اجرایی نشده و مشتریان زیادی چشم انتظار دریافت محصولات ثبت‌نامی هستند. سال گذشته شرایط به شکلی پیش رفت که هرچند وقت یکبار تجمعاتی از سوی ثبت‌نام‌کنندگان شکل گرفت و آنها خواستار دریافت خودروهای ثبت‌نامی‌شان شدند.

حال خودروسازان در شرایطی که این تجربه سخت را داشته‌اند، باز هم پیش‌فروش انجام داده و تعهداتی جدید را برای خود ایجاد کرده‌اند. احتمالا دور جدید پیش‌فروش‌ها مانند گذشته در راستای تامین نقدینگی انجام شده و خودروسازان می‌خواهند از این مسیر خزانه خود را رونق ببخشند و این در حالی است که تولید چشم‌انداز چندان مطمئنی ندارد و احتمال دارد صنعت خودرو در موجی دیگر از تعهدات معوق اسیر شود. طی سال جاری تحریم‌ها علیه خودروسازی همچنان برقرار است و مشکلات اقتصادی نیز پابرجا هستند و بعید به‌نظر می‌رسد این دو مانع اجازه دهند تولید خودرو در کشور روندی عادی را طی کند. طبعا اگر تولید شرایط مناسبی نداشته باشد، خودروسازان امکان عمل به تعهدات خود را در وقت معین، نخواهند داشت و این یعنی بار سنگین دیگری بر دوش خودروسازی.نظرات

  • Javas Javas (9 اردیبهشت 1398 ساعت 19:10)

    چرا واردات نمی کنند تا هم بار از روی دوش مردم و هم از روی دوش خودروساز ها برداشته بشه . تعهدات ایران خودرو از آذر 97 و تمام تعهدات سایپا از دی 97 تحویل داده نشده اند . آخه این چه وضعیتی است که درست کردند . خب نمی تونید تولید کنید یه مقدار وارد کنید . تا پراید به 100 میلیون نرسیده مردم باید اعتراض کنند به این احمق ها . مافیا دیگه چقدر زور داره . بی لیاقت های بی مروت .