1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. نماینده مجلس : خودروسازان در قیمت سازی‌ها دست داشته‌اند

نماینده مجلس : خودروسازان در قیمت سازی‌ها دست داشته‌اند

15 اردیبهشت 1398
 • 3

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دلالی که می‌تواند گرانی چند برابری خودرو را رقم بزند از خود خودروسازان یا وزارت صمت است چرا که مقرر شده خودروسازان محصولات خود را 5 درصد زیر قیمت بازار بفروشند بنابراین سود اصلی از افزایش قیمت در بازار به جیب خودروسازان می‌رود.

سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر ورود مجدد شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو، گفت: ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت به قیمت‌گذاری خودرو امر اشتباهی بود چراکه وزارتخانه ذی‌نفع است و تعارض منافع از ساماندهی بازار جلوگیری می‌کند بنابراین بهتر است نهادی مانند شورای رقابت -که خارج از وزارتخانه است- وظیفه قیمت‌گذاری را برعهده گیرد.


قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت واگذار شود

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترکیب رای شورای رقابت متفاوت است در نتیجه اعضای این شورا تمام مسائل را برای قیمت‌گذاری در نظر می‌گیرند، افزود: در شرایط فعلی بهتر است نخست، بازار ساماندهی شود سپس قیمت‌گذاری به نهادی مانند شورای رقابت واگذار شود.

ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت به قیمت‌گذاری خودرو امر اشتباهی بود چراکه وزارتخانه ذی‌نفع است و تعارض منافع از ساماندهی بازار جلوگیری می‌کند

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از زیر بار مسئولیت تنظیم بازار شانه خالی می‌کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اولویت نخست، ساماندهی بازار است چراکه در شرایط کنونی تنها دلالان سود برده و چیزی جز ضرر و زیان عاید مردم نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو در روزهای اخیر را ناشی از سوءمدیریت و عدم نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بازار دانست و اظهار کرد: وزرات صمت می‌تواند با دلالان برخورد کرده و بازار خودرو را سامان دهد در حالیکه به وظایف خود عمل نمی‌کند در واقع وزارت صمت می‌خواهد با استفاده از نابسامانی بازار خودرو، زمینه تشکیل وزارت بازارگانی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی تاثیری با ساماندهی بازار ندارد، خاطرنشان کرد: اگرچه دیوار و شیپور با ارائه قیمت‌های کذایی و غیرواقعی باعث آشوب بازار خودرو شدند اما از آنجایی که خودروسازان قیمت محصولات خود را براساس قیمت بازار تعیین می‌کنند به نظر می‌رسد شرکت‌های خودروسازی نیز در این قیمت سازی‌ها دست دارند.

زرآبادی با بیان اینکه بعید به نظر می‌رسد مردم با درج آگهی در سایت‌های اینترنتی به دنبال افزایش قیمت خودرو باشند، تصریح کرد: دلالی که می‌تواند گرانی چند برابری خودرو را رقم بزند از خود خودروسازان یا وزارت صنعت، معدن و تجارت است چراکه مقرر شد؛ خودروسازان محصولات خود را 5 درصد زیر قیمت بازار به فروش رسانند بنابراین سود اصلی از افزایش قیمت خودرو در بازار به جیب خودروسازان می‌رود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه خودروسازان قیمت خودروهای تولیدی را براساس بازار تعیین می‌کنند، گفت: همه، افزایش قیمت خودرو را ناشی از عملکرد دلالان می‌دانند اما واسطه یا دلالی که می‌تواند با نفوذ، قیمت کالاها را در کل کشور افزایش دهد دلال عادی و خرده پا نیست و احتمالا با وزارت صمت یا خودروسازان ارتباط دارد.نظرات

 • جواد جواد (15 اردیبهشت 1398 ساعت 13:12)

  حاشا به شرفت! یک نفر هم پیدا شد که حرف دل مردم رو بزنه.

 • واقع بین واقع بین (15 اردیبهشت 1398 ساعت 12:34)

  اینکه هر آدم عاقلی میدونه خودروسازان با دلالان تبانی میکنند و قیمتها را بالا میبرن چرا شخص عادی نمیتونه قیمت بالا ببره . خودروسازان وقتی میخوان فروش فوری بذارن به دلالان آوانس میدن تا قیمتها را بلاببرن و اونها بتوانند کمال استفاده را از بازار ببرن البته نقش دولت که عامل اصلی هست نباید فراموش بشه چون ذینفع هست و الا واردات را با تعرفه پایین آزاد میکرد تا به جولان دادن خودروسازان خاتمه بده

 • محمد محمد (15 اردیبهشت 1398 ساعت 10:11)

  فقط حرف و حرف و حرف . خوب آقای نماینده وقتی خودرو ساز تو این آشفته بازار از حسن اعتماد شما و مسئولین سو استفاده می کنه . علی رغم همه حمایت هایی که با انحصار و افزایش قیمت ازش میشه باز هم به قول شما قیمت سازی میکنه و با ایجاد التهاب در بازار خلل در روند عادی اون ایجاد می کنه وظیفه شما چیست . فقط تحلیل و اظهار نظر ؟