1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. کاهش لحظه‌ای قیمت خودرو در بازار - افت ۹ میلیونی قیمت پراید

کاهش لحظه‌ای قیمت خودرو در بازار - افت ۹ میلیونی قیمت پراید

1 خرداد 1398
 • 37

مصوبه اخیر مجلس برای سپردن قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت و همچنین سیر نزولی نرخ ارز باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شد. این روند نزولی طوری است که برای خودروها نرخ لحظه‌ای تعیین می‌شود و البته خریداران فعلا دست نگه داشته‌اند.

مصوبه اخیر مجلس در مورد واگذاری قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت باعث شد تا قیمت خودرو در بازار با روند کاهشی روبه‌رو شود، از این رو قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای در حال ریزش است و خریداران برای خرید خودرو دست نگه داشته‌اند.

بررسی وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار نشان می‌دهد که قیمت هر دستگاه پژو 206 تیپ 5 از 130 میلیون تومان در روزهای گذشته به 122 میلیون تومان رسیده است. همچنین هر دستگاه پژو 206 تیپ 2 با قیمت 98 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود. قیمت ساندرو استپ‌وی نیز از 240 میلیون تومان به 215 میلیون تومان رسیده است.

قیمت پراید که در روزهای گذشته به 58 میلیون تومان رسیده بود امروز در بازار به 49 میلیون تومان رسیده است. در مورد تیبا صندوق‌دار نیز باید به کاهش 6 میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار و عرضه آن با قیمت 54 میلیون تومان اشاره کرد. قیمت تیبا 2 نیز با افت 6 میلیون تومانی به 62 میلیون تومان رسیده است.

در مورد پژو 405 نیز که قیمت آن در بازار تا 90 میلیون تومان هم بالا رفته بود، باید بگوییم که این خودرو امروز در بازار با قیمت 83.5 میلیون تومان عرضه می‌شود. سمند LX نیز کاهش قیمت 5.5 میلیون تومانی را تجربه کرده و در حال حاضر با قیمت 84.5 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

در مورد پژو پارس نیز باید به افت 7 میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار و عرضه آن با قیمت 103 میلیون تومان اشاره کنیم.

* افت قیمت خودروهای مونتاژی

کاهش قیمت علاوه بر خودروهای داخلی در مورد خودروهای مونتاژی نیز اتفاق افتاده به طوری که قیمت پژو 2008 از 480 میلیون تومان به 360 میلیون تومان رسیده است. قیمت سراتو سایپا نیز که در بازار تا 400 میلیون تومان بالا رفته بود حالا به حدود 300 میلیون تومان رسیده است.

قیمت هایما S7 نیز از 400 میلیون تومان در روزهای گذشته به 315 میلیون تومان در روز جاری کاهش پیدا کرده است. جک S5 نیز با کاهش قیمت 65 تومانی روبه‌رو شده و در حال حاضر با قیمت 315 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.

قیمت سیتروئن C3 نیز از 520 میلیون تومان به 420 میلیون تومان در بازار کاهش یافته است.

* قیمت‌ها لحظه‌ای ریزش می‌کند

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در مورد افت قیمت خودرو در بازار به خبرنگار فارس با بیان اینکه قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای در حال ریزش است، گفت: هر چند عده‌ای در مقابل این کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند و قصد دارند خودروهایشان را با نرخ بالا به فروش برسانند، اما خریداری برای این خودروها وجود ندارد.

وی تصریح کرد:‌ در حال حاضر خریداران دست نگه داشته‌اند و منتظرند تا کاهش بیشتری در قیمت خودروها اتفاق بیفتد.

مؤتمنی با تأکید بر اینکه شورای رقابت باید قیمت خودروها را تعیین کند و درصد معقولی به عنوان سود خودروساز در نظر گرفته شود، اظهار داشت: حذف قیمت خودرو از روی سایت‌های فروش اینترنتی نیز اقدام مثبتی بود که در کاهش قیمت خودرو تأثیرگذار بوده است.به گفته وی، بحث بازگشت دوباره شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو تأثیر قابل توجهی بر قیمت خودروها در بازار داشته و روند کاهشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

* ادامه کاهش یک تا 3 میلیونی قیمت‌ها در هر روز

وی پیش‌بینی کرد: روند کاهشی قیمت خودروها در بازار همچنان ادامه داشته باشد به طوری که هر روز شاهد کاهش یک تا 3 میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی در بازار باشیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای در بازار مشخص می‌شود و قیمت هر لحظه با 10 دقیقه پیش از آن فرق دارد، گفت: کاهش نرخ ارز نیز بر روند افت قیمت خودرو تأثیرگذار بوده است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر خرید و فروش در بازار خودرو متوقف است و بازار تقریباً تعطیل شده است.

وی ادامه داد: پراید به عنوان یکی از پرفروش‌ترین خودروها روز گذشته قیمت 49.5 میلیون تومان را تجربه کرد ولی امروز با وجود کاهش قیمت‌ها فعلاً خریداری ندارد و مشتریان همچنان منتظر کاهش دوباره قیمت‌ها هستند.

 با توجه به اینکه وعده خودروسازان و وزیر صنعت برای ساماندهی بازار و کنترل قیمت‌ها عملی نشد، مجلس در مصوبه جدیدی، قیمت‌گذاری خودروها را دوباره به شورای رقابت سپرد و به این ترتیب خودروسازان دیگر نباید تعیین‌کننده قیمت باشند.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت روز گذشته گفت: موضوع قیمت‌گذاری خودروها در شورا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.نظرات

 • سید سید (5 خرداد 1398 ساعت 01:26)

  آقایون اجازه بدید واقعیتی رو برای شما روشن کنم کار من تحلیل بازاره ۱۵ساله دارم تحقیق میکنم و رو هوا حرف نمیزنم. کشور چین یکی از بزرگترین وارد کننده طلا در جهانه وخیلی وقتها مثل سال ۹۱تا۹۲واردات طلا رو دوبرابر کرده وبه هیچ کجا هم گزارش نداد. وهمه چیز گران شداون سالها آقای احمدی نژادهم متوجه نشد وگفت پراید کیلویی چند تا سال ۹۳که طلا ها رو چین فروخت وشد رکود بازار برای همه کشورها کشور چین نه ایران بلکه در تمام کشورها همین کارو میکنه در امریکا در فرانسه در ترکیه وبقیه کشورها وانوقت مردم را بجان دولتها می اندازه در کشور ما چین بتوسط چند نفر از بانک مرکزی فقط یکبارش بمقدار ۶۱ تن طلاخرید بنظر شما این چند نفر برای خودشان ۶۱تن طلا خریدن نه برای یه کشور بود حالا سوال چرا بانک مرکزی ۶۱ تن طلا به چند نفر داده این نشان دشمن داخلی نیست؟بگذریم چین طلارو از ۱۰۰ت رساند به ۱۷۰ت ولی از اونجایی که ما مردمی داریم که چیزی گران بشه بیشتر میخرند. طوری شد که طلااز۱۷۰رسید به۵۰۰ببالا یعنی دهان چین از تعجب باز ماند چی ازاین بهتر چین راه چند ساله را چند ماهه پیمود و شروع کرد حالا بفروختن طلا به ایران تا شد ۳۰۰ت چقدر سود کرد؟؟ودوباره مردم باز برای خرید صف کشیدن تا جیب چینی ها خوب پر بشه نتیجه شد دلار ۱۵۰۰۰ت وحالا باز خیلی ها در داخل اجازه نمیدن دلار بریزه به ۷۰۰۰ت ونتیجه میشه پراید ۲۲م صادر بشه چه ایرانی بخرد یا نخرد۵۹. م پس باید جلوی صادرات گرفته بشه وقیمت دلار ثابت ۴۲۰۰ت. ببینید چرا اجازه میدن قیمت دلار بالا بره ایا میدانستید همین چین در دنیا قیمت دلارو بهمراه اونهایی که دلار وطلا احتکار میکنند نه ایران بلکه تمام کشورها بالا میبرند. دلیلش اینه که با فروش طلا دلارو احتکار میکنه امیدوارم کسی بتونه با تدبیر جلوی افزایش طلا ودلارو نه در ایران بلکه در تمام کشورها بگیره ۰روزی بود مردم به جبهه ها می رفتتند برای دفا ولی حالا به دشمن کمک میکنند برای اینکه دلآر گران بشه سود کنند ۰۰۰۰

 • خدالعنتش کنه که بخره خدالعنتش کنه که بخره (4 خرداد 1398 ساعت 20:29)

  بخدامردنیستین اگه بخریداونی نیازداره هم بخره اززن کمتره خجالت بکشیدتاکی میخایین خفت بارتون کنن

 • فرزاد فرزاد (4 خرداد 1398 ساعت 00:26)

  اگر یک ایرانی وطنپرست در راس امور اقتصادی کشور بود الان قیمت این خودروها در بدترین حالت ممکن زیر ۵ میلیون تومن بود بجز پرآید که باید زیر یک میلیون می‌بود.

 • وحیدی نیا وحیدی نیا (3 خرداد 1398 ساعت 17:36)

  تازمانی که مردم ما برا خرید خودرو که قیمت کذایی داره وسه برابر قیمت اصلی به این آشغالهای بدون کیفیت هجوم میبرند وضعیت همینه.فقط اتحاد نخریدن چاره کاره چون جزایرانی هیچ کشوری بابت این فرقونها پول نمیده وصادرات هم نداره پس اگر نخرند روی دستشان میماند.

 • رضا رضا (2 خرداد 1398 ساعت 15:46)

  قیمت ساینا با رینگ آلمونیوم در بازار و کارخانه

 • سجاد سجاد (2 خرداد 1398 ساعت 12:32)

  خدا وکیلی اگه مردم ایران بجا صف کشیدن چیزی که گرون میشه ،،پا پس بزارن و نخرن ،،قیمتها رو مث کشورهای دیگه زیر قیمت اولش هم میارن

 • محمد رضا محمد رضا (2 خرداد 1398 ساعت 05:00)

  سلام بر خوانندگان محترم ، درخصوص واردات خودرو دست دوم ، میخواستم عرض کنم که ، اگر چنانچه بدرستی سازمان دهی شود و به قیمت پایین بدست مصرف کننده برسد فکر خوبیه

  ولی چنانچه منافع شخصی در کار باشد وبا قیمت های فضایی بدست مصرف کننده برسد باز نتیجه مثبتی نخواهد داشت.وهبچ دردی را دوا نخواهد کرد. با تقدیم احترام

 • علی علی (2 خرداد 1398 ساعت 02:16)

  باسلام به همگی فروش فوری سایپادروغه یاموفق نمیشیدثبت نام کنیداگرموفق بشیدخودرویی درکارنیست من خودم اسفندثبت نام کردم یک ماهه ولی ازخودروخبری نیس هیچکی جوابگونیست

 • حاج سالار حاج سالار (2 خرداد 1398 ساعت 02:01)

  درسته همیشه گفتیم کشورهای دیگر یا دشمنان نمیتوانن کشور ایران را نابود کنن ولی خودمان واقعا کشورمون رو نابود کردیم با این نرخ ها که روز به روز بالا میرود و روزگار ما ایرانیان بدتر از دیروز میشود

 • داود داود (2 خرداد 1398 ساعت 01:58)

  وزیر پیشین صنعت . شریعتمداری باید محاکمه بشه چرا دامادش در زمان او مازراتی پورشه بنز و موتورسنگین وارد کرده با رانت کی وارد کرده .وزیر سابق صنعت و کنونی کار ورفاه باید توضیح بده چرا دامادش اقای رضوی خودروی لوکس وارد کرده چرا تو رسانه از وزیر انتقاد نمیشه

 • ساسان ساسان (2 خرداد 1398 ساعت 01:54)

  سلام.خدایی اینا واقعا فک کردن مردم ****** هنوز من معذرت میخوام که اینو گفتم ولی واقعا مردم **** فرض کردن دیگه همه میدونن چه خبره.البته این تو این مملکت شده یه روال همین ماشین بیست میلیونه البته که همینم زیادشه واسه یه اشغال بعد میرسوننش پنجاه میلیون بعد هی بالا پایین میرنو میگن مجلس ورود کرده فلانجا ورود کرده و یه منتیم سر مردم میزارن بعد پنجاه میلیون رو چند میلیون کم میکننو میگن دیدین ماشینو ارزون کردیم.بابا گندشو بالا اوردین.همش نقشه از پیش تعیین شدس و همش بازیه سیاسیه طبق هدف از پیش تعیین شده که همشونم خبر دارن اول میان شورای رقابت رو حذف میکنن البته همین شورای رقابتم شریکه این وسط بعد بازار میپیچه تو هم و میکشونن بالا قیمتا رو بعد باز طبق نقشه شورای رقابت برمیکرده و میشه قهرمانِ منافع مردم.البته تنها چیزی که این وسط مهم نیست مردمه.

 • داوو داوو (2 خرداد 1398 ساعت 01:53)

  ۹میلیون ارزون نشده.پراید ۵۱میلیون بود الان ۴۹/۵شده اون پرایده ۱۱۱بود که ۵۹ بود شده۵۶ تومان . اطلاع رسانی درست انجام بدین

 • Moien Moien (2 خرداد 1398 ساعت 01:51)

  واقعا متاسفم برای سایت ها و صدا و سیما و تمامی روزنامه ها و ... که دارین بزرگ ترین خیانت ها رو به کشور میکنین و اخبار دروغ و چرت تحویل مردم میدین........تاسف تاسف تاسف برای مملکتم که به جای آدم داره گوسفند تربیت میکنه که فقط بخوره بپوشه بکنه...حق فکر کردن نداشته باشه

 • محمد رضا محمد رضا (1 خرداد 1398 ساعت 23:57)

  وقتی با این نوسانات قیمت ها مواجه میشویم شوک وجودمان را فرامیگیرد وبرنحوه زندگی ، طرز برخورد روح و روانمان تاثیر منفی میگذارد، بسه دیگه با این قیمت های کاذب با اعصاب مردم بازی نکنید. امید از زندگیمون پریده واقعا موندیم که چه کار کنیم. ما برای نسل های آینده چه داریم بگیم.

  می گویند: « عقل سالم در بدن سالم است »
  وبرای پیشرفت جامعه عقل سالم لازم است .و باید در جامعه زمینه سالم بودن عقل را مهیا کرد.

  ما پیاده هستیم ، اینان سواره. هر چه میدویم به اون ها نمی رسیم ، همیشه نوزدهمون در گرو بیسته. و این بر عهده دولت است که اگر بخاد میتونه باکسانی که با افکار عمومی بازی می کنند وباعث تشنج جامعه میشوند برخورد جدی بعمل اورد.

  در هر کاری خدا را هم باید در نظر گرفت وبه یاد داشته باشیم که چند روزی در این دنیا مهمون هستیم وطبق آیه شریفه : «کل نفس ذائقه الموت » همه مون طعم مرگ را خواهیم چشید،
  سعی کنیم به همنوعان خود کمک کنیم وباعث لبخند وشادی همه بشویم. نمونه ای باشیم برای پیشرفت کشورمون. سر همدیگه کلاه نزاریم. با
  « حلوا ، حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه »
  شایسته است که از این دنیادست خالی نریم وتوشه ای هم برای ذخیره آخرت بر داریم.
  خدایا چنان کن سرانجام کار
  تو خشنود باشی و ما، رستگار
  با تشکر فراوان از مدیر محترم سایت

 • رحمان رحمان (1 خرداد 1398 ساعت 22:54)

  قیمت واقعی پراید 10 میلیون بیشتر نیست

 • خودرو خودرو (1 خرداد 1398 ساعت 22:51)

  خودرویی که یهویی 20 درصد افت کنه خودرو نیست .........

 • حمید حمید (1 خرداد 1398 ساعت 22:26)

  لطفا نخرید نخرید نخرید

 • آرمان رستمی آرمان رستمی (1 خرداد 1398 ساعت 22:09)

  دقیقا کدوم بازار که کاهش قیمت داشته؟بگید ما هم بدونیم خوب
  ولا بازاری خوزستان که رو به افزایش نه رو به کاهش

 • علی علی (1 خرداد 1398 ساعت 22:08)

  ملت ما اینقدر ***** تشیف دارن که در حال حاضر خوشحالند که مثلا قیمت پراید ۹تومن اومده پایین???? ولی حساب نمیکنن که قیمت همون پراید فَکَسَنی بدووووون علت بیش از ۳۰میلیون رفته بالا,بخدا قسم مقصر اصلی خودِ خودِ مردم هستند,وقتی میرَن ماشینی رو ثبت نام میکنن که معلوم نیست چه تاریخی,با چه کیفیت وبا چه قیییییمتی تحویل میگیرَن!!!!? خوب میخاستی اون گاری ساز بیاد به خودش سختی بده که مثلاً کیفیتِ خودرو بره بالا,ایمنی خودرو بره بالا,آپشن هاش بره بالا,قیمتش هم بیاد پایین,یا قیمتش نَره بالا????چرا باید به خودش سختی بده,بخدا قسم هییییییچ کجای دنیا همچین اتفاقها و حرکاتی رو در مردم نخواهید دید.پس مقصر مردم هستند,یه جایی خوندم که نوشته بود,رئیس اصلی هر تولیدی مشتری آن است,مشتری است که با پول خرج کردن در آن مکان مورد نظر,در آن تولیدی یا هر جا نیاز به فروختن اجناس از سوی سرمایه گذار است,اجازه میدهد چرخ آن صنعت در گردش باشد یا نباااااشد,مشتری است که به اختیار میتواند دست خود را در جایی دیگر در جیب ببرد و دیگر اجازه ندهد که آن صنعت رشد کند????* در حال حاضر شاهدیم که صنایع خودرو سازی رئیس های بسیاااااااااااار خوبی دارند و هرگز اجازه نمیدن که این صنعت داغون بِشه,چه بسا که فقط تیشه به ریشه خود و آیندگان میزنند,چرا باید اینطوری باشیم,چرا نباااااااید همانند کره و.....باشیم,چرا باید تعداد کشته شدگان جنگ تحمیلی ما در ۸سااااال کمتر از کشته شدگانِ جادههای ما باشه واقعا جای تاسفِ,چرا
  یه تَلَنگُر به خودمان نمیزنیم که حداقل خودروی صفر کیلومتر نخریم.تا زمانی که مردم در مقابل این خودرو سازان آماده و دست به جیب باشند و انتظار باز شدن سایت باشند که هر چه زودتر ثبت نام کنند هییییییچ چیزی عوض نمیشود که هیییچ بلکه اوضاع از این هم بدتر میشود,عذر میخام دوستان ولی واااااقعا برای اون افرادی که میرن ۵۰ میلیون بابت یه پراید میدَن متاسفم,اینان باعثُ بانی هممممه مشکلات این صنعت هستند چرا که اجازه نمیدَن این صنعت درجا بزنه و هیچ رشدی نداشته باشه,اینان باعثُ بانی رشد به اصطلاح صنعتی هستند کمتریییییین ایمنی و کشتار بالایی دارد,فردای قیامت پاسخگو خواهید بود,شک نکنید.پس بیخود تقصر رو گردن دولت,شورای رقابت,خودرو ساز, و....., و.....,و..... نندازید, از مااااااست که بر مااااااست. بَر قرار باشید. ????????

 • محمد رضا محمد رضا (1 خرداد 1398 ساعت 22:02)

  سلام.وقتی از خواب بیدار میشیم یه دفعه می بینیم که مثلا پژو ۲۰۶ تی ۲ شده ۱۰۰میلیون ویا تی۵ ۱۳۰میلیون یعنی در یک چشم بهم زدن ۳۰میلیون چاق شده و به مراتب برید به خودرو های رده بالا
  واقعا چه کسی در قیمت خودرو دستی داره که این قدر رو به جلو حرکت می کنه در حالی که ما در تامین مایحتاج اساسی زندگی موندیم.
  و نمیدونم خودرویی که از دست شرکت خارج شده چه کار کرده یا نکرده چرا قیمت آن نسبت به قیمت شرکت کهکشانی باشه
  برای این که واقعا میخانند قیمت خودرو را کنترل کنند ابتدا باید قوانینی تصویب بشه که قیمت بازار خودرو نباید از قیمت تمام شده شرکت بالاتر باشه ، در این صورت است که قیمت خودرو ، خود به خود پایین خواهد آمد