1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. پلیس راهور ناجا اعلام کرد : برگ سبز همان سند رسمی خودرو است

پلیس راهور ناجا اعلام کرد : برگ سبز همان سند رسمی خودرو است

20 تیر 1398
 • 16

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: برگ سبز پلیس راهور همان سند رسمی است که هزینه نقل و انتقال با این برگ چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌شود.

جنجال بر سر برگ سبزی که به عنوان سند از سوی پلیس راهور در هنگام خرید و فروش خودرو صادر می‌شد و هزینه‌ای که مالک برای ثبت سند در دفترخانه باید پرداخت می‌کرد دعوای حقوقی بین کانون سردفتران و پلیس راهور را رقم زد.

کشمکش تا جایی بالا گرفت که سر انجام مجلس وارد گود شد و با بررسی قوانین موجود آب پاکی را روی ابهامات به وجود آمده ریخت و حق را به نیروی انتظامی داد. براساس مکاتبه فرمانده ناجا و مجلس برگ سبزی که پلیس در هنگام خرید و فروش خودرو صادر می‌کند. قانونی است و ثبت خرید در دفتر خانه امری کاملاً اختیاری است.

ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که در جلسه شماره ۲۹۴ تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۸ به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی رسیده و مشروح مذاکرات نمایندکان محترم مردم و نماینده دولت در روزنامه رسمی شماره ۱۹۲۳۳ درج گردیده بیان می‌دارد، «نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هر گونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسایل نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.»

 

نقل و انتقال با برگ سبز تنها ۲۰۰ هزار تومان

سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ماده ۲۹ و موضوع قدیمی برگ سبز خودرو اظهار کرد: هرچند تمایلی ندارم به این پرونده دامن بزنم و یادآوری موضوعات قبلی را داشته باشم اما باید بگویم که ماده ۲۹ قانون صراحتاً گفته است سندی که پلیس ارائه می‌دهد به منزله سند رسمی است.

وی افزود: نقل و انتقال به وسیله سند راهور حدود ۱۵۰ هزار تومان انجام می‌شود و با موضوعات حاشیه‌ای مانند تعویض پلاک و غیره چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه یک نقل و انتقال با سند پلیس راهور می‌شود.

رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: اگر بعضی علاقه دارند به دفترخانه‌ها مراجعه کنند و سند دفترخانه ای که حدوداً سه میلیون تومان می‌شود بگیرند جای خود دارد ولی این به آن معنا نیست که سند پلیس اعتباری کمتر از سند محضرخانه داشته باشد.

ثبت خودرو در دفترخانه اختیاری است اما...

با توجه به همه این فراز و فرودهایی که بر سر این ماده قانونی بوجود آمده، با این حال در بازار خرید و فروش خودرو اتفاقات دیگری می‌افتد و بعضاً طبق روال قبل ادامه دارد. گرفتن سند و ثبت خرید خودرو در دفترخانه‌ها امری کاملاً قانونی و اختیاری است. در صورت استناد به همان برگ سبز در صورت وقوع دعوای قانونی دادگاه حکم را به نفع طرفی صادر می‌کند که سند ثبت شده دارد و نه سند تک برگی که پلیس راهور نسبت به صدور آن اقدام می‌کند. پس اگر خریدار هستید مختارید نسبت به ثبت رسمی هم اقدام کنیدتا به قول قدیمی‌ها کار از محکم کاری عیب نکند.

منبع مهر


نظرات

 • دقیق دقیق (22 تیر 1398 ساعت 08:02)

  چرا این مسخره بازی تمام می شود تا مردم تکلیفشان را بدانند از یکطرف میگویند برگ سبز سند رسمی هستو از طرفی میگویند مراجعه به دفتر خانه اختیاری هست دفتر داران هم مردم را به شک میاندازند که اگر شکایت شوئد آنکسیکه اوراق محضری دارد پیشگام است یعنی چه

 • صشسی صشسی (22 تیر 1398 ساعت 01:20)

  دفتر خانه مرجعش برای سند زدن مگه همون برگ سبز نیست. تا برگ سبز نباشه مگه دفترخانه می تونه سند بزنه. کدام دادگاه سندی رو که به پشتوانه برگ سبز نباشه رو قبول می کنه و ادعای جعلی بودن نمی کنه. به ما هم بگیدبریم اونجا

 • محمدرضا محمدرضا (21 تیر 1398 ساعت 21:10)

  سلام
  اگه میشد این متن را به صورت تصویری در رسانه ها و اخبار صدا و سیما پخش کنند چقدر عالی میشد

 • علیرضا اردلان علیرضا اردلان (21 تیر 1398 ساعت 15:58)

  توی این مملکت دوتا ارگان دولتی و قانونی که یکیش قوه قضائیه هست با هم دعوا دارن سر پول گرفتن و این وسط مردم باید ضرر کنن. واقعا چکار میکنن اینا با مملکت داریشون. میگن برگ سبز سند مالکیت هست ولی اگه بخوایی ماشین بفروشی به یکی که مال یه شهر دیگه هست نمیتونی بهش وکالت بدی که بره شهرش پلاک عوض کنه. حتما باید همراش بری به شهرشون.

 • مهدی رحمانی مهدی رحمانی (21 تیر 1398 ساعت 15:04)

  واقعا عالیه هم از نظر اقتصادی و هم از نظر وقت

 • وجدان داری وجدان داری (21 تیر 1398 ساعت 01:20)

  طبق قانون فقط دفاتر ثبت اسناد قانونی هستن نیروی انتظامی غیر قانونی هست فقط یه پول اضافه از مردم بدبخت میگیرن هر کس برا خودش قانون تعیین میکنه

 • داور داور (20 تیر 1398 ساعت 20:36)

  دیونمون کردید سر این مورد.باز چند وقت دیگه میگن حتما باید دفترخانه برید

 • داود داود (20 تیر 1398 ساعت 19:16)

  چرا با دست پس میزنین با پا پیش میکشین؟پول سند محضر و انتقالش به پول اضافه س و مردم از همین تردید و دو پهلو حرف زدن راهور میترسن که میرن دفتر خونه..راهور الان که مجلسم تایید کرده که نیاز نیست به دفتر خونه مرجعه کرد و سند سبزمالکیت خودرو محسوب میشه..با یه بخشنامه مقتدر و با حضور در صدا و سیما مشخصا تایید و تاکید کنه که نیاز به انتقال سند در دفتر خونه نیست جز هزینه اضافه پرداخت کردن نیست و مردمو مکلف و اجبار کنه که به هیچ وجه نیاز به سند محضری نیست ..تا مردم هم توس سرعت و هزینه تسهیل پیدا کنن..پس لطفا با یه بخشنامه کاملا مقتدر و اجرایی راهور محترم نسبت به این امر اقدام کنه لطفا..که هم به نفع مردم هم به نفع راهور میباشد.ضمن اینکه اسارت بروکراسی و پول مفت دفتر خونه از پروسه انتقال سند حذف و توی خرید و فروش خوردو تسریع حاصل میشه..

 • محمد محمد (20 تیر 1398 ساعت 15:51)

  مجری قانون که مجلس هستش وقتی تصویب میکنه که برگ سبز کاملا مورد تایید و به منزله سند هستش شما سایت محترم کار دات ار چرا این واما... رو در انتها اوردین...قطعا قوه قضاعیه هم از مصوبات مجلس تبعیت میکنه و پلیس هم بازوی اجرایی هر دو قوه هستش...با عرض معذرت...اگر منافعی از اون هزینه گزاف دفترخانه ها به شما هم میرسه بابت این و اما... پایان خبر!!! اون دیگه واگذارتون به وجدان و خدا.......

 • سامان سامان (20 تیر 1398 ساعت 13:23)

  جناب سردار عزیز من خودرو فروختم تعویض پلاک بنام خریدار خورده و 5 میلیون تومن پول خودرو مونده که سر سند باید بگیرم اگر خریدار نیاید سند بزنه من 5 میلیون تومن از شما کجا بیام بگیرم

 • Ali Ali (20 تیر 1398 ساعت 13:12)

  درود،عجب گیری کردیما مردم رو مثل اره وسط درخت نگه نداریدحرف آخر روبزنید.ما با برگ سبز پلیس موافقیم،تو کشورهای دیگه هم طبق پلاک صاحب وسیله مشخص میشه،دیگه اگه دادگاه برید فلان میشه و کارتون وسط معامله بیخ پیدامیکنه چیچیه؟آب پاکی رو بریزید روی دست دفتر ثبت تا مردم یک دل باشن فقط با برگ سبز معامله کنن،و ترسی نداشته باشن که فردا مشکلی براشون پیش میاد اگه ثبت نکنن

 • خالصی خالصی (20 تیر 1398 ساعت 12:42)

  هرزمانی که هزینه تعویض ملاک وصدور سند سبز نامتعارف گران میشود، از سوی پلیس راهور ،اعلام میشود که سند سبز همان سند رسمی خودرو مالک آن صاحب اصلی خودروست درحالیکه محضردارها باحمایت قوه قضائی میگویند باید نقل وانتقال در دفترخانه انجام گیرد ،اینجاست که سردرگمی خریدار وفروشنده به اوج خود میرسد

 • ناشناس ناشناس (20 تیر 1398 ساعت 11:57)

  سردار جون خودتم داری می گی به منزله سند رسمی است . پس خود و اصل سند رسمی نیست به منزله سند رسمی است یعنی مثل سند رسمی است که البته فقط خودتون بهش رسمیت می دین وگرنه ما هرجا می ریم می گن بنچاق سند ماشینتو بده لطفا دوباره شروع نکن این همه ماهارو سرگردون کردین بس نیست ؟

 • رضا رضا (20 تیر 1398 ساعت 11:42)

  یعنی پول بیشتر گرفتن از مردم.همون روال قبلی فقط هزینه برگه سبزو زیاد کردن. ما هم که احمقیم و نمیفهمیم.یعنی چی تو دادگاه حکم به دارنده سند ثبتی میدن؟ پس باز همه مجبورن به خاطر خیال جمعی برن محضر.از طرفی هم پول برگه سبزو چندین برابر باید پرداخت کنن. واقعاً مضحکه.

 • سید علی خاتمی سید علی خاتمی (20 تیر 1398 ساعت 10:48)

  سلام حدود یک سال است ماشین فروختم مقداری پولش را به شرط ثبت سند گذاشته حال ادعا میکنه برگه سبز دارم دیگر حاظر به پرداخت مابقی پول من نیست اخر این چه مملکت و قانونی است که ما داریم هر روز یک جور قانون این است عدالت علی

 • ترسو ترسو (20 تیر 1398 ساعت 10:14)

  خودت فهمیدی چی نوشتی !!!