1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. چرخش تمایل بازار خودرو در کشور به سمت خودروهای چینی مقرون به صرفه

چرخش تمایل بازار خودرو در کشور به سمت خودروهای چینی مقرون به صرفه

22 شهریور 1398
  • 0

شرایط فعلی بازار خودرو به گونه ای است كه پیش بینی را سخت و گاهی غیر ممكن می سازد.

در شرایط فعلی برای تحلیل قیمت خودرو باید گفت قیمت ارز نیمایی در تلاش است تا به قیمت ارز آزاد نزدیك شود و شاید این امر سبب گرانی قیمت ها شود. چنانچه قیمت ارز نیمایی که حدود 8000 تومان بود به محدوده ارز آزاد همان 11000 تومان خواهد رسید. با این حساب قیمت خودرو باید در حدود 35 درصد رشد نماید که در شرایط فعلی ثابت است اما در آینده افزایش می یابد و خودروسازان تحت فشار هستند و چاره ایی دیگر ندارند.

اما آنچه مسلم است در شرایط فعلی كه قیمت ها رشد چشمگیر داشته اكثر خریداران به دنبال شرایط اقساطی هستند چرا كه با توجه به شرایط تورمی باور دارند كه مبلغ پرداخت اقساط سالهای اینده با توجه به تورم نسبت به اقساط موجود به لحاظ ارزشی كاهش می یابد.

از سوی دیگر دغدغه اصلی خریداران بجز مساله شرایط فروش ، خدمات پس از فروش و تامیین قطعه می باشد كه این روزها برای اكثر نمایندگی ها كه واردات خودرو قطع شده سخت است. اما هنوز برخی خودروسازان كه تولید دارند سعی در تامیین مناسب قطعه یدكی در شرایط فعلی دارند كه همین امر باعث شده بسیاری از خریداران خودروهای وارداتی توجه خود را به سمت چینی های مونتاژی چون چری که در ایران دارای جوینت ونچر هست و یا جک به علت شرایط خوب فروش و تامین قطعات سوق دهند.

از سوی دیگر باید توجه داشت که با توجه به تورم موجود و افزایش هزینه های گوناگون ، هزینه های مازادی نیز بر خودروسازان تحمیل می شود که در نهایت بر قیمت تاثیر می گذارد.نظرات