1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. اعلام رسمی تولید و عرضهٔ بوگاتی شیرون سوپراسپرت + عکس

اعلام رسمی تولید و عرضهٔ بوگاتی شیرون سوپراسپرت + عکس

28 شهریور 1398
  • 0

 زمانی که بوگاتی با نسخهٔ اصلاح‌شده‌ای از شیرون رکورد سرعت 490 کیلومتر بر ساعت را به ثبت رساند، گفته شد که همین نسخه به‌عنوان شیرون سوپراسپرت تولید و عرضه خواهد شد و حالا این خبر رسماً توسط بوگاتی اعلام شده است. در جریان تور بزرگی که به مناسبت 110 سالگی بوگاتی برگزار شده است، رئیس شرکت آقای «استفان وینکلمن» در خانهٔ بوگاتی در مولشایم فرانسه پرده‌برداری بزرگی انجام داد. در این مراسم همان پروتوتایپ مشهوری که به سرعت 490 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرد به نمایش درآمده و گفته شد که برنامهٔ تولید تعداد محدودی از آن برای خریداران ثروتمند وجود دارد.

اعلام رسمی تولید و عرضهٔ بوگاتی شیرون سوپراسپرت.jpg
از این خودرو تنها 30 دستگاه تولید می‌شود که هرکدام 3.5 میلیون یورو قیمت دارند اما علیرغم این قیمت گزاف، همان شب یکی از این سی دستگاه در همان محل خریداری شد. به گفتهٔ خبرنگاران حاضر در این مراسم، خریدار ثروتمند این ماشین قرارداد خرید را دقیقاً روی پروتوتایپ نمایشی امضا کرده است؛ بنابراین هم‌اکنون فقط 29 دستگاه دیگر از این هیولای رکوردشکن برای خرید وجود دارد. این ماشین که رسماً شیرون سوپراسپرت 300 نام گرفته، به نسخهٔ قوی‌تری از موتور 8 لیتری W16 چهار توربوی بوگاتی مجهز است که چندی پیش در مدل چنتودیچی ارائه شده بود. این موتور برخلاف ادعای هنسی، 1600 اسب بخار قدرت دارد که 100 اسب بخار بیشتر از نسخهٔ معمولی شیرون است.

اعلام تولید و عرضهٔ بوگاتی شیرون سوپراسپرت.jpg
برای اینکه شیرون سوپراسپرت بتواند به سرعتی بیش از سرعت محدودشدهٔ 420 کیلومتر بر ساعت نسخهٔ معمولی دست پیدا کند، بدنهٔ آن اصلاح شده و آئرودینامیک آن بهبود یافته است. یکی از مهم‌ترین تغییرات این نسخه، اصلاح طراحی بخش عقبی آن است که به طول خودرو اضافه کرده و به همین دلیل روی پروتوتایپ آن نام مستعار لانگ‌تیل یا دُم کشیده گذاشته شده است. مشخصات دیگر شیرون سوپراسپرت که وینکلمن در مراسم رونمایی اعلام کرد رینگ‌های منیزیومی و بدنهٔ فیبر کربنی آن هستند. البته خطوط نارنجی‌رنگی که مثل ویرون سوپراسپرت روی نسخهٔ ویژهٔ رکورد زنی شیرون سوپراسپرت کار شده است، در 29 دستگاه تولیدی دیگر الزامی نیستند. علاوه بر این، خودروی رکوردشکن فقط یک صندلی داشت و به رول کیج مجهز بود اما سوپراسپرت 300 جاده‌ای از صندلی سرنشین برخوردار خواهد بود.

  تولید و عرضهٔ بوگاتی شیرون سوپراسپرت.jpg

بااین‌حال برای فهمیدن جزئیات و مشخصات کامل شیرون سوپراسپرت 300 باید همچنان صبر کنیم اما در حال حاضر حداقل میدانیم که این خودرو قطعاً به تولید خواهد رسید و صرفاً یک پروتوتایپ آزمایشی نیست؛ بنابراین برخلاف فورد GT تیونینگ‌شده‌ای که اوایل امسال در تگزاس به سرعت 483 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرد، شیرون سوپراسپرت 300 یک خودروی تولیدی خواهد بود پس دیگر نباید بر سر این موضوع که پادشاه سرعت خودروهای تولیدی کیست اختلاف‌نظر وجود داشته باشد زیرا شیرون لانگ‌تیل نه‌تنها خودرویی تولیدی است بلکه از فورد GT دو هزار اسب بخاری سریع‌تر هم هست.

اعلام رسمی تولید بوگاتی شیرون سوپراسپرت.jpg 

البته شرکت‌های هنسی، کوئنیگ‌زگ و SSC هم در تلاش هستند تا از مرز سرعت 300 مایل بر ساعت عبور کنند؛ بنابراین عنوان سریع‌ترین خودروی تولیدی دنیا که هم‌اکنون در اختیار شیرون سوپراسپرت 300 است، در معرض خطر قرار دارد. از سوی دیگر، در کتاب گینس هنوز هم رسماً کوئنیگ‌زگ آگرا RS این عنوان را در اختیار دارد زیرا این خودرو میانگین سرعت 447 کیلومتر بر ساعت را در هردو جهت مسیر به ثبت رسانده است درحالی‌که شیرون این کار را فقط در یک جهت انجام داده است. آگرا RS حدود دو سال پیش در بزرگراهی در نوادا این رکورد را به ثبت رساند ولی بوگاتی تخمین میزند که شیرون سوپراسپرت در همان بزرگراه می‌تواند به سرعت 515 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

 رسمی تولید و عرضهٔ بوگاتی شیرون سوپراسپرت.jpg
رئیس بوگاتی در مصاحبه‌ای با Motor1 فرانسه گفته است تولید شیرون سوپراسپرت 300 در سال 2021 آغاز می‌شود و برخلاف پروتوتایپ رکوردشکن که به سرعت 490 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کرد، حداکثر سرعت نمونه‌های تولیدی که به خریداران تحویل داده می‌شود به‌صورت الکترونیکی روی 440 کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود. احتمالاً به‌زودی اطلاعات بیشتری در مورد این هایپرکار خارق‌العاده منتشر خواهد شد که امیدواریم در بین این اطلاعات به قیمت لاستیک‌های میشلن پایلوت اسپرت کاپ 2 که به‌طور خاص برای شیرون سوپراسپرت 300 ساخته شده‌اند تا بتواند چنین سرعتی را تحمل کند هم اشاره شده باشد.

منبع پدال


نظرات