1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. انجمن خودروسازان ایران: بیان آخرین جزئیات از جایگزین پراید

انجمن خودروسازان ایران: بیان آخرین جزئیات از جایگزین پراید

18 مهر 1398
 • 4

دبیر انجمن خودروسازان گفت: قراردادهای لازم با قطعه‌سازان بسته شده و پروسه مرتبط با پلتفرم جدید سایپا در مراحل نهایی است.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در خصوص جایگزین پراید گفت: سایپا در حال کار کردن روی یک پلتفرم است و جایگزین پراید قرار است سال 99 عرضه شود. در بازدیدی که از مرکز تحقیقات این خودروساز داشتم مشاهده کردم که سایپا روی پلتفرمی کار می‌کند که در مراحل نهایی قرار دارد ضمن این که قراردادها نیز با قطعه‌سازان بسته شده است.

قیمت خودرویی که جایگزین پراید خواهد شد قطعا از نمونه فعلی گران‌تر است اما رقم آن هنوز مشخص نیست. مردم از خودروهایی مانند پراید و پژو 405 خسته شده‌اند و باید خودروهای جدید با تکنولوژی جدید جایگزین این محصولات شوند. علاوه بر این امکان اجرای استانداردهای جدید 85 گانه به صورت کامل روی این دو خودرو وجود ندارد.وی ادامه داد: وزاتخانه به شدت سیاست داخلی‌سازی در صنعت خودرو را در پیش گرفته و می‌توان گفت به طور متوسط روی کلیه خودروها 75 درصد داخلی‌سازی داشتیم.

باید این میزان طی 2 سال به 80 درصد داخلی‌سازی برسد و این قضیه مربوط به همان سیاست جدید وزارتخانه است. در مورد میزان داخلی‌سازی پراید باید به مقدار ارزبری اشاره کرد و هر دستگاه از این خودرو تقریبا هزار دلار ارزبری برای قطعه‌سازان دارد. میزان آن برای کارخانه تولید نیز حدود 500 دلار است و به طور کلی تولید یک دستگاه پراید 1500 دلار ارزبری دارد.

دبیر انجمن خودروسازان در پایان اظهار کرد: اگر به دو سال گذشته بازگردیم، کلیه اقلام در زمینه گران شدن قطعا بیشتر از خودرو بوده است. صنعت خودرو در تلاش است تا با افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها، افزایش قیمت را نداشته باشد. اما زمانی که قیمت آلومینیوم 4 برابر یا فولاد 3 برابر می‌شود نمی‌توان کاری کرد. ما قبول داریم که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده اما راه چاره‌ای وجود ندارد.نظرات

 • ali ali (19 مهر 1398 ساعت 16:59)

  چرا نظرات رو منتشر نمیکنید لطفا نظرات مردم رو سرکوب نکنید.

 • سعید سعید (18 مهر 1398 ساعت 22:23)

  الان ما میگیم اوه سایپا می خواد بعد از سال ها یه ماشین با کلاسی تولید کنه حتما قیافش هم خیلی جذابه برای مشتریان اون وقت که امد تا قیافش مثل خودرو پیکی یا سایناست خخخخخخخخخخخخخ

 • رضا رضا (18 مهر 1398 ساعت 20:11)

  اصلا قیمت فولاد 20 برابر هم بشه بازم تو قیمت ماشین تاثیر چندانی نداره الان قیمت بهترین فولاد 28 هزارتومن هر کیلو هستش اگه 1 تن بهترین فولاد رو فرض کنیم میشه میشه 2 میلیون و هشتصد هزار تومن .لی قیمت ماشین تا اینجا 3 برابر شده چرا؟
  مواد اولیه تاثیری در قیمت خودرو نداره.

 • رضا رضا (18 مهر 1398 ساعت 12:24)

  به همین راحتی میگین چاره ای ندارید مردم در فشار هستن و ماشینی رو که با ۴۰ میلیون میتونستن تهیه کنن حالا با ۱۲۰ میلیون تهیه میکنن آقای دبیر الکی خودروسازان
  فقط بفکر منافع خودتون هستید که اونم با دادگاه خودروسازان و محکومیتشون خداروشکر واقعیت پیدا کرد
  بازم دست آقای رییسی درد نکنه