1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. لاستیک‌هایی که آج خود را برای زمستان آماده می‌کنند!!

لاستیک‌هایی که آج خود را برای زمستان آماده می‌کنند!!

23 آبان 1398
  • 0

نظرتان درباره این ایده که تایرها به‌صورت خودکار سطح خود را برای حرکت در زمستان آماده کنند، چیست؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید کمپانی کیو-تایر چنین تکنولوژی را ابداع کرده است.

دانشمندان آمریکایی در این شرکت تایرهای هوشمندی تولید کرده‌اند که آج‌های آن درمواقع موردنیاز برجسته می‌شوند تا اصطکاک بیشتری با سطح ایجاد کنند.

این تایرها قابلیت استفاده در انواع خودروهای سبک و سنگین را خواهند داشت اما ویژگی متمایز آنها این است که هنگام بارش برف و یخ‌ زدگی سطح جاده،‌ آج‌های هوشمند آن خارج می‌شود و زمانی که نیازی به آنها نباشد، در تایر فرو می‌روند.

دانشمندان برای خارج شدن آج‌ها ، سیستم کیسه‌های کوچک هوا را در تایر نصب کرده‌اند که درمواقع ضروری موجب خارج شدن آج‌ها می‌شود.

سیستم ویژه به‌کاررفته در این تایرها به‌گونه‌ای است که پس‌از حدود ۵۸‌بار برجسته شدن آج‌ها، کیسه‌های هوای کوچک آن باید باردیگر پر از هوا شوند. البته در تایرهای عادی لایه‌ای از هوا وجود دارد که به کاهش ضربه حاصل از فشارها و تکان‌ها به خودرو کمک می‌کند.

اما در تکنولوژی کیو-تایر از دولایه هوا استفاده می‌شود. این فناوری می‌تواند آج لاستیک را حدود ۱.۵میلی‌متر از سطح تِرِد جدا کرده تا چسبندگی بیشتری را ایجاد کند. جالب آن‌که پیش‌بینی می‌شود در ایالاتی نظیر اوهایو، واشنگتن، اوراگان و مونتانا قوانین استفاده از این تایرها تصویب شود.

با این تکنولوژی می‌توان ایمن‌ترین تایرهای جهان را تولید کرد، زیرا هرساله در شرایط یخبندان بسیاری از خودروها دچار تصادفاتی می‌شوند که عامل اصلی آن‌ها عدم چسبندگی به سطح جاده است.

البته بدون‌شک استفاده از این فناوری در وهله اول هزینه‌های تولید را به شدت بالا خواهد برد، اما اگر در درازمدت این فناوری تجاری شود، انتظار می‌رود قیمت تمام‌شده تایرهایی را که از تکنولوژی کیو-تایر استفاده می‌کنند، کاهش یابد.

البته نباید فراموش کرد بسیاری‌از مشتریان این تایرها افرادی هستند که ترجیح‌ می‌دهند از تایرهای چهارفصل استفاده کنند.نظرات