1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. رئیس سازمان ملی استاندارد: کیفیت بنزین عامل آلودگی هوا نیست

رئیس سازمان ملی استاندارد: کیفیت بنزین عامل آلودگی هوا نیست

11 آذر 1398
 • 2

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: آزمایش های سازمان ملی استاندارد و سایر سازمان های مرتبط و مسوول نشان داده بنزین تولیدی کشور از نظر کیفی هیچ مشکلی ندارد و نمی توان از آن به عنوان عامل آلودگی هوا یاد کرد.

نیره پیروزبخت درارتباط با آلودگی این روزهای هوای پایتخت و کلانشهرها، افزود: آنچه این روزها به تشدید آلودگی هوای پایتخت دامن زده، پدیده وارونگی هواست، هرچند همانطور که بارها اعلام شد، عمده خودروهایی که اکنون در کشور تردد می کنند، قدیمی اند و چنانچه بنزین باکیفیت دریافت کنند، به آلایندگی خود ادامه خواهند داد.

 2.jpg

وی ضمن انتقاد از چگونگی استفاده از خودرو در کشور، تاکید کرد: هرچند بخشی از این موضوع به کمبود وسایل حمل و نقل عمومی مربوط می شود، اما باید فرهنگ عمومی استفاده از خودرو تغییر کرده و مردم در طول روز زیاد از ‌ وسایل نقلیه شخصی استفاده نکنند.

پیروزبخت یادآور شد:‌ تمهیداتی از نهم آذر ماه جاری اندیشیده شده از جمله تعطیلی مدارس و اجرای طرح زوج و فرد، همچنین بهبود شرایط جوی، موجب کاهش سطح آلاینده ها در سطح پایتخت شد.

وی همچنین با اشاره به قدیمی بودن عمده کامیون های مورد استفاده در ناوگان حمل و نقل، افزود: تردد این وسایل نقلیه دودزا به‌ ویژه در ساعت‌های شب، موجب تشدید آلودگی شده و پدیده وارونگی هوا بیشتر نمایان خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد:‌ خروج چهار نوع خودرو شامل سه مدل پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید که به دلایل زیست محیطی و ایمنی و با تصمیم شورای عالی استاندارد اتفاق افتاده، که این امر از میزان آلایندگی‌ها خواهد کاست.

مطابق مصوبه ۱۸ آبان شورای عالی استاندارد، تولید پراید و پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس از خرداد سال ۱۳۹۹ متوقف می شود.

 

منبع ایرنا


نظرات

 • مجتبی مجتبی (12 آذر 1398 ساعت 12:17)

  سلام.
  عجیبه ! پس علت آلودگی هوا چیه ؟
  کیفیت سوخت و بنزین باعث آلودگی نیست ولی فکر کنم علت کیفیت دوده سوخته که باعث آلودگیه !

 • سعید سعید (11 آذر 1398 ساعت 19:21)

  پس اگر مال بنزین نیست پس مال چیه که هوا الوده میشه حتما مال بنزین است .