1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه
  4. تعیین مالیات و عوارض خودرو برای سال 99 + جدول

تعیین مالیات و عوارض خودرو برای سال 99 + جدول

15 دی 1398
  • 1

امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نامه ای، نحوه و میزان مالیات انواع خودروهای تولید داخل و وارداتی را برای اجرا ابلاغ کرد.

در این نامه آمده است: در اجرای مواد 42 و 43 قانون مالیات ارزش افزوده، مصوب 1387 و ماده 17 قانون مالیات‌های مستقیم، بهای فروش انواع خودروهای تولید داخل و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی انواع خودروهای وارداتی که مبنای محاسبه مالیات و عوارض موضوع مواد ذکرشده و همچنین حق ثبت موضوع ماده 123 اصلاحی قانون ثبت قرار می‌گیرد به شرح جداول ارسال می‌شود.

1- بهای فروش مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقالات خودروهای تولید داخل

2- مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه نقل و انقال خوردهای وارداتی

3- بهای فروش مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالیانه خودروهای تولید داخل

4- مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری و عوارض سالیانه خودروهای وارداتی با رعایت نکات ذیل (جهت اجرا در سال 99 برای خودروهای تولید و مونتاژ داخل و سال 2020 میلادی برای خودروهای وارداتی) ارسال می‌شود.

الف) با توجه به تبصره یک ماده اصلاحی قانون ثبت، مبنای وصول حق ثبت در مورد انواع خودروهای سبک و سنگین اعم از سواری و غیرسواری تولید داخل یا وارداتی حسب مورد مأخذ محاسبه مالیات نقل و انتقال با درنظر گرفتن تقلیل مصرح در ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.

ب) مالیات، عوارض و حق ثبت سایر انواع خودروهای خاص و خدماتی که لوازم و تجهیزاتی از قبیل جرثقیل، بالابر، بنکر و میکسر بر روی آنها نصب شده است، براساس بهای فروش و یا مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی تعیین شده برای خودروهای مربوط با توجه به نوع، تیپ، مدل و شاسی آن از ردیف‌های مندرج در جداول مذکور قابل محاسبه و وصول خواهد بود.

ج) در اجرای تبصره 6 ماده 42 قانون ذکر شده، قیمت فروش انواع خودروهای تولید با مونتاژ داخل و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی انواع خودروهای وارداتی که حسب مورد، بعد از تاریخ مقرر در تبصره مذکور تولید و یا به کشور وارد می‌شوند، توسط دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی این سازمان اعلام می‌شود.

همچنین از آنجایی که ارزش و مدل سال اعلام شده در جدول 3 و 4 مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین مطابق ارزش مندرج در جدول یک و 2 مربوط به مالیات نقل و انتقال انواع خودرو بوده، مقتضی است برای اخذ مالیات و عوارض شماره‌گذاری خودروهایی که مدل سال آنها در جدول یک و 3 فاقد ارزش بوده، مراتب از دفتر مذکور استعلام شود.

اطلاعات کامل مربوط به بهای فروش و نقل و انتقال خودرو ساخت داخل و وارداتی برای سال 99 بهای فروش و نقل و انتقال خودرو ساخت داخل و وارداتی برای سال 99 را اینجا دریافت کنید.

 

 نظرات

  • Ali Ali (15 دی 1398 ساعت 11:25)

    بنده در سال نود و پنج یک خودرو به ارزش یکصد و بیست میلیون تومان خریدم آن موقع حقوق بنده حدود سه میلیون و هفتصد هزار تومان بود سال گذشته عوارض شهرداری حدود صد و پنجاه هزار تومان بود امسال شد سیصد و هفتاد و پنج هزار تومان در حالیکه به زحمت حقوق بنده به چهار میلیون تومان رسیده است اینکه عوارض شهرداری بر اساس قیمت ماشین محاسبه میشود عین ظلم است عوارض شهرداری بیشتر بابت ساخت و تعمیر جاده و معبر ها می‌باشد استخدام آنها هم بیشتر بر اساس وزن ماشین و میزان تردد هست وزن ماشین بنده با وزن یک پیکان برابر است چرا باید این همه اختلاف باشد ماشینی که بنده بعد از سالها کار و صرفه جویی و پس انداز خریدم البته دو برابر یک کشور اروپایی یا کشورهای همسایه پول دادم بیشتر برای مشتری های کم درآمد آن کشورها ساخته شده بنده هم شخص ثروتمندی نیستم
    اینطور قیمت گذاری درست مثل این است که نرخ اجناس بر اساس در آمد اشخاص تعیین شود مثلاً وقتی شما برای خرید نون به نونوایی مراجعه می کنید نانوا از شما اول درآمد تان را سوال کند بعد قیمت نون را بر اساس میزان درآمد تان تعیین کند