1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. چه راهکارهایی را برای کاهش هزینه تمام شده تولید خودرو می توان بکار برد؟

چه راهکارهایی را برای کاهش هزینه تمام شده تولید خودرو می توان بکار برد؟

3 بهمن 1398
  • 0

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد: روش های مختلفی برای کاهش قیمت تمام شده خودرو وجود دارد و یکی از اقدامات، حرکت به سمت موج چهارم انقلاب صنعتی و دیجیتالی شدن پروسه های تولید است.

سعید مدنی درخصوص راهکارهای کاهش هزینه تمام شده پایه خودرو اظهار داشت: شرایط کشور ما خاص و متفاوت از شرایط باثبات کشورهایی است که با ظرفیت های بالا در خودروسازی فعال هستند. نوسانات سریع نرخ ارز و نرخ تورم هر برنامه ریزی را با شکست مواجه می کند و یا از تاثیرپذیری آن می کاهد.

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا گفت: علیرغم تمام مشکلات، کاهش هزینه تمام شده بخشی از برنامه های تمام خودروسازان و بنگاه های اقتصادی به منظور بقا در بازار رقابتی است، بخصوص اینکه میزان تولید خودرو در دنیا بیش از نیاز و در واقع عرضه بیش از تقاضا است.

مدنی گفت: روش های مختلفی برای کاهش قیمت تمام شده خودرو وجود دارد. کشورهای پیشرفته وارد موج چهارم انقلاب صنعتی و دیجیتالی شدن پروسه های تولید شده اند؛ یکی از مشخصه های موج چهارم انقلاب صنعتی کاهش قیمت تمام شده است و یکی از کارهایی که باید در کشور ما انجام شود حرکت به سمت موج چهارم انقلاب صنعتی است.

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا افزود: راهکار دیگر، تجمیع خرید ها است. اگر بین خودروسازان کشور بخصوص 2 خودروساز بزرگ، هماهنگی لازم در جهت تامین و خرید قطعات انجام شود با تجمیع خرید ها می توان از تخفیف های ویژه ای برخوردار شد.

مدنی گفت: اعطاء پیش پرداخت برای خریدهای اولیه قطعه سازان یکی دیگر از راهکارها در این خصوص است تا این فعالین صنعتی در برابر نوسانات نرخ ارز ایمن تر باشند. اگر نقدینگی خودروسازان اجازه دهد و پیش پرداخت خودروسازان برای خرید مواد اولیه قطعه سازان کافی باشد این موضوع امری موثر در تثبیت قیمت ها خواهد بود.

وی افزود: راهکار دیگر در جهت کاهش قیمت تمام شده خودرو، انجام فعالیت های مهندسی است. در مهندسی ارزش، بر روی کاهش قیمت تمام شده کار می شود. امروزه به شدت نیازمند این فعالیت هستیم و توانمندی آن در شرکت های خودروسازی وجود دارد. خودروسازان می توانند با ارائه طرح های جدید در جهت کاهش هزینه تمام شده قدم بردارند؛ چنین تجربیاتی را در گذشته و در دهه 80 درخصوص آنتن پراید و تغییر در فیلتر بنزین و ... داشته ایم.

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا افزود: نکته بعدی در جهت کاهش قیمت تمام شده، به کار گیری قطعه سازان و کلیه پرسنل در فعالیت های نظام پیشنهادات با رویکرد کاهش قیمت است. نظام پیشنهادات در ژاپن به خوبی جواب داد و قطعا در ایران نیز می تواند بسیار موثر باشد.

مدنی در پایان گفت: در کنار تمام این فعالیت ها می بایست حباب بازار را که گهگاه به دلیل فضای روانی ایجاد می شود اصلاح کرد.نظرات