1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. توجه کنیم که در شرایط برفی چگونه رانندگی کنیم؟

توجه کنیم که در شرایط برفی چگونه رانندگی کنیم؟

4 بهمن 1398
  • 0

در روز های برفی باید در رانندگی دقت بیشتری داشته باشیم و یکسری نکات را در جهت ایمنی بیشتر رعایت کنیم.

برای رانندگی در پاییز و زمستان باید قبل از نزول برف، سرما و گرفتار شدن در یخبندان- به خصوص در جاده ها- پیش بینی های لازم را اتخاذ کرد تا ضمن جلوگیری از بروز سوانح دلخراش از ماندن در سرما و یخبندان، مصون بود. همچنین رانندگی در مه و برف و باران و یخبندان نیازمند تدابیر و مهارتهای خاص در هدایت خودرو است.

اقدامات خطر آفرین نه تنها امنیت خودمان را تهدید می کند که می‌تواند برای اطرافیان و خودرو های دیگر هم پیامدهای چبران ناپذیری داشته باشد. بنابراین رانندگی در برف و در طول یک سفر زمستانی، نیاز به احتیاط بیشتری دارد.

چطور برای رانندگی در برف، پیش از آغاز سفر آماده شویم؟

از جمله پیش بینی های لازم برای آغاز یک سفر زمستانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- چکاپ خودرو: هر چند این مورد برای هر سفری و هر فصلی لازم است اما اهمیت آن برای سفر زمستانی چند برابر است.

2- تهیه لوازم شخصی لازم: بدیهی است لباس گرم و پتو برای سفر زمستانی با خودرو ضروری است. همچنین همراه داشتن چند گونی هم می‌‌تواند زمانی که سطح جاده یخ زده است مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. همراه داشتن تنقلات، آجیل و نوشیدنی گرم هم در مسیر های سرد و برفی بسیار لازم است.

3- تهیه لاستیک سالم و مناسب: لاستیک ها انواع گوناگونی دارند. تفاوت اصلی شان در آج آن ها است. اما عملکرد ان ها در سطوح یخی و لغزنده تفاوتی ندارد. در این شرایط حتما باید از لاستیک های میخ دار یا زنجیر چرخ استفاده شود. همچنین لاستیک های رادیال هم مناسب چهار فصل سال هستند و می‌توانید برای امنیت بیشتر از آن ها استفاده کنید.

4- بررسی پیش بینی‌های آب و هوا: این مورد به ویژه در زمستان ضروری است اما با این حال باز هم ممکن است که پیش بینی ها کمی تغییر کنند. این آگاهی از آب و هوا پیش از سفر، موجب می شود که چه به لحاظ تجهیزات و چه به لحاظ روانی آماده تر باشید.

 

آغاز بارندگی:

یکی از خطرناک ترین شرایط جاده ها، زمان آغاز بارش است. با آغاز بارندگی، قطرات باران با گرد و خاک و آثار باقیمانده از لاستیک و روغن در خلل و شکاف آسفالت ترکیب می شود و سطحی لغزنده به وجود می‌آید.

در این شرایط میزان اصطکاک خودرو با سطح جاده کاهش می‌یابد و احتمال سر خوردن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین در نخستین دقایق آغاز بارندگی، حتما با احتیاط و سرعت پایین و یکنواخت رانندگی کنید و در پیچ ها احتیاط بیشتری داشته باشید. از ترمز ناگهانی و تغییر دنده از سبک به سنگین خودداری کنید.

 

رانندگی در برف:

با این که رانندگی در برف می‌تواند لذت بخش باشد اما باید احتیاط کنید. استفاده از زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن از ضروریات است.

در این شرایط حتما باید با دنده سنگین حرکت کنید و آهسته برانید. اگر خودروی شما در برف متوقف شد، ابتدا برف را از زیر و جلوی لاستیک ها کنار بزنید و در صورتی که سطح آسفالت یخ زده بود، از گونی استفاده کنید. زیر پائی ها را در زیر چرخ ها قرار دهید و خودرو را با دنده 2 به آرامی به حرکت درآورید.

ترمز در برف:

ترمز کردن زدن در یخ و برف باید سبک انجام شود و مراقب باشید که چرخ ها قفل نشوند چون در این صورت هم مسیر توقف طولانی می شود و هم فرمان از کنترل خارج می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود سه تا چهار برابر فاصله بیشتر برای توقف در برف و یخ در نظر بگیرید. همچنین مراقب خودرو های اطرافتان نیز باشید چرا که ممکن است آن ها اصول ایمنی را رعایت نکرده باشند.

اما اگر به هر دلیلی کنترل خودرو از دست شما خارج شد، ضمن حفظ خونسردی خود، بلافاصله پدال گاز را رها کنید و هرگز ترمز نکنید. ترمز کردن موجب می‌شود که شرایط پیچیده تر و امکان کنترل خودرو دشوار تر شود.

سر خوردن در برف:

یکی از موقعیت هایی که بسیار خطرناک است و نیاز به مهارت و تسلط بالا در رانندگی دارد، زمانی است که خودور سر می‌خورد. سر خوردن خودرو معمولا سر پیچ ها اتفاق می‌افتد.

برای پیشگیری از لغزش باید پدال گاز و ترمز را رها کنید. در این شرایط فقط لازم است که خودرو را با فرمان کنترل کنید. پیشنهاد می‌کنیم فرمان خودرو را هم جهت با حرکت خودرو هدایت کنید.

فراموش نکنید که احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی و احتیاط در هر شرایطی می‌تواند امنیت شما و همراهانتان را تامین کند و سفری خوش را برایتان رقم بزند. به ویژه در سفر زمستانی هرگونه بی احتیاطی و سبقت و سرعت غیر مجاز می تواند صدمات جبران ناپذیری داشته باشد. بنابراین با رعایت اصول ایمنی، سفر زمستانی خود را خاطره انگیز کنید.

منبع تسنیم


نظرات