1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. استاد دانشگاه علم و صنعت: سوت پایان تردد خودروهای فرسوده زده شود

استاد دانشگاه علم و صنعت: سوت پایان تردد خودروهای فرسوده زده شود

8 فروردین 1399
  • 0

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران بر لزوم اتخاذ تصمیمات جدی در راستای کاهش آلایندگی خودروهای فرسوده و آغاز فرآیند اسقاط تاکید کرد.


جواد مرزبان راد در خصوص تمرکز صنعت خودرو بر تولید خودروهای یورو۵ و سکوت مسئولان نسبت به اسقاط خودروهای فرسوده اظهار داشت: وجود خودرو و سوخت یورو ۵ برای کشور ضرورت دارد و به عبارتی دیگر ارتقای کیفی موتور و سوخت به منظور کاهش آلودگی محیط زیست الزامی است.


وی ضمن اشاره به لزوم همکاری شرکت نفت با خودروسازان افزود: در صورت کیفیت نامناسب سوخت و موتور خودرو میزان آلاینده ها کاهش نخواهد یافت.


عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در خصوص خودروهای فرسوده گفت: برخی از خودروهای فرسوده با عمر بیش از ۱۰ سال کاربراتوری هستند و به ویژه در حوزه خودروهای سنگین از استاندارد یورو ۳ نیز برخوردار نیستند.


مرزبان راد با اشاره به قوانین حوزه اسقاط ادامه داد: این قوانین در ابتدا پیشرفت خوبی داشت و خودروهای اسقاطی با ارائه تسهیلات از سوی دولت از رده خارج می شد.


وی در خصوص تاثیر کاهش واردات خودرو بر تضعیف طرح اسقاط خودروهای فرسوده بیان کرد: در گذشته واردات یک خودروی جدید منوط به خروج دو خودروی فرسوده از چرخه ناوگان بود که اتخاذ تصمیماتی مبتنی بر کاهش واردات و همچنین کاهش تیراژ تولید بر موضوع اسقاط خودروهای فرسوده سایه انداخت.


عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران تاکید کرد: بسیاری از خودروهای در حال تردد در سطح شهر فرسوده هستند و می بایست جایگزین شوند.


مرزبان راد در خصوص راهکارها تصریح کرد: می بایست با یک برنامه ریزی حدودا دو ساله شرایط را برای خروج خودروهای فرسوده از شهرها فراهم کرد.


وی یادآور شد: کاهش استفاده، اتخاذ رویکردهای جدی نسبت به اسقاط، سخت گیری ستاد معاینه فنی و همچنین تعیین جرائم برای خودروهای دودزا از قبیل خودروهای سنگین که وضعیت آلایندگی آنها نیز کاملا مشهود است به منظور اصلاح وضعیت خودرو یا کاهش استفاده می تواند موثر باشد.


عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در پایان خاطرنشان کرد: می بایست اقداماتی جدی در خصوص مقابله با انتشار آلایندگی از جانب خودروهای فرسوده در سطح شهر در دستور کار قرار گیرد و نباید تردد هر خودرویی با هر شرایطی در خیابان ها امکان پذیر باشد به نحوی که منجر به صدمات جانی شهروندان گردد.

 نظرات