1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. در سال ۹۹ کاهش قیمت خودرو امکانپذیر نیست

در سال ۹۹ کاهش قیمت خودرو امکانپذیر نیست

18 فروردین 1399
  • 0

امیرحسن کاکایی در خصوص تأثیر تولید محصولات جدید بر کاهش قیمت ها اظهار داشت: با وجود دو قیمت کارخانه و قیمت بازار، کاهش قیمت ها از سوی خودروسازان به هیچ وجه وجود ندارد.

وی در خصوص خودروهای پرتیراژ داخلی گفت: قیمت ها در این بخش نیز زیان ده هستند. به عنوان مثال مبنای قیمت 38 میلیونی خودروی پراید، بهمن ماه 97 است و با وجود تورم 50 درصدی امکان کاهش آن میسر نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران درخصوص قیمت بازار افزود: قیمت 70 میلیونی پراید ناشی از حباب ایجاد شده در بازار و برمبنای عرضه و تقاضای مبتنی بر سرمایه گذاری است نه بر مبنای عرضه و تقاضای واقعی مصرف کننده و تولید کننده.

کاکایی ادامه داد: قیمت معقول پراید 50 میلیون تومان است و قیمت فعلی براساس هیجان بازار شکل گرفته که درصورت افزایش تیراژ به تدریج کاهش می یابد.

وی بیان کرد: شرکت سایپا حداقل قیمت تمام شده خودرو و قطعات پراید را حدود 42.5 میلیون تومان اعلام نموده که حداقل برمبنای اقلام خریداری شده می بایست 50 میلیون تومان محاسبه شود.

این کارشناس صنعت خودرو تأکید کرد: درصورت اجرای استانداردهای آلایندگی این خودرو قیمت بالاتری نسبت به قیمت پایه فعلی خواهد داشت.

کاکایی با بیان اینکه قیمت های بازار بالاتر از قیمت های پایه است، گفت: کاهش قیمت ها به واکنش بازار می انجامد و بنده این اطمینان را می دهم که سیر نزولی خودرو را در سال 99 شاهد نخواهیم بود.

وی افزود: یک خودروی جدید در ابتدای ورود به بازار، تیراژ پایینی دارد و برای افزایش تیراژ به دو یا سه سال زمان نیازمند است که اصطلاحاً رمپاپ می گویند.

این کارشناس صنعت خودرو درخصوص داخلی سازی 90 درصدی قطعات در کشور گفت: در شرایط تحریم داخلی سازی 10 درصد باقی مانده و به دلیلی فقدان مواد اولیه آن در کشور امکان پذیر نیست و همین موضوع روند افزایش تیراژ را کند می نماید.

کاکایی قیمت فعلی خودرو را ناشی از وضعیت اقتصادی کشور دانست و یادآور شد: تقاضای واقعی یک میلیون و 200هزار دستگاه در سال است که تولید فعلی حدود 800هزار خودرو است.

وی با اشاره به افزایش مقطعی قیمت پراید همراه با افزایش تیراژ آن تصریح کرد: قیمت ها با میزان عرضه ارتباطی ندارد و علت اصلی آن وجود هیجان در بازار سرمایه گذاری و کاهش ارزش ریال است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت متذکر شد: در نتیجه عرضه خودروهای جدید بر قیمت ها و هیجان بازار تأثیر چندانی نخواهد داشت اما در بلند مدت عملکرد قوی صنعت خودرو و ایجاد ارزش افزوده بالا به معنی افزایش قدرت اقتصاد کشور است و تأثیر آن بر ارزش ریال است که به تدریج به کاهش قیمت ها و ثبات آن می انجامد.

کاکایی در پایان با تأکید بر اهمیت اقتصاد خودرو خاطرنشان کرد: این اقتصاد در حال حاضر به شدت بیمار و تحت تأثیر اتفاقات کلانی است که در کشور واقع می شود؛ فلذا نرخ خودرو در کوتاه مدت کاهش نمی یابد مگر به دلیل تقویت ریال و اتفاقاتی از این دست.نظرات