1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. قیمت خودروهای داخلی در بازار راکد داخلی 10 درصد گران شد !!!

قیمت خودروهای داخلی در بازار راکد داخلی 10 درصد گران شد !!!

قیمت خودروهای داخلی در بازار 10 درصد گران شد !!!
2 اردیبهشت 1399
 • 5

بازار خودرو از روز شنبه رسماً فعالیت خود را آغاز کرد و در اولین روز کاری قیمت ها حدود 10 درصد گران شد. در بین خودروهایی که افزایش قیمت پیدا کردند، خودروهای پارس، پژو 405، تیبا 2 و 206 تیپ 2 پیشتاز بودند.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو می گوید: از روزی که برخی از نمایندگی شرکت‌های خودروسازی فعالیت خود را آغاز کردند، قیمت خودرو در بازار بالا رفت و افزایش فعلی قیمت‌ها ارتباطی با بازگشایی نمایشگاه‌های خودرو ندارد.

او توضیح داد: قبل از شروع به کار نمایشگاه‌های خودرو، برخی از نمایندگی‌های یک شرکت خودروسازی به صورت کارتکس که خلاف قانون است، خودرو به مردم فروختند، همین امر سبب شده که قیمت خودرو بالا برود.

مؤتمنی گفت: با توجه به فروش کارتکس خودرو در برخی از نمایندگی‌ها باید دید که علت چیست و چرا یک شرکت خودروساز چنین اقدامی انجام داده است.

محمد حسین احمدی که در یکی از نمایندگی‌های خودروسازان فعالیت می کند، چنین صحبتی را قبول ندارد و عنوان کرد: ما از هفته دوم فروردین ماه، فعالیت خود را آغاز کردیم و در این چند روز قیمت اکثر خودروها ثبات داشته است ولی از روز گذشته قیمت تمام خودروها بالا رفت.

او گفت: در نیمه دوم فروردین ماه قیمت خودروهای تندر90 و سمند گران شد ولی در شرایط فعلی قیمت خودروهای پراید، انواع پژو و تیبا در مسیر رشد قرار گرفته است و به نظر می آید جهش دوباره قیمت در راه باشد.

افزایش تقاضا را تجربه نکرده بودیم

رضا کشاورز از فعالان بازار خودرو که سال ها در این بخش کار کرده است، می گوید: هیچ زمان در ماه‌های فروردین و اردیبهشت شاهد رشد قیمت خودرو نبودیم و اتفاقی که در بازار رخ داده تاکنون تجربه نشده است.

او ادامه داد: از آنجا که در ماه اسفند به خاطر شیوع ویروس کرونا، فروش خودرو در بازار به شدت کاهش یافت، در ماه های ابتدایی سال مردم برای خرید خودرو اقدام کردند و همین امر باعث شده، قیمت خودرو در مسیر افزایش قرار گیرد. این فعال بازار خودرو عنوان کرد: در ماه اسفند بیش از 70 درصد از فروش نمایشگاه داران و نمایندگی خودروسازان کم شد، بدین جهت با تغییر شرایط به نظر می رسد که در ماه های آینده تقاضا برای خرید خودرو سیر صعودی به خود بگیرد، از این رو توصیه می‌کنم که شرکت های خودروسازی با سرعت بیشتری خودرو تولید کنند تا بازار خودرو مانند سال گذشته ملتهب نشود.

نمایشگاه داران خودرو ندارند

رصد بازار خودرو گویای آن است که در روز دوم رسمی بازگشایی نمایشگاه‌ها و شرکت های فروش خودرو، قیمت خودرو از ثبات خارج شده است و مردم برای خرید خودرو اقدام کرده‌اند. رشد قیمت در شرایطی است که خیلی از نمایشگاه داران به میزان تقاضای موجود، خودرو در نمایشگاه های خود ندارند. گفته می شود، علت اصلی نبود خودرو در نمایشگاه ها کاهش تولید شرکت های خودروسازی است.

در اکثر نمایشگاه های خودرو، خودروهایی وجود داشت که سند آن بیش از سه بار چرخیده است. با این توضیح در نمایشگاه ها سهم خودروهای کارکرده نسبت به خودروهای صفر کیلومتر خیلی بیشتر بود.

کدام خودروها گرانتر شد؟

سجاد احمدیان که در شرق تهران نمایشگاه خودرو دارد، می گوید: از نیمه دوم اسفند سال گذشته، اکثر نمایشگاه های خودرو با کمبود خودرو روبه‌رو شدند و از آنجا که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، کمبود خودرو در نمایشگاه ها نمایان نشد، اگر در آن مقطع زمانی تقاضا برای خرید خودرو رشد پیدا می کرد، به طور قطع قیمت خودرو جهش می یافت و اکنون خودرویی با قیمت کمتر از 100 میلیون تومان نبود. وضعیت بازار خودرو نشان می دهد که خودروهای پژو 206، پراید و تندر 90 بیشترین افزایش قیمت را در سال جاری داشتند و قیمت سایر خودروها هم به نسبت خودروهای یاد شده از 3 درصد به بالا گران شده است، رشد قیمت خودروهای داخلی در شرایطی است که خودروهای خارجی هم در مسیر افزایش قیمت قرار گرفتند.

خودروهای خارجی 14 میلیون تومان گران شد

در بازار خودروهای خارجی که بعضاً کارکرده هستند، رونقی وجود نداشت، اما قیمت ها به طور متوسط بین 10 تا 14 میلیون تومان در سال 99 گران شده است. فروشندگان خودروهای خارجی می گویند: تا زمانی که واردات خودرو صورت نگیرد، قیمت خودروهای خارجی کاهش پیدا نخواهد کرد، از طرفی افزایش قیمت دلار هم باعث شده قیمت خودروهای خارجی ثابت نماند.

عرضه و تقاضا هماهنگ نیست

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو، درباره قیمت خودروهای خارجی در سال جاری، گفت: قیمت خودروهای خارجی در سال جاری 10 درصد گران شده و این گرانی با توجه به رشد قیمت خودروهای داخلی، طبیعی است.

او ادامه داد:عرضه و تقاضای خودرو در بازار هماهنگ نیست و همین امر سبب شده که قیمت‌ها ثبات نداشته باشد، اگر شرکت های خودروساز بتوانند تولید خود را بیشتر کنند، قیمت‌ها بالا نمی رود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: خرید و فروش خودرو در نمایشگاه های خودرو آغاز شده اما از آنجا که مرکز شماره گذاری خودرو تعطیل است، به صورت قولنامه‌ای معامله‌های خودرو انجام می شود که در این خصوص خریداران و فروشندگان نباید نگرانی داشته باشند.

وی درباره اینکه خودرو در نمایندگی ها گرانتر است یا در نمایشگاه های خودرو، اظهارداشت: نمایندگی ها بعد از 15 روز خودرو خریداری شده را به مردم تحویل می دهند، اما نمایشگاه‌های خودرو با دریافت وجه، خودرو را تحویل می‌دهند، از این رو طبیعی است که قیمت خودرو در نمایشگاه های خودرو تا حدودی گرانتر باشد.

دلالان وارد بازار خودرو شدند

محمدرضا فهیم، کارشناس بازار خودرو درباره حال و اوضاع بازار خودرو در سال 99 گفت: شیوع ویروس کرونا تمام معادلات بازار خودرو را بهم ریخت. در روزهایی که انتظار می رفت مردم برای خرید خودرو اقدام کنند، به یکباره شاهد رکود این بازار بودیم. از طرفی پیش بینی ها این بود که در سال جاری حداقل تا اوایل خردادماه بازار خودرو با هیچ التهابی روبه‌رو نشود اما با فعالیت نمایندگی ها و نمایشگاه‌های خودرو، قیمت خودرو بالا رفت. او ادامه داد: قیمت خودرو در حالی مسیر گرانی را طی می کند که تقاضا برای خرید خودرو در بازار افزایش پیدا نکرده است. اگر تقاضای اصلی وارد بازار شود، یقیناً قیمت خودرو جهش خواهد یافت، بدین جهت شرکت‌های خودروسازی تا خردادماه فرصت دارند تولید محصولات خود را افزایش دهند. اگر تولید خودرو افزایش پیدا نکند، در آینده با هیچ ابزاری نمی توان بازار خودرو را کنترل کرد. این کارشناس بازار خودرو گفت: تصور می کنم، تقاضایی که اکنون در بازار وجود دارد، تقاضای مردم نیست و کسانی دنبال خرید خودرو هستند که می خواهند از فروش خودرو، سود عایدشان شود.

حداقل 2 هزار خودرو تولید خواهد شد

پیش از این مهدی صادقی نیارکی، سرپرست امور صنایع وزارت صمت گفته بود که شرکت‌های خودروسازی در سال جاری روزانه بین 2 تا 2 هزار و 500 دستگاه خودرو تولید خواهند کرد و با چنین تولیدی می توان قیمت خودرو را ثابت نگه داشت. او عنوان کرده بود: تا پایان سال جاری شرکت‌های خودروسازی یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید خواهند کرد که این عدد دست یافتنی است و به هیچ عنوان شعار نیست، در این میان مجموعه‌های قطعه سازی باید تلاش کنند تا در تأمین قطعه سطح همکاری خود را بالا ببرند.نظرات

 • محمد محمد (3 اردیبهشت 1399 ساعت 07:10)

  بابا قبل از عید گرون کردن چندبار گرون میکنن همش زیر سر مافیای خودروسازهاست
  حقوق مارو که قراردادی هستیم به خدا قسم کم کردن
  اینا برا چی گرون میکنن
  وقتی ماشین و بنزین گرون میشه رو همه چی تاثیر میزاره
  خدایا گیر افتادیم خودت به دادمون برس

 • ناشناس ناشناس (3 اردیبهشت 1399 ساعت 00:44)

  دولت عرضه کنترل بازار رو نداره هرکی به هرکی شده قیمتها بعد میگید دلال خودروسازها بزرگترین دلال هستند با همکاری دولت دارن گرون میکنن فقط اگه دولت نظارت داشته باشه قیمتها درست میشه دلالی هم جمع میشه

 • ramin ramin (2 اردیبهشت 1399 ساعت 18:33)

  نمایشگاهیا خودرو ندارند؟!؟!!! بیخیال..برید یه آمار کوچیک بگیرید..هر کدومشون حداقل 5تا ماشین تو ارکینگ خونه ها و زمینا و .. انبار کردن! چون میدونن مملکت قانون نداره..احتکار کردن!!
  اینجا ایران است..

 • نهال نهال (2 اردیبهشت 1399 ساعت 13:09)

  نمایشگاهها باید بسته بشه. خودشون عامل گرونی ان.

 • علیرضا علیرضا (2 اردیبهشت 1399 ساعت 11:42)

  حالا یه سری جاهل با توجه به گرانی برن خودرو بخرن... از ماست که بر ماست