1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. ثبت سفارش‌ خودروهای وارداتی دپویی تمدید شد

ثبت سفارش‌ خودروهای وارداتی دپویی تمدید شد

2 اردیبهشت 1399
  • 0

سایت ثبت سفارش برای ترخیص خودروهای دپویی در گمرکات باز است و طبق اطلاعیه سامانه تجارت کشور با تمدید مهلت در نظر گرفته‌شده تا پایان اردیبهشت ماه، متقاضیان همچنان امکان ثبت سفارش دارند.

از دو سال پیش که واردات خودرو به کشور متوقف ماند برخی از خودروهایی که امکان ورود به گمرکات پیدا کردند، قادر به ثبت سفارش نشدند که همین امر منجر به عدم ترخیص خودروهای وارداتی مذکور شد. بر این اساس هیات دولت دو بار مجوز ترخیص دپوهایی را صادر کرد اما تمامی خودروهایی که به‌طور قانونی وارد کشور شده بودند، به دلیل پیچیدگی مقررات و دستورالعمل‌های مصوب، امکان ترخیص نیافتند.

در هر صورت در اواخر سال گذشته وزارت اقتصاد در این زمینه پا پیش گذاشت و در نامه‌ای از رئیس‌جمهور خواست برای افزایش میزان ترخیص‌ها «خودروهایی هم که ثبت‌سفارش بانکی نشده‌اند، ترخیص شوند»، این موضوع مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار گرفت. به این ترتیب در۱۶ بهمن ماه سال گذشته هیات‌دولت طی ابلاغیه‌ای با باز شدن سایت ثبت سفارش موافقت کرد به‌طوری‌که هم اکنون زمینه ورود ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی دپویی فراهم شده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد صاحبان خودروهای دپویی چندان فرصتی برای ثبت سفارش محصولات وارداتی خود ندارند، این در شرایطی است که چندی پیش دبیر انجمن وارد‌کنندگان خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تاکید کرده بود که با وجود باز شدن سایت ثبت سفارش باز هم تفسیرهای گوناگونی از مصوبه جدید هیات دولت توسط وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مرتبط با موضوع ترخیص خودروها مانند سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود که این تفسیرها خود به نوعی سد راه ترخیص این خودروها می‌شود.نظرات