1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. دستورالعمل قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار ارسال شد

دستورالعمل قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار ارسال شد

4 اردیبهشت 1399
  • 2

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده است، گفت: قرار است با برگزاری یک کارگروه ویژه با حضور تعدادی از اعضا ستاد تنظیم گزارشات بررسی و در نهایت تصمیم گیری ها اتخاذ شود.

رضا شیوا با اشاره به وضعیت بازار خودرو و تعیین قیمتهای جدید در سال 99 اظهارداشت: در سال 97 براساس ماده 3 ابلاغیه سران سه قوه شورای عالی هماهنگی اقتصادی "هرگونه تصمیم‌گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت‌گذاری و تعیین سهمیه کالا و خدمات که به‌موجب قوانین و مقررات مختلف در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای مختلف قرار گرفته است منوط به تأیید ستاد تنظیم بازار است".

به‌گفته وی، به‌موجب این ماده هر تشکیلاتی نه‌تنها شورای رقابت که در بخش قیمت‌گذاری کالا فعالیت می‌کرد باید دستورالعمل‌ها را برای تأیید به ستاد تنظیم بازار ارسال کند اما این مصوبه به هیچ عنوان به‌معنای سلب وظیفه از شورای رقابت نبود.

وی با بیان اینکه پیش از این ابلاغیه، شورای رقابت دستورالعمل قیمت‌گذاری را به ستاد تنظیم بازار ارسال نمی‌کرد، گفت: قانون‌گذار براساس ماده 58 اصل 44 به ما گفته بود باید دستورالعمل قیمت‌گذاری را به‌صورت مستقل اعلام کند تا براساس آن چارچوب قیمت‌ها تعیین شود اما بعد از ابلاغیه ماده 3 مصوبه سران قوا در شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستورالعمل تنظیم قیمت باید برای تأیید به ستاد تنظیم بازار ارسال می‌شد.

رئیس شورای رقابت در پاسخ به این پرسش که؛ "بعد از ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی شما دستورالعمل قیمت‌گذاری خود را به ستاد تنظیم بازار ارسال کردید یا خیر؟" اظهار داشت: بله، ما ارسال کردیم ولی وزیر وقت صنعت از این ابلاغیه برداشت اشتباهی کرد و این تصور به‌وجود آمد که قیمت‌گذاری از شوراها، نهادها و ارگان‌هایی که قیمت‌گذاری می‌کردند گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در هفته گذشته به ما اعلام شد که دستورالعمل خود را به ستاد تنظیم بازار ارسال کنیم، گفت: برداشت نادرست وزیر صنعت از مصوبه سران سه قوه باعث شد تاحضور و تعیین قیمت توسط شورای رقابت با اختلال روبرو شود. در حال حاضر ما براساس نرخ تورم بخشی و هزینه تمام شده محصولات دستورالعمل خود را به ستاد تنظیم بازار ارائه کرده ایم اما به نظر می رسد ستاد تمایلی به اجرای دستورالعمل نداشته و در نهایت خود می خواهد تصمیم گیری نهایی را درباره قیمت خودرو انجام دهند.

رئیس شورای رقابت اضافه کرد: در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار اختلاف نظرهای بسیاری در مورد تعیین قیمت خودرو مطرح شد که در نهایت قرار شد با برگزاری یک کارگروه و حضور محدودتر اعضا این موضوع بررسی و در نهایت نتایج به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

منبع تسنیم


نظرات

  • میلاد میلاد (4 اردیبهشت 1399 ساعت 19:10)

    باسلام خواستم اینوبگم تازمانی که مردم ندونن جنسی که تولید میشه اگه نخرن مجبورمیشن ارزون کنن چون نعمت الهی نیست که بگی بلاهای طبیعی امسال از بین برد ونیست پس زود بخریم تاعقب نمونیم بذا انقد تولید کنن ونفروشن تایه ویروسی مثل کرونا بیاد ویکی یکی بمیرن وتوحسرت سود کلان فروشش بمونن بلاخره تسلیم میشن.

  • سامان سامان (4 اردیبهشت 1399 ساعت 12:48)

    با سلام اگه خودرو ساز قیمتشو بالا ببره تمایل برای خرید خودروکم خواهد شد مردم الان ب خاطر سرمایه گذاری دارن خودرو بی کیفیت تا یه سال اینده پیش خرید میکنن اختلاف قیمت بازار و کارخونه بیشتر از دلالان ب نفع خودرو سازه.دوسال پیش خودرو ساز با خواهش و تمنا ماشین میفروخت ولی الان مردم پولشونو تا یه سال میدن دست خودرو ساز و این یعنی برد